Gölyazı Köyü Bursa- Gölyazı Köyüne Nasıl Gidilir?

 Bursa Gölyazı köyu güzellikleri, konaklama bilgileri, ulaşım bilgileri hakkında detaylı bilgi ve çeşitli görseller için makalemizi okuyunuz.

Ülkemizde bulunan en güzel balıkçı köylerinden birisi olan Bursa Gölyazı köyü Bursa ilimizin Nilüfer ilçesine bağlı ender güzelliklere sahip en güzel köylerimizden birisidir. Bursa da mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelir Gölyazı köyü bu kadar güzelliklere rağmen bu köyden çevrede yaşayanları haricinde pekte haberi olan yok açıkçası böyle bir güzelliği nasıl bu kadar saklamışlar hayret etmemek mümkün değil. Bursa Gölyazı köyünün önemli bir özelliğinden daha sizlere bahsetmek isterim bu köyde balıkçılık atadan gelen bir özellik ama ilginç olan yanı bu köyde balıkçılar sadece erkek değil bayanlar hatta kız çocukları da balık tutmayı erkekler kadar çok seviyor ve başarılıda oluyor.  Gölyazı köyü tarihine gidecek olursak burası eskiden bir rum köyü olduğu gibi rivayetler vardır köyün eski adı ise öğrendiğimize göre Apolyont’muş  köy insanları gelen misafirlere çok ince davranıyor ellerinden geldiğince iyi ağırlamaya çalışıyor kısacası insanlar çok sıcak kanlı , sevecen insanlar böyle bir güzelliklerin içinde yaşadıklarından olsa gerek insanlarda çok güzel ahlaka sahip olmuş durumdalar. Gölyazı köyü etrafında sekiz küçük adacık vardır.

Gölyazı Köyüne Nasıl Gidilir?

Bursa Gölyazı köyüne gidebilmek için ilk olarak bursadan İzmit yönüne doğru hareket ediniz. İzmit’e doğru ilerlerken Ulubat gölünden yaklaşık olarak 5 km kadar sonra Gölyazı tabelalarını göreceksiniz tabelaları gördükten hemen sonra sola doğru dönünüz ve 5 km kadar sonra güzel etrafı zeytin ağaçları ile çevrili bir yoldan geçerek gölyazı köyüne ulaşmış olacaksınız. İzmir taraflarından gelenlerin ise ulubat gölünden sonra 20 km kadar ilerleyip sağdan ayrılarak devam etmeleri gerekmektedir. Daha sonra Gölyazı köyüne ulaşmış olacaklar.

Bursa şehir merkezinden gelmek isteyenler için ilk olarak nilüfer dolmuşlarına binerek Nilüfer ilçe merkezine ulaştıktan sonra ileçeden kalkan Gölyazı Köyü dolmuşlarına binip kolayca Gölyazı köyüne ulaşabilirsiniz.

Yine toplu taşım araçları ile ulaşmak için özel aracı bulunmayanların ilk olarak bursa şehir terminaline ulaştıktan sonra terminalden bursa Nilüfer ilçesine giden dolmuşlara bininiz. Nilüfere ulaştıktan sonra  ilçeden kalkan Gölyazı dolmuşlarına binip Gölyazı  köyüne ulaşabilirsiniz.

Bunlara ek olarak makalenin sonunda eklemiş olduğum google maps üzerinden Gölyazı Köyü’ne direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz. Nerde olursanız olun harita sizi oraya götürecektir.

Gölyazı Köyünde Nerelere Gidilir? Ne Yenir? Nerede Konaklanır? Konakmala Ücretleri.

Gölyazı köyü gezilip görülecek yerler açısından aslında çok zengindir. Mesela başlı başına yeşilliği doğa güzellikleri göl kenarı güzellikleri enfes temizlikteki suları, köyün mis gibi havası başlı başına gezilip görülmesi gereken, tadılması gereken tatlardan oluşmaktadır. Ama yukarıda da bahsettiğimiz üzere Gölyazı köyü eski bir rum köyü olduğundan dolayı gölyazı köyü içerisinde eski Rumlardan kalma bir çok ev ve bir çok tarihi yapı bulunmaktadır. Doğa güzelliklerinin yanı sıra tarihi mekanları ve evleri ile ön plana çıkmaktadır. Hem doğayı hem de tarihi sevenler için adeta bulunmaz bir nimettir. Gölyazı köyü. Gölyazı köyü içerisinde bulunan en önemli tarihi eserlerden birisi olan Apollon tapınağı köyde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Apollon tapıbnağı kız adası sınırları içerisinde bulunmaktadır. Yine diğer bir tarihi miraslardan birisi olan manastırın içerisinde yer alan Bizans kilisesinden kalma bölmeleri ziyeret etmenizi silere öneriyorum daha sonra mutlaka gidin diyebileceğim köyün etrafında ve köy içinde de bulunan surları geziniz. Köyün girişinde bulunan st.constantinus manastırını da mutlaka gezip görmeniz gerekmektedir.

Gölyazı köyüne gezi yaptıktan sonra kuşların geçiş güzergahı ve yavrulama dönemlerinde kuş gözlemciği açısından ulubat gölü önemli bir göldür. Kuş meraklıları için ulubat gölü uğrak yerlerden birisidir.

Ulubat köyünde köy yemekleri ve yörecel yemekleri tükete bilirsiniz. Yine konaklama olarak köy içerisinde ve çevresinde çeşitli konaklama imkanları mevcuttur. Konaklama fiyatları ise oldukça düşüktür. 50 ile 150 TL arasında konaklamanız mümkündür.

Ziyaretçilerin Gölyazı Köyü Hakkındaki Yorumları

 • Hafta sonu burayı ziyaret ettim ve eşsiz güzelliklerden çok memnun kaldım mutlaka insanların burayı görmesi gerekmektedir. (Tayfun G.)
 • Bursa da gezilip görülmesi gereken yerlerin en başında bence Gölyazı köyü gelir Size söyleyebileceğim tek şey burası çok güzel ve çok dinlendirici bir yer. (Cihat İ.)
 • Burada sadece doğal güzellikler değil tarihi mirasların yanı sıra kuşlar ile ilgilenenlerin mutlaka gelmesi gereken yerlerden birisidir. (Bora İ.)
 • Ailece gidilebilecek güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer öneriyorum arkadaşlar( Gül G.)
 • Arkadaşlar sizlere önere bileceğim en güzel iş gölün etrafında keyifli keyifli çay ve kahvenizi yudumlayınız burası ender bulunan yerlerden birisi tadını çıkarın (M. Ali İ.)
 • Böyle güzelliklere sahip bir yerin Avrupa ülkelerinde olsaydı üzerine kırılırdı millet biz bence buranın değerini bilmiyoruz daha çok ilgi ve reklamının olması gerekmektedir. Köy sakinleri insanlarla çok ilgileniyor ziyaretçileri çok iyi ağırlıyor misafir perver insanlar. ( Ali G.)
 • Kuşlar ile ilgilenen arkadaşlara sesleniyorum yer yer dolaşmanıza gerek yok artık buraya gelip kuşların göçlerini izleye bilirsiniz kuş cenneti olarak biliniyor burası kuşlar hakkında bir çok yeni bilgiye sahip olabilirsiniz. Mutlaka buraya gelin arkadaşlar kameranızı unutmayın sakın kuşların çok farklı açılardan resimlerini ve videolarını çekebilirsiniz. (Tayfun İ.)
 • Arkadaşlar ben burayı beğenmedin yeterince bakımlı değil evler çok bakımsız bu tarihi yere hiç yakışmadı mutlaka onarımdan geçmeli diye düşünüyorum bu evlerin. ( Ali T.)

Bursa’nın Tarihi

Bursa ilimiz Yaklaşık olarak M.Ö 5200 yılında bile insanların yaşadığı ender şehirlerden birisidir. Bursa da buluna eselere baktığımız zamanda bronz çağdan günümüze ulaşan bir çok eser görebilmekteyiz Buda Anadolu da en eski yerleşim yerlerinden birisinin bursa olduğunu görmekteyiz. MÖ. 3. yüzyılda Bithynialılar ve Prusiaslılar tarafından oluşturulan şehrin adı  “Prusa” idi. Günümüze kadar ulaşan kaynaklarda  “Bitinya” olarak da geçen Bursa ve çevresinin en eski yerleşimleri İznik Gölü çevresindedir. Sadece İznik Gölü çevresinde, taş devirlerinde kurulduğu anlaşılan yedi önemli höyük bulunmaktadır. Bunlardan Orhangazi yakınlarındaki Ilıpınar ve onun 750 m. kadar doğusundaki Hacılartepe Höyüğü, Orhangazi-İznik yolunun Yeniköy altı mevkiinde Tepecik Höyüğü, İznik Gölü’nün doğusunda ise Körüstan, Üyücek Tepe, Höyücek ve Karadin höyükleri bulunmaktadır. İnegöl kent merkezinde, Cumatepe höyüğü ile 3 km doğusunda bulunan Doğutepe Akhisar höyükleriyle Yenişehir Babasultan Höyüğü tarih öncesi devirlere ait yerleşimleri işaret etmektedir. Demirtaş Köyü Höyüğü ile M. Kemalpaşa’nın Dorak Köyü ile Tahtalı Köyü’ndeki kalıntılar, Bursa bölgesinin en az beş bin yıllık önemli bir uygarlık alanı olduğuna işaret etmektedir. Bursa Şehrimizin Kuruluşu hakkında bilgiler şu şekildedir: Bursanın kuruluşu yaklaşık olarak milattan önce 4. YY’la kadar dayanmaktadır. Bu şekilde Orada buluna çeşitli kolonilerden oluşum başlamıştır. Bursa çevresinde en bilindik şehir gemlik şehri idi. Bursa şehri çeşitli devletlere MÖ. 4 Yüz yıldan MÖ: 12 Yüz yıla kadar çeşitli devletlere ev sahipliği yapmıştır.

Türklerin Bursa’ya Gelişi

Müslümanlar ilk olarak , Abbasiler zamanında  Bursa’ya kadar gelmişti. 955 yılında ise Halep’teki Hamedanlılar, Bursa’yı ele geçirip  yaklaşık olarak 23 yıl kadar  Bursa’ya sahip oldular.. Türklerin Bursa yöresinde  ilk olarak  1081 yılından itibaren  geldikleri görülmektedir.. İznik, 1081-1097 yıllarında Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkentliğini yapmıştı. 1097 yılında ise bölge, Haçlı Savaşları’na sahne oldu. İznik Haçlıların eline geçti. Alexias Kommenos’un döneminde (1097) düzenlenen bir seferle Türkler, ilk kez Bursa’yı ele geçirmişti. Bu savaşlar sırasında İstanbul’da Latin Hükümeti kurulunca, Bizans İmparatorluğu’nun başkenti İznik oldu. 1204 yılında Theodor Laskaris’in kurduğu İznik Bizans İmparatorluğu, 1261 yılına kadar varlığını sürdürdü.

Latinler İstanbul’u işgal ettikleri zaman Bizans prensleri bu yeni düşmanın elinden azad olmak  için Müslüman yöneticilerle işbirliği yaparak Bursa’yı ele geçirdiler. 1214 yılına kadar Rumların elinde kalan Bursa, Müslümanlara karşı direnişte halkın gösterdiği isteksizlik nedeniyle imparator II. Andronikos’un gazabına uğradı. Halkın büyük bölümünün malları yağma edilerek içlerinden bazılarına sürgün ve idam cezası verildi. II. Andronikos, Latinleri yenerek imparatorluğu tanımalarını sağlayıncaya kadar Bursa’yı bu şiddet yöntemi ile elde tutabildi. Ve o tarihten bugüne bursa Türkiye Cumhuriyetinin Önemli Şehirlerinden birisi olarak kalmıştır.

Bursa’da Gezilecek  Yerler

 • KOZAHAN: Bursa da bulunan kozahan eskiden bursanın önemki ticaret merkezlerinden birisi olan kozahan Bayezıd tarafından yaptırılmıştır. Eskiden ipek böceklerinin kozalarının satıldığı önemli bir ticaret merkezidir. Kozahanın yerini kısaca tarif etmemiz gerekirse Ulu Cami ve Orhan Cami arasında biryerlerde kalmaktadır. Mutlaka Bursada gezilip görülmesi gwereken yerlerden birisidir. Kozahan bursanın en gözde yerlerinden birisidir. Tarihin derinliklerine inmek isteyenler için vazgeçilmicek ender güzelliklere sahip tarih kokan bir yerdir. Bursa başlı başına önemli bir turizm kentimizdir. Fakat bursa içerisinde Kozahan farklı bir yere Sahiptir.
 • BURSA ULUCAMİ: Bursa Ulu Cami bursanın en bilindik sembollerinden birisi olam özelliğini taşımaktadır. Bursa denince ilk akla gelen yer Bursa Ulucamidir. Ulu Camiye sırf sabah namazı kılmak için diğer şehirlerden günü birlik bir şekilde ziyaret edilmektedir. Görkemli yapısı ile birlikte manevi havası ziyaretçileri mest etmektedir. Bursa Ulu Camişehir  merkezinde Atatürk caddesi üzerinde bulunmaktadır. 1400 yılında yapımı tamamlanmış olup Yıldırım Bayezıd tarafından yaptırılmıştır. Bursa’nın sembollerinden olan camiyi görmeden bursadan ayrılmamanızı sizlere şiddetle öneriyorum arkadaşlar.
 • MURADİYE KÜLLİYESİ: Bursanın önemli sembollerinden birisi olan Muradiye külliyesi Osmanlı sultanlarının son yaptırdığı külliyedir. Muradiye külliyesi II. Murat tarafından yaptırılan külliye bulunduğu semte ismini vermiştir. Tarihin izlerini üzerinde barındıran külliye gezi sırasında duraklarınızdan birisi olmalıdır. Külliye içerisinde Osmanlı izleri ve tarihin yanı sıra manevi havayı iyi bir şekle yaşayabileceğiniz Osmanlının gözde kuruluşlarından olan Külliyelerin de kendi içerisinde en güzellerinden birisi olan Muradiye Külliyesini mutlaka gezip, görüp o havayı yaşamanızı istiyorum.
 • YEŞİL TÜRBE:Bursa tarihinden bu yana çeşitli Evliyalara ev sahipliği yapmuıştır. Bursa tamamen manevi bir şehrimizdir. Bursa da yaşayanların bu yönden çok şanslı olduğunu bildirmek istiyorum. Yeşil Cami yanındaki Çelebi Mehmet’e ait olan türbedir. Çelebi türbeyi yaptırdıktan 40 gün sonra vefat etmiştir.  Bursa da mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisidir. Evliya çelebinin Türbesi.
 • BURSA ULUDAĞ: Bursa denince ilk akla gelen yerlerden birisi olan Uludağ Bursa’nın Manevi turizminin yanı sıra, Dini sembollerinin yanı sıra kış turizminin de bursa da en yüksek bir şekilde yaşandığının kanıtlarından birisidir. Uludağ Türkiye’nin en büyük kayak merkezidir . Eşsiz manzarası, kolay ulaşımı ve kar yer kala süresinin uzun olması nedeniyle dünyanın her yerinden yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktasıdır. Bursa Uludağ’ın önemli özelliklerinden biriside İstanbul’a yakın olmasıdır. İstanbul’a yakın olduğundan dolayı İstanbul’dan da oldukça fazla turist almaktadır. Ülkemizde böyle bir kış turizm merkezinin bulunması bizim önemli artılarımızdan birisidir.
 • BURSA DA BULUNAN MÜZELER: Bursada Devletin yönetiminde olan  7 adet hizmet veren müzenin yanında 11 adet özel müze yer almaktadır. Bursanın tarihi hakkında en güzel ve görsel kanıtlar ile bilgi alamak bilgi sahibi olmak isteyenlerin mutlaka Bursa da bulunan bu müzeleri ziyaret etmeleri gerekmektedir. Bursa müzeleri diğer müzeler gibi Kültür bakanlığına bağlı olarak yönetilen müzelerdendir.
 • TRİLYE BURSA: Bursanın yine eşsiz güzelliklerinden birisi ile karşınızdayız. Bursanın hem tarihi ve hem de doğal güzelliklerini bir arada yaşamak isteyenlerin mutlaka burayı ziyaret etmesini şiddetle öneriyorum sizlere. Günümüzdeki adı Zeytinbağ’dır. Bizanstan kalma adıyla anılan beldesidir. Marmara kıyısında yer alan Mudanya’nın bir bölgesidir. Bursa gezileri sırasında görülmesi gereken yerlerden biridir.
 • SU UÇTU ŞELALESİ BURSA: Türkiye de ender yüksekliklerde bulunan su uçtu şelalesi tam olarak  38 Metre yükseklikten dökülmektedir.  Mustafakemalpaşa ilçesinde yer alan şelale fay hatlarının kırılması nedeniyle oluşmuştur. Piknikçilerin uğrak noktaları arasında yer alan şelalede keyifli bir hafta sonu geçirebilirsiniz. Bursa’nın doğa güzelliklerini en güzel bir şekilde yaşayabileceğiniz önemli uğrak noktalarından birisidir. Burada su uçtu şelalesinin en güzel resimleri ve videolarını çekme imkanı bulacaksınız.

Evet arkadaşlar sizlere Bursa İlimizde buluna Gölyazı köyünün eşsiz güzelliklerinden bahsettim gerek tarihi gerekse ulaşım bilgilerini en güzel şekilde anlatmaya çalıştım. Makalemde bahsettiğim üzere Bursa da sadece Gölyazı köyü değil diğer gezilecek yerleri de sizler için sıraladım Gezilecek yerleri incelediğimiz zaman Bursa şehrimizin hem dini yönden olsun hem de doğal güzellikleri ile ön plana çıktığını görmekteyiz. Bursa ilimiz oldukça fazla turist ağırlayan önemli şehirlerimizden birisidir.Elimden geldiğince sizlere güzel bir şekilde anlatmaya çalıştım aşağıda bu makalemi çeşitli görseller ile destekliyorum. Bursa hakkında ve diğer gezi yerleri hakkında daha detaylı bilgi ve görsellere ulaşmak için web adresimizi takip etmeye devam ediniz. Değerli yorumlarınızı makalemizin altına yazabilirsiniz.

Gölyazı Köyü Videosu

Check Also

saitabat şelalesi nerede

Saitabat Şelalesi Nerede? Nasıl Gidilir ?

Bursa doğal güzellikleri bakımından zengin ve aynı zamanda bu doğal güzelliklere kolay ulaşılabilen bir şehrimizdir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir