Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Giresun Kalesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Giresun Kalesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Karadeniz Bölgesinin en güzel kentlerinden birisi olan Giresun içerisinde yer alan ve şehrin adını alan Giresun Kalesi’nin milattan önce 2. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Kentin en önemli tarihi yapılarından birisi olmasına karşın günümüze kadar tamamı gelememiştir. Şehrin simgelerinden birisi olan kale, denize yakın bir konumda yer almaktadır ve tarih boyunca kent savunmasında etkin olarak kullanılmıştır.

Giresun Kalesi, Pontos Kralı Mihridates’in oğullarından olan I.Pharnakes tarafından yaptırılmıştır. Kaleyi yaptıran kişiden dolayı bu kent uzun süre Pharnakyas adı ile bilinmiştir. Fakat sonraki dönemlerde (M.Ö. 63) kent Romalılar tarafından tekrar alınmış ve kente önceki ismi olan Kerasus tekrar verilmiştir.

Giresun’u tam ortadan bölen yarımadanın en yüksek tepesinde yer almaktadır. Bunun temel nedeni ise kent savunmasının çok daha etkili bir şekilde yapılması içindir. Kale iki farklı bölümden oluşurken bu bölümlerden bir tanesi iç kale diğeri ise dış kaledir. İç kale diye tabir edilen bölümde saray kalıntıları yer almaktadır. Bu da kalenin içerisinde devrin önemli kişilerinin ikamet ettiğini göstermektedir. Kalenin geneli dikkate alındığında günümüze kadar gelen bölümlerinin merkez kuleler ve onlara bağlı surlar olduğu görülecektir. Söz konusu surların içerisinde yer alan büyük blok taşlar, kalenin Roma öncesindeki Helenistik döneme kadar uzandığını göstermektedir.

Milattan önce inşa edilmesine rağmen bu kale çok uzun süre kullanılmıştır. Zaman zaman onarımdan geçen kaleyi Trabzon Rum İmparatorluğu etkin olarak kullanmıştır. Türklere karşı etkin olarak kullanılan kale, 1300’lü yıllarda Rumların son sınır kalelerinden bir tanesiydi. Bundan dolayı da surlarında sık sık yenileme ve onarım çalışmaları yürütülmüştür. Surların günümüze kadar gelmesinin temel nedenlerinden bir tanesi de bu yenileme çalışmalarıdır.

Giresun Kalesi’nin bir diğer özelliği ise burada yer alan anıt mezardır. Feridunzade Osman Ağa’nın yattığı anıt mezar, kale için önemli bir zenginliktir. Çünkü söz konusu kişi her ne kadar çok fazla tanınmasa da Türk tarihi için çok büyük öneme sahiptir. Osman Ağa, 1912 yılında yapılan Balkan Savaşlarına gönüllü olarak katılmış ve buradan sonra doğu bölgelerine gelerek gönüllü birlikler kurarak I. Dünya Savaşı’nda Ruslarla mücadele etmiştir. Savaş sonrasında ise Ermeni çetelerle etkin olarak mücadele eden Osman Ağa, Kurtuluş Savaşı esnasında Batı cephesinde mücadele etmiştir. Bir dönem Mustafa Kemal’in kişisel muhafızlığını da yapmıştır. Ayrıca bu anıt mezarın dışında kalenin olduğu bölgede Hacı Bektaş Veli’nin talebesi olan Kurbande’nin türbesi de yer almaktadır.

Giresun Kalesi Nerededir? Nasıl Gidilir?

Giresun Kalesi, kent merkezindeki Kale Mahallesi’nde yer almaktadır. Bundan dolayı da ulaşımı son derece kolaydır. Buraya gelecek olan kişilerin öncelikle kent merkezine gelmesi gerekir. Daha sonra ise Kale Mahallesi istikametinde ilerleyerek tabelaları takip etmelidir. Kalenin yüksek bir tepede yer almasından dolayı bazı yollar son derece dardır. Kale Mahallesi’ne ulaştıktan sonra kalka dolmuşlarla da buraya ulaşmak mümkündür. Özel araçları ile buraya gelecek olan kişiler için ücretli otopark vardır. Söz konusu otoparkın ücreti ise 5 TL’dir.

Giresun Kalesi Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Giresun Kalesi’ne giriş ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Günün her saati açık olan kalede çay bahçesi, restoran gibi yerler vardır. Bundan dolayı da bazı dönemlerde burası son derece yoğun olmaktadır.

Tavsiyeler

Giresun Kalesi, tarihi bir yapı olmasına rağmen gerek konumu gerekse de kalenin yakınlarında yer alan restoran, kafe ve çay bahçesi gibi yerler buranın dinlenme amaçlı olarak da kullanılmasına imkan vermektedir. Bundan dolayı yoğun olmayan dönemlerde buraya gelinmesi çok daha güzel olacaktır. Kentin hemen her yerinin görülebildiği kalede tarihi yapıları yakından görmenin dışında doğanın içerisinde bulunmanın keyfi de yaşanacaktır. Kalenin olduğu bölgede buraya gelen insanların her türlü ihtiyacı düşünüldüğünden uzun süre burada kalınabilir.

Giresun Kalesi görülmeye değer bir ören yeri Çok güzel şehir ve deniz manzarası sunuyor. Biz özellikle Kurtuluş Savaşı kahramanlarından ve yöre insanının kurtuluşunda büyük emeği geçen Topal Osman’ın mezarını ziyaret etmek için gittik. Hacı Topal Osman Ağa, Türk asker, milis yarbayı. Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Giresunlulardan oluşan muhafız kıtasının komutanı. Kurtuluş Savaşı’nda yararlıklar göstermiş; 1923’te Trabzon milletvekili Ali Şükrü Bey suikastı nedeniyle hakkında yakalanma emri çıkınca güvenlik güçleri ile çarpışarak hayatını kaybetmiştir. Kenti ikiye bölen yarımadanın ucundaki tepe üzerinde, I. Pharnakes (M.Ö. 2. yüzyıl) tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir. İç ve dış kale olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Güneybatıdan başlayarak ve kenti çevreleyerek kuzeydoğuya uzanan kale duvarlarının bir bölümü yıkılmıştır. İç kalede bir saray kalıntısı bulunmaktadır. Büyük blok taşlarla örülmüş olan kalenin kuzeyinde, sığınak olarak kullanıldığı düşünülen mağaralar vardır. Kale surları, Roma döneminde onarım görmüştür. Günümüzde piknik ve günübirlik kullanım alanı olarak düzenlenmiştir. Restorasyon devam etmektedir.

Check Also

Alanya Dim Çayı ve Dim Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Şuraya Atla Dim Çayı’na Nasıl Gidilir?Dim Çayı Restoranları, Dim Barajı ve Dim MağarasıDim Mağarası ve Giriş Ücreti 2020 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir