Fethiye Ölüdeniz Kabak Koyu Kamp Alanı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti

Çevresi dağlarla çevrili, turkuaz bir sahil ve çakıllı kumsala sahip olan Kabak Koyu Muğla’da Fethiye ilçesine 30 km, Fethiye Ölüdeniz ilçesine 17 km mesafededir. Cennetten bir köşe olarak nitelendirilen Kabak Koyu öylesine doğal ki plajına şezlong ve şemsiyeler dahi girememiştir. Sessiz ve sakin bir yerde, şehirden uzaklaşmak aynı zamanda tatil de yapmak isteyenler için bulunmaz bir yer. Doğal güzelliğiyle kendine hayran bırakan koya araçlar da giremiyor. Araçlarıyla gelenlerin vadi girişinde bulunan otoparka araçlarını bırakması gerekiyor. El değmemiş, bozulmamış bir güzellik Kabak Koyu gezgincilere göre dünyanın en güzel ilk beş yerinden biridir.

Ağaçlar arasında ve yüksek tepelerde misafirlerine görebilecekleri en muazzam manzarayı sunuyor. Kamp alanları, çadır, ağaç evler ve Bungalov gibi konaklama seçenekleriyle doğada bir gece geçirebileceğiniz bu yer yabancı turistlerin de ilgisini çekmiş durumda. Yurt dışından bu doğal güzelliği görmeye gelenler kadar Kabak Koyu kamp alanında geceleyip sessiz ve sakin bir ortamda olmanın verdiği mutluluğa tanıklık etmek için gelenler de vardır. Şehrin gürültüsü, kirliliği burada son buluyor. Araçların dahi giremediği Kabak Koyu alternatif yaşam tercihi olanlar için kesinlikle keşfedilmesi gereken bir koy.

Koyun bir yanı turkuaz rengi denize bakıyor. Burada dalga seslerini dinleyerek güneşlenmek, denize girip serinlemek insana huzur veriyor. Burada başınızı kaldırıp etrafa baktığınızda yüksek tepeler büyük heybetiyle sizi karşılıyor. Geceleri başınızı gökyüzüne kaldırdığınızda pırıl pırıl parlayan yıldızları izleyebiliyorsunuz. Kabak Koyu’na geldiyseniz, kamp kurup burada bir gece geçirmelisiniz. Yıldızlar eşliğinde, denizin kıyıya vuran sesi ve karanlığın verdiği huzurla geçireceğiniz bir gece başka bir duyguyla kıyaslanamayacak kadar güzel olacaktır.

Ölüdeniz Kabak Koyu Kamp Alanı

Burada önceleri kamp alanı oldukça kısıtlıydı. Ancak bölgenin doğal güzelliği ve el değmemiş olması kamp tutkunlarını alana çekme başladı. Turizm değeri anlaşılan bölgede kamp alanları da arttırıldı. Kabak Koyu’nda sessiz sakin alanlara kendi çadırınızı alıp gelerek kendiniz kamp kurabileceğiniz gibi alana yakın olan işletmelere ait bungalovlar, çadır, karavan ve ağaçtan evler de kiralayabilirsiniz. Bu hizmetler Kabak Koyu yakınlarında kurulan işletmeler aracılığıyla sunuluyor. Kendi imkanlarınızla konaklamak ve ücret ödemek istediğinizde daha çok doğanın içerisine çekilmelisiniz çünkü dışarıdan çadır getirmeye izin verilmiyor. İç kısımlar yani ormanlık alanlarda kendi çadırınızı kurabilir, kampın gerçek anlamı olan sessizliği dinleyerek bir gece geçirebilirsiniz. Kabak Koyu kamp alanı ailenizle gidip konaklayabileceğiniz, oldukça nezih yerlerdendir. Bu işletmelerin sunduğu hizmetler arasında elektrik, lokanta, kiralık hamak ve çadır, tuvalet, internet bağlantısı bulunuyor. Şimdi de bu doğa harikası Kabak Koyu kamp alanı nerede, nasıl gidilir bunlara bakalım.

Kabak Koyu Kamp Alanı’na Nasıl Gidilir?

Kabak Koyu Kamp Alanı’na özel araçla ulaşım için Fethiye-Faralya yolu takip edilmelidir. Fethiye’den Ovacık’a geldiğinizde, Ölüdeniz’e doğru ilerleyin ancak buraya varmadan sola doğru kıvrılan yolu takip ettiğinizde Faralya Köyü’ne varacaksınız. Buradan sonra araçla gitmeniz oldukça zordur. Yol engebeli olduğundan aracınıza zarar verecektir. Kabak Koyu’na ulaşmak için buradan sonrasını yürümeniz gerekiyor. Patika yolu takip ederek yürüyüşünüzü 25-30 dakikada tamamlamış olacaksınız.

Kabak Koyu’na özel araçla ulaşım traktör ya da 4×4 gibi araçlarla sağlanabilir. Faralya Köyü’ne geldiğinizde ücret karşılığında bu tür araçlarla koya ulaşım yapmanızı sağlayan kişiler de vardır.

Kabak Koyu kamp alanına toplu taşıma araçlarıyla ulaşım Fethiye Otogarı’ndan hareket eden Faralya minibüsleriyle sağlanıyor. Buradan koya ulaşım ise patika yolda doğa yürüyüşü yaparak mümkün olmaktadır. Deniz yoluyla da Kabak Koyu’na ulaşmak mümkün. Bunun için Ölüdeniz’den kalkan teknelerden hizmet alabilirsiniz.

Fethiye Kabak Koyu’nda Gezilecek Yerler

Kabak Koyu’nun dillere destan olacak güzelliğinin yanı sıra bölgede yürüyüşe çıktığınızda görebileceğiniz çeşitli güzellikler de bulunuyor. Bunlardan Kelebek Vadisi, Kabak Vadisi, Aladere Şelalesi görülmeye değer yerlerdendir.

Kelebekler Vadisi

Fethiye Ölüdeniz’e 5 km mesafede olan Kelebekler Vadisi’nin çevresinde yaklaşık 350 m yükseklikte dağlarla kaplıdır. Vadide her mevsim akan küçük bir şelale de bulunuyor. Çeşitli çiçekler ve ağaçlarla bezenmiş Kelebekler Vadisi kendinizi masallarda hissetmenizi sağlayacak. Etrafınıza baktığınızda Dünyada ender bulunan kaplan kelebeklerini de görme şansınız vardır.

Kabak Vadisi

Vadiye ulaşmak için yürüyüş yapmanız gerekecek. Ancak bu yürüyüş öylesine renkli olacak ki yolun nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız. Ölüdeniz manzarası ve maviyle yeşilin buluştuğu bir noktada olan Kabak Vadisi, 800 m yüksekliğindedir. Kanyon görünümlü vadiyi baştan aşağıya dolaştığınızda çakıllı plajla gezintiniz sona erecektir. Çevresinin kayalar, deniz ve akarsuyla çevrili olması burada yaşamını sürdüren hayvanların bölgeden göç etmesi engellenmiş durumdadır. Burada ender rastlanan bitkiler ve hayvan türlerine rastlamanız çok yüksektir. Ayrıca yaşlarının kaç olduğu tahmin edilemeyen zeytin ve meşe ağaçları da vardır. Koruma altına alınan bitkilerden orkidenin bir cinsi ve Yaban Keçisi, Akdeniz Foku, Oklu Kirpi ve Caretta Caretta gibi koruma altındaki hayvan türleri de alanda yaşayan diğer canlılardır.

Kabak Koyu doğaya ait olan tüm güzellikleri bir arada görmenizi sağlayacak bir yerdir. Burada ruhunuzu dinlendirme fırsatı bulacaksınız. Burada katılabileceğiniz bazı aktiviteler de var. Bunlardan bazıları yamaç paraşütü,  tekne turu, trekking, balık avı, mağara turu, şelaleye yürüyüştür. Yamaç paraşütü yapanlar Kelebekler Vadisi ya da Ölüdeniz plajına iniş yapmaktadır. Ayrıca yoga ve meditasyon gibi rahatlamanızı sağlayacak aktivitelerden de yararlanabilirsiniz. Bunun için alana yoga kampları kurulmuş durumdadır.

Kabak Koyu Kamp Alanı’nda alacağınız konaklama hizmetinin yanı sıra isterseniz rehber eşliğinde bölgeyi gezmeye de çıkabiliyorsunuz.

Kabak Koyu Kamp Alanı Giriş Ücreti

Kabak Koyu’na ulaşımın Faralya Köyü son durağına geldikten sonra yürüyerek yapılabileceğini belirtmiştim. Ulaşımı buradan kalkan araçlarla yapmak istiyorsanız ücret 5 TL’dir. Kabak Koyu Kamp Alanı giriş ücreti konaklama adı altında alınmaktadır. Burada yaklaşık 15-20 kamp işletmesi bulunmaktadır. Çeşitli hizmetlerden yararlanmanızı sağlayan işletmelerde konaklama ücretleri 100-400 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Çadır kiralama, bungalov, ağaçtan evler gibi konaklama çeşitliliğe sahip olduğundan, fiyatlar da değişkenlik göstermektedir. Kendi çadırınızı getirdiğinizde çadır kamp ücreti kişi başı 60-70 TL arasında değişirken, bazı kamp ücretlerine kahvaltı, akşam yemeği gibi hizmetler eklendiğinde fiyatlar 220 TL’yi de bulabiliyor. Bu nedenle konaklamada almak istediğiniz hizmete göre seçimi sizin yapmanız gerekecektir.  Sahilde çadır kurmanıza ise izin verilmemektedir.

Kabak Koyu Kamp Alanı Fotoğrafları

Aşağıdaki Haritadan Direk Yol Tarifi Alabilirsiniz:

Check Also

kumbahçe halk plajı

Bodrum Kumbahçe Halk Plajı Nerede? Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri

Mavi bayraklı plajlar arasında yer alan Bodrum Kumbahçe Plajı, halk plajı olarak hizmet veren nadide …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir