Anasayfa » GEZİLECEK YERLER » Ankara » Eymir Gölü-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Kahvaltı-Ziyaret Saatleri
eymir
eymir

Eymir Gölü-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Kahvaltı-Ziyaret Saatleri

Ankara doğal güzellikleri ile ön plana çıkan önemli bir şehrimizdir. Ankara da deniz bulunmamasından dolayı olsa gerek doğa güzellikleri ve piknik etkinlikleri diğer şehirlerimize nazaran daha fazladır. Bu bağlamda Ankara da bulunan en güzel mesire alanlarından birisi olan Eymir gölünden bahsedeceğim. Eymir gölü Ortadoğu üniversitesi toprakları içerisinde yer almaktadır. Yüz ölçümü olarak çok büyük bir göl değil fakat bölgeye güzellik katacak kadar ve üniversitenin su sporları takımının antrenmanlarını yapacak kadar büyüktür.  Eymir gölünün uzunluğu 4 Km genişliği 250 metre derinliği de 4 metreye yakındır. Eymir gölü özellikle kış aylarında tamamen donarak gelen ziyaretçilere çok farklı güzellikler sınmaktadır. Ayrıca göl çevresine birbirinden farklı kuşlarda yaşamaktadır. Aynı zamanda eymir gölü üzerinden balık da avlayabilirsiniz. Hafta sonları gölün etrafında piknik yaparken balık tutma keyfini de yaşayabilirsiniz. Eymir gölü çeşitli uğraşlar sonucunda bu hale getirilmiş etrafında çeşitli ağaçlandırma işlemleri yapıldıktan sonra şimdilerde hem üniversite hem de dışarıdan gelen misafirlere güzel bir mesire alanı olarak açılmıştır. Ankara da mesire alanları boldur ama eymir gölünün de kendisine göre güzel bir atmosferi vardır. Aynı zamanda piknik esnasında balık tutma keyfi yaşayabilme şansınızda önemli artılardan birisidir. Lafı çok fazla uzatmadan eymir gölü hakkında ulaşım, ziyaret saatleri, giriş ücreti gibi önemli bilgileri vereyim.

Eymir Gölüne Nasıl Gidilir?

Ankara’nın en güzel mesire ve dinlenme alanlarından birisi olan eymir gölüne en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: Toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilmek için Otdüye giden bütün dolmuşları kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Kapı girişlerini açıklayacak olursak Doğu kapısından girmek isterseniz imrahor vadisinde bulunan Mühte köyünden giriş yapabilirsiniz. Batı kapısından giriş yapmak isterseniz Gölbaşında bulunan polis lojmanları ve Tedaş lojmanları arasındaki yoldan eymir gölüne giriş yapabilirsiniz.

OKUMALISIN  Ulus Parkı-Nerede-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri-Kahvaltı Fiyatları

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Özel aracı ile gitmek isteyenlerin doğu yada batı kapısından gireceklerine göre doğudan girmek isteyenlerin imrahor vadisinde bulunana mühte köyüne batıdan girmek isteyenlerin gölbaşı polis lojmanlarının yanına giderek kolayca ulaşım sağlayabilirler. Yada bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum google harita üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Eymir Gölü 2018 yılı Ziyaret Saatleri, Giriş Ücreti ve Yeme İçme

Ziyaret Saatleri: Eymir gölünde güzel bir hafta sonu geçirebilir, balık tutma , piknik gibi güzel etkinlikler yapabilirsiniz. Eymir gölünün ziyaret saatleri sabah 05:00 ile akşam 22:00 saatleri arasındadır.

Giriş Ücreti: Dinlenme ve mesire alanı için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. OTDÜ tamamen ücretsiz olarak ziyaretçilere kapılarını açmaktadır. Ama içeriye toplu taşıma dışında özel araç ile girmek için OTDÜ yönetimine başvurup araç kartı çıkarmanız gerekmektedir.

Yeme İçme: Gölün etrafında çeşitli kafeteryalar ve restoranlar bulunmaktadır. Buralarda Ankara özel yemek menüleri ve Türk mutfağından çeşitli menüler bulabilirsiniz. Izgara ve et türlerini de tüketebilirsiniz. Ayrıca kendinizde mangalınızı getirip piknik yapma şansına sahipsiniz.

Evet değerli tatilciler Ankara gezinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi olan Eymir gölü hakkında sizle biraz bilgi vermeye çalıştım. Aşağıda Eymir gölü ile ilgili çeşitli görselleri bulabilirsiniz. Ankara da daha fazla gezilecek yer için bizi takip ediniz. Herkese iyi tatiller dilerim.

Eymir Gölü’nde yapmanız gereken harika 4 şey:

1)Bisiklet gezisi yapın: Bisikletinize atlayın ya da aracınızda ziyaretinizde mutlaka bisiklet de olsun.D oğa ile iç içe tertemiz havada bir bisiklet gezisi gibi yok. Sütelik muhteşem doğası ile Eymir Gölü hep yanınızda…

OKUMALISIN  Karain Mağarası- Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar? Yol Tarifi

2)Yürüyüş yapın: Doğanın yeşil-mavi ve diğer tüm tonlarını ayaklarınızda, ellerinizde ve tüm bedeninizde hissetmek, koklayarak içinize almak için mutlaka ziyaret edin.

3)Yemek Yiyin: Eymir Bağ Evi gibi imkanları mutlaka kullanın. Enfes lezzetleri tatmadan Eymir Gölü’nde ayrılmayın.

4)Spor yapın: Yetenek, imkan ve sağlığınıza göre mutlaka su sporları ve diğer seçenleri değerlendirin.

Eymir Gölü Resimleri

2 yorum

  1. uzungoltur.net
    uzungoltur.net

    Gerekli düzenlemeler yapıldı teşekkür ederiz.

  2. ortadogu teknik üniversitesi ODTÜ

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Kaçırmayın!

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi

Ankara’nın dışında olan Hava Kuvvetleri Müzesi 1998 yılında, ilk Türk kadın pilot olan Sabiha Gökçen’in ...