galata kulesi
Galata Kulesi

Galata Kulesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Galata kulesi tarihin en eski yapılarından olması ile birlikte ilk kule olma unvanına da taşımaktadır. Yine o tarihte İstanbul’un en uzun binasıydı.  Galata kulesi İstanbul’un gözlem merkezi olarak 528 yılında inşa edilmiştir. Galata kulesi tarihte İstanbul’un gözlem kulesi olarak kullanılmıştır kule haliç ve boğazı geniş açılı bir şekilde çok rahat görmektedir. Galata kulesi dünyanında en eski kulesi ve ilk kulesi olmasıyla da ön plana çıkmaktadır. Galata kule haçlı seferlerinde çok fazla tahrip edilmiştir. Daha sonra 1300 lü yıllarda tekrardan onarıma girmiş ve sağlamlaştırılmıştır. İstanbul’un fethinden sonra kule Osmanlının eline geçmiş ve değerine değer katmıştır.

Osmanlı devletinde galata kulesi padişahın emri ile rasathane olarak kullanılmıştır. Daha sonraları bu rasathane kapatılmıştır. Daha sonraları kule çok amaçlı kullanılmıştır. Cumhuriyetten sonra da galata kulesi İstanbul’un tarihi mekanları turizm mekanlarının içerisinde en önemlisi haline gelmiştir.Galata kulesini yılda milyondan fazla insan ziyaret etmektedir, Yerli ve yabancı turistlerin adeta gözde mekanlarından birisidir. Şimdilerde eski tarihi yapısını bozmadan günümüze kadar ufak tefek tadilatlar ile yaşatılmaya çalışılıyor. Galata kulesinin birde acı yönleri vardır tarihte bir çok insan galata kulesinden atlayarak intihar etmiştir. Bunlara ünlü kişilerin ailelerinden kişiler de vardır. Bu acılı durum ile alakalı şairlerimiz ve yazarlarımız şiir ve kitaplar yazmışlardır. Galata kulesi Bizans döneminde de bir dönem zindan olarak kullanılmıştır kulenin alt tarafındaki kuyularda bir çok kafa tası ve insan kemiklerine rastlanmıştır buda insanların orada ölüme terk edildiğini göstermektedir. Şimdilerde galata kulesi normal müze kuralları içerisinde ziyarete açılmıştır ve belli saatler içerisinde belli ücret karşılığında ziyaret edebilirsiniz. Evet arkadaşlar sizlere galata kulesi hakkında genel bir bilgi vermeye çalıştım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz.

Galata Kulesine Nasıl Gidilir? Giriş ücreti – Ziyaret Saatleri?

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri; ilk olarak İstanbul’un neresinden geliyorsanız Taksime giden bütün araçları kullanarak otobüs, tramvay gibi Taksime geldikten sonra, İstiklal Caddesini yürüyerek geçtikten sonra caddenin sonundan yaklaşık 500 metre aşağıda doğru ilerleyip kolayca kuleye ulaşabilirsiniz.Eminönü bölgesinden gelmek isterseniz de Karaköy yolu üzerinden Bankalar caddesinden yokuşu çıkarak yada metroyu kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel araçla ile ulaşım şekilleri; İlk olarak Tarlabaşı yolundan Taksim’e doğru çıkarken sol tarafta Galata Kulesi tabelalarını göreceksiniz tabelaları takip ederek kolayca  ulaşabilirsiniz. Önemli bir hatırlatma yapmamız gerekiyor aracınızı kule çevresinde yer alan boş bulduğunuz otoparklara bırakabilirsiniz.

Evet değerli İstanbul severler İstanbul’un en güzel ve en değerli simgelerinden olan Galata kulesi hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım, umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aşağıda Galata Kulesi ile ilgili çeşitti görsellere ulaşabilirsiniz. Ayrıca soru ve görüşlerinizi de yorumlar üzerinden bizlere ulaştırabilirsiniz. İstanbul da diğer gezilecek yerler ile ilgili bizi takip etmeye devam ediniz.

Galata Kulesi Resimleri


Check Also

kemerburgaz kent ormanı giriş ücreti

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti? Nerede, Nasıl Gidilir?

2019 yılı itibariyle resmi olarak İstanbul’da açılışı gerçekleştirilen Kemerburgaz Kent Ormanı, Eyüp Sultan Kemerburgaz bölgesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir