Eskişehir Midas Anıtı – Tam Olarak Nerede? Nasıl Gidilir?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ülkemizin tarihi güzelliklerinden birisi olan Midas anıtı hakkında detaylı bilgi ve görseller için makalemizi ziyaret ediniz.

Eskişehir de bulunan en önemli tarihi eserlerden bir tanesidir. Rakım olarak yaklaşık olarak 1500 metre yüksekliğe sahiptir midas anıtı. Midas anıtı eskişehirin merkezine bağlı yazılıkaya köyünde bulunmaktadır. Bir diğer ismi olan frigya yaylası olarak ta anılmaktadır. Midas anıtı tarihi olarak hitit ve friglerden eserler taşımakla birlikte onların kültürel yapısını bizlere anlatmaktadır. Günümüze kadar ulaşan midas anıtı kültür bakanlığı tarafından koruma altına alınmış ve dünya mirasları arasında yerini almıştır. Lafı çok fazla uzatmadan sizlere midas anıtına en kolay ulaşım bilgilerini sizinle paylaşayım.

Midas Anıtına Nasıl Giderim?

Midas anıtı Eskişehir’in Yazılıkaya köyünde bulunmaktadır. Buraya en kolay ulaşım şekilleri şu şekildedir.

Toplu taşıma araçları ile: Eskişehir otogarından yazılıkaya ve midas anıtı dolmuşlarına binerek kolayca midas anıtına ulaşabilirsiniz. Uzaklık olarak 80 km kadar yol gideceksiniz.

Özel aracınız ile : Eskişehir’in güneyine doğru yazılıkaya köyü tabelalarını takip ederek veya aşağıda eklemiş olduğum haritayı kullanarak kolayca midas anıtına ulaşabilirsiniz.


uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*