fatih cami resimleri
fatih cami

Fatih Cami-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Yol Tarifi

Şuraya Atla

Fatih Cami hakkında en detaylı ve en güzel görselleri bu makalede bulabilirsiniz.

Fatih cami İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Fatih sultan Mehmet tarafından yaptırılan olağanüstü büyük bir cami. İçerisinde  külliyelerin bulunduğu oldukça büyük cami,   Caminin  içerisinde yaklaşık olarak 16 tane medrese bulunmaktadır buna ek olarak hastane konuk evi aş evi kütüphane ve hamam bulunmaktadır Fatih cami İstanbul’un yedi tepesinden bir tanesinde inşa edilmiştir mimari olarak Fatih cami klasik Osmanlı cami mimarisini  göstermektedir caminin  taç kapısı şer-efesi,  minareleri ve kare duvarları tamamen Osmanlı mimarisine göre yapılmıştır Fatih cami yapı olarak  oldukça sağlam bir yapı olmasına rağmen zemininde gölcük depremi zamanında kaymalar tespit edilmiştir.99 depreminden sonra vakıflar genel müdürlüğü tarafından zemin güçlendirme ve restorasyon çalışmaları başlamıştır bu çalışma yaklaşık olarak 13 yıl sürdü.Çalışmadan sonra 2012 yılında Fatih cami ibadete açılmıştır. Fatih cami Fatih ilçesinde oldukça önemli bir yere sahiptir sadece Fatih  ilçesi değil tüm Türkiye tarafından mübarek bir yer olarak bilinip sürekli olarak ziyaret edilen ve sürekli olarak ibadet yapılan bir camidir. Fatih cami büyük hocalar yetiştiği için İslamiyet açıcından oldukça değerli camilerimizden birisidir aynı zamanda  çok büyük hocalar zamanında Fatih caminde eğitim vermiş vaaz vermiş ve İslam’ı ve İslam kültürünü öğrencilerine aktarmıştır Bizans döneminde Fatih caminin bulunduğu yerde bir kilise bulunmaktaydı  Osmanlı’nın İstanbul’u Fethinden sonra kilise yıkılmış ve yerine Fatih cami gibi devasa bir külliye inşa edilmiştir. Fatih caminin inşaatına 1462 yılında başlamış 1470 yılına kadar tamamlanmıştır cami 1509 İstanbul depreminde büyük hasar görmüş ve ikinci Beyazıt döneminde onarılmıştır. Türkçe ezan gibi kötü bir olayda ilk kez Fatih caminden okunmuştur. Evet değerli arkadaşlar sizlere lafı uzatamadan Fatih camine en kolay ulaşım şekillerini anlatayım.

Fatih Camine Nasıl gidilir?

İstanbul’un en güzel dini sembollerinde olan Fatih camine en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: Fatih camine toplu taşıma araçları ile gitmek isteyenlerin Fatih saraçhaneye giden veya taksime giden otobüslere binerek kolayca ulaşım sağlayabilirler. Yada metrobüs ile Topkapı’ya kadar geldikten sonra oradan minibüslere veya köprünün altından otobüslere binerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Özel aracını ile gelmek isterseniz E-5 yada otobandan geliyorsanız Aksaray istikametine doğru ilerleyiniz. Vatan caddesine çıkacaksınız yaklaşık olarak 500 metre kadar ilerledikten sonra Fatih Cami tabelasından soldan ayrılıp camiye kolayca ulaşabilirsiniz. Yada aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden de direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Evet değerli arkadaşlar İstanbul’un en güzel camilerinden olan fatih cami hakkında sizlere anlatacaklarım bu kadardı. İstanbul da diğer gezilecek yerler ile ilgili bizi takip etmeye devam ediniz. Aşağıda Fatih cami ile ilgili çeşitli görseller bulabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi yorumlar üzerinden bizlere iletebilirsiniz.

Fatih Cami Resimleri


Check Also

kemerburgaz kent ormanı giriş ücreti

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti? Nerede, Nasıl Gidilir?

2019 yılı itibariyle resmi olarak İstanbul’da açılışı gerçekleştirilen Kemerburgaz Kent Ormanı, Eyüp Sultan Kemerburgaz bölgesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir