Germenicia Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?

Şuraya Atla

Kahramanmaraş içerisinde bulunan Germenicia Antik Kenti, Roma İmparatorluğu zamanından kalma eserleri içerisinde bulundurmaktadır. Kentin iki mahallesi, bu eserlerin üzerinde oturmaktadır ve yapılan çalışmalar ile bunların bir kısmı turizme kazandırılmıştır. Antik kent, Kahramanmaraş’ın tanıtımı için de kullanılırken şehre gelen turist sayısı bu tanıtımlardan sonra artmaya başlamıştır.

Hitit ve Asur dönemlerinde Markasi ve Gurgum gibi adlarla bilinen Maraş, milattan sonra 1.yüzyılda Roma İmparatorluğu topraklarına katıldı. Kent fethedildiği dönemde imparatorun adı Gaius Caesar Agustus Germanicus idi. İmparatorun adından esinlenerek buraya Germenicia denilmeye başlandı. Bu aşamadan sonra yeniden imar edilen ve bir takım yapılar inşa edilen kent farklı bir yapıya büründü. Daha sonra farklı medeniyetlerin himayesi altına giren kentteki eserler zamanla kayboldu.

Germenicia Antik Kenti’nin nerede olduğu tam olarak bilinmiyordu. Bu antik kente ilişkin ilk izler 2000 yılında tespit edilen mozaiklerdi. Kent merkezine 2 km uzaklıkta yer alan eski bir bina için yapılan kaçak kazı ihbarı sonrasında buradaki mozaikler fark edildi ve Kahramanmaraş Müzesi tarafından çalışmalar başlatıldı. Hayvan ve bitki motiflerinden oluşan bu mozaik özenli çalışmalar neticesinde sorunsuz olarak çıkarıldı ve müzeye taşınarak orada sergilenmeye başlandı.

Bu olaydan 7 yıl sonra yani 2007’de benzer bir olay yaşanmış ve yine bir kaçak kazı ihbarı sonucunda döneme ait izler taşıyan farklı bir mozaik bulunmuştur. 2009 ile 2010 yılları arasında yapılan çalışmalar neticesinde bu mozaik de gün yüzüne çıkarılmıştır. Bu şekilde yapılan kaçak kazıların sayısı artmaya başlayınca 5 mahallenin olduğu yaklaşık 1400 dönümlük arazi 3. derece sit alanı olarak ilan edilmiştir. Buradan da anlaşılacağı üzere, Germenicia Antik Kenti üzerine yapılar inşa edilmiştir. Bu da antik kentin tam olarak gün yüzüne çıkarılmasını çok maliyetli bir hale getirmektedir. Çünkü kazı çalışmaları için bölgede yer alan binaların kamulaştırılması gerekiyor. Alan çok fazla olunca sadece kamulaştırma için harcanacak rakam bile yüksek seviyelere gelmektedir.

Germenicia Antik Kenti’ni gün yüzüne çıkarma çalışmaları kapsamında mozaikler dışında da farklı eserler bulundu. Su sarnıçları, günlük yaşam eşyaları bunlardan bazılarıdır. Ayrıca müzeye taşınamayacak durumda olan mozaikler de bulundu. Bir kiliseye ait olduğu tahmin edilen ve yaklaşık 140 metrekare büyüklüğe sahip olan mozaik, yerinde sergilenmeye başladı. Müzeye ait ören yeri kabul edilen alana giriş ücretsizdir.

Yapılan çalışmalar devam etmekte ve arkeologlar şimdi olmazsa bile ilerleyen tarihlerde bu antik kente ait agora, tiyatro ve diğer büyük yapıların da gün yüzüne çıkacağını tahmin etmektedir.

Germenicia Antik Kenti Nerede? Nasıl Gidilir?

Germenicia Antik Kentine ait eserlerin bir kısmı Kahramanmaraş Müzesi’nde sergilenmektedir. Fakat antik kent, merkezde yer alan Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Şeyhadil Mahallesi içerisindedir. Bu mahalledeki 8008. sokak ile 8009. sokağın kesiştiği noktada, 140 metrekarelik mozaiğin olduğu ören yeri bulunmaktadır. Buraya özel araçlarla adres üzerinden gidilebilir.

Germenicia Antik Kenti Giriş Ücreti

Yakın tarihte ziyarete açılan ören yeri ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. Burası uzun zaman önce bulunmuş olmasına bir süre çalışmalar yapılmış ve mozaik koruma altına alınmıştır.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir