Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Göbeklitepe Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti?
göbeklitepe hakkında bilgi

Göbeklitepe Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti?

Şuraya Atla

Sonbaharda gezecek sıcak bir yer arıyorsanız mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de Şanlıurfa il sınırına yaklaşık 18 km uzaklıkta bulunan Göbeklitepe olmalıdır. M.Ö 12000 yıl öncesine, Neolitik döneme dair yaşam kalıntılarının bulunduğu Göbeklitepe sizi adeta bir zaman tünelinin içerisine alıp götürecek.

Göbeklitepe ilk olarak 1963 yılında keşfedilmiş ve 1994 yılından itibaren ise bu alanda kazı çalışmaları yapılmaya başlanmıştır.

Göbeklitepe, Unesco Dünya Miras Listesinde yer almakta olup, 2019 yılı Göbeklitepe yılı olarak ilan edilmiştir. Tarihi ve kültürel anlamda büyük bir miras olan Göbeklitepe gezmeyi deniz,kum ve plajdan öte gören insanlar için görülmeye değer bir yer olarak bekliyor.

İnsanların henüz yerleşik hayata geçmediği, yaşamlarını avcılık ve toplayıcılık ile sürdürdüğü bir tarihte inşa edilen Göbeklitepe‘de bulunan bu yapılar insanlar tarafından o dönem için dini ibadetlerin yerine getirilmesi amacıyla yapılmış kutsal mabetlerdi.

Göbeklitepe‘de arkeolojik kazılar halen devam etmesine rağmen tamamlanmış yerler ziyaretçilerin görmesi için açık bulunuyor. Göbeklitepe’de henüz 6 tapınak gün yüzüne çıkarılmış durumda ve uzmanlara göre buradaki arkeolojik çalışmaların tamamlanması 40 yıldan fazla sürebilir.

Göbeklitepe’de yapılan kazılar sonrasında çıkarılan anıt taşları üzerinde aslan, akrep, tilki, boğa, yılan, tilki, kurt, kaplan ve ördek gibi değişik hayvan figürlerini görebilirsiniz. Taşlar üzerindeki bu figürler büyük ihtimalle o dönem insanının dini inançlarını yansıtıyor.

Evet arkadaşlar Göbeklitepe ile ilgili olarak hazırladığımız bu yazıyla mümkün olduğunca Göbeklitepe hakkında bilgi verdik. Göbeklitepe’ye nasıl gidebileceğiniz ve giriş ücreti ile ilgili detaylar ise yazımızın devamında yer alıyor. Mutlu gezmeler.

Göbeklitepe Nerede? Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa il sınırları içerisinde yer alan Göbeklitepe merkeze yaklaşık 18 km uzaklıkta bulunuyor. Şehir merkezine geldikten sonra buraya minibüs veya taksi ile gelmeniz mümkün oluyor.

Şahsi araçları ile gelecek olanlara da ören yerinin yakınına araçla girilmesine müsade edilmediğini hatırlatalım.

Göbeklitepe Giriş Ücreti

Göbeklitepe’yi gezecek olanların eğer müze kartları yoksa 2019 yılı için kişi başı 36 TL ödemesi gerekiyor. Eğer müze kartınız varsa burayı gezmek ücretsiz hale geliyor.

Göbeklitepe Yol Tarifi

Check Also

Alanya Dim Çayı ve Dim Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Şuraya Atla Dim Çayı’na Nasıl Gidilir?Dim Çayı Restoranları, Dim Barajı ve Dim MağarasıDim Mağarası ve Giriş Ücreti 2020 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir