Estergon Kalesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

estergon
estergon

Başkentimiz olan Ankara son yıllarda turizm açısından ciddi bir yükselişe geçmiştir. Ankara da mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında gelen Estergon kalesini sizlere tanıtacağım. Estergon kalesi 2005 yılında ziyarete açılmış kültürümüzü ve tarihimizi yansıtan önemli turizm unsurlarından birisidir. Estergon kalesi dükkan katı, Ören Köşk Katı, seyir terası gibi bölümlerden oluşmaktadır. Kalenin içerisinde bulunan kültür bölümünde tarihimizin ve geçmişten günümüze kadar uzanan kültür varlıklarımız eserler şeklinde sergilenmektedir. Kültür merkezi Selçuklu dönemi sultanlarının saç örgülerinden esinlenerek süslenmiştir. Estergon kalesinin diğer bir önemli bölümü  olan Ören köşk: burada Ankara’nın en güzel manzarasını görebileceğiniz ve fotoğraflayabileceğiniz bölüme gidebilirsiniz. Taç kapısı: Taç kapısında önemli türk kültür mimarisinin esintilerini görmeniz mümkündür. Türkiye Selçukluları döneminde inşasına  başlanan ve 1251 tarihinde tamamlanan Karatay Medresesi’nin giriş kapısından ilham alınarak yapılmıştır.El işçiğinin en ince detaylarına kadar işlendiğini burada göreceksiniz. Kısacası kültürümüzü ve tarihimizi görmek isteyenlerin Estergon kalesini mutlaka görmesi gerekmektedir. Ankara da özellikle müze ve kültür turizmi ilerdedir bunun nedeni deniz olmayışı ve başkente yakışır şekilde yapılan çalışmalardır. Özellikle araştırmacılar ve öğrencilerin kültür ve eserler hakkında çalışmalarında önemli katkıda bulunacağını düşünmekteyim. Değerli tatilciler lafı çok fazla uzatmadan Estergon kalesine ulaşım, ziyaret saatleri ve giriş ücretleri gibi öenmli bilgileri sizler ile paylaşayım.

Estergon Kalesine Nasıl Gidilir?

Ankara gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olan Estergon müzesine en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: Estergon kalesine toplu taşıma araçları ile gidebilmek için belediye otobüsleri yada minibüsleri kullanarak Keçiören fatih caddesinden geçen tüm ulaşım araçlarına binerek kaleye kolayca ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Özel araç ile kaleyi ziyaret edecek olanların ilk olarak  Tandoğan istikametine doğru yola çıktıktan sonra  Gazi Mustafa Kemal Bulvarına gidiniz daha sonra Kazım Karabekir Caddesine vardıktan sonra  Hipodrom Caddesi doğru devam ediniz ve  Fatih Caddesine gidiniz buradan Zileliler Sokak dan giriş yaptıktan sonra kaleye kolayca ulaşmış olacaksınız. Bunun yanında birde aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Estergon Kalesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Ankara’nın en güzel mekanlarından birisi olan Estergon kalesine girişler tamamen ücretsizdir. Buda kaleye ziyaret sayısını oldukça arttırmaktadır. Ankaralılar için oldukça büyük bir fırsat. Kaleyi ziyaret saatleri ise şu şekildedir: Estergon kalesi haftanın yedi günü açık olacak şekilde sabah saat 10:00 dan akşam saat 22:00’a kadar ziyaret edilebilmektedir.

Evet değerli gezi sevarler Ankara tatilinde mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında gelen Estergon kalesi hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aşağıda Estergon kalesi ile ilgili çeşitli görselleri bulabilirsiniz. Soru be görüşlerinizi yorumlar üzerinden bizlere iletebilirsiniz. Herkese iyi tatiller dilerim…

Estergon Kalesi Resimleri


uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*