Göreme Milli Parkı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Göreme doğal  güzelliklerinin yanı sıra tarihi dokusuyla ön plana çıkan en güzel yerlerden birisidir. Nevşehir ülkemiz turizmine çok önemli katkılarda bulunuyor birde onun yanında Göreme beldesi bu kapsamda en ön plana çıkan Nevşehir ilçelerinden birisidir. Göreme milli parkı 1985 yılında dünya mirasları listesine girmiş ve o yıldan buyana yerli ve yabancı milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. Bölge olarak orta Anadolu bölgesinde, Hasan dağı ve Erciyes dağı arasında volkanik bölgede bulunmaktadır. Volkanik yapısından dolayı dik yamaçlar bulunmaktadır. Parkın çeşitli alanlarında volkanik yapıların bulunması oldukça dikkat çekiyor, birde diğer yapılar olarak Bizans yapıları da bulunması milli parkın hem tarihi hem de doğal güzelliğini ön plana çıkarmaktadır. Eski dönemlerde yerleşim yerine oldukça uzak bir noktada idi bunun nedeni hem gizlenmek için hem de dini inzivaya çekilmek isteyenler için ulaşılmaz ve sakin olmasını sağlamak idi.

 Vadinin içinde Gezilecek Yerler:

Saklı Kilise: 11. Y.Y.’da inşa edilmiş olum gerçek ismi Aya Lonnses’dir.

Zemi Vadisi:  Vadi açık hava müzesinin bulunduğu yerden başlıyor Kermil tepesine kadar devame diyor. Güzergah üzerinde bir çok tarihi yerler de bulunmaktadır.

Elmalı Kilise: Dokuz kubbe, dört sütün ve üç apsisten oluşmaktadır ve 12. Y.Y.’’ın başlarında yapılmıştır.

Fırkatan Kilisesi: Diğer kiliselerden farkı gizli geçitlerin olmasıdır ve aynalı kilise olarak da bilinmektedir.

Güvercinlik Vadisi:  Vadi 4100 metre uzunluğa sahip oldukça doğa güzelliklerine sahip harika bir vadidir.

Göreme Milli Parkına Nasıl Gidilir?

Özel araç ile gelmek isteyenlerin Nevşehir den çıktıktan sonra Üçhisar güzergahını kullanarak ve yol üzerindeki tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Bunun yanında aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden de direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarını kullanarak gelecekseniz Göreme ilçesine giden otobüs ve dolmuşları kullanarak ulaşabilirisiniz.

Göreme Milli Parkı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Giriş ücreti 30 TL. Ziyaret saatleri ise: Yaz Açılış Saati: 08:00, Yaz Kapanış Saati: 19:00, Kış Açılış Saati: 08:00, Kış Kapanış Saati: 17:00.

Evet değerli arkadaşlar Nevşehir de en güzel gezilecek yerlerden birisi olan Göreme milli parkı hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım aşağıda park ile ilgili çeşitli görsellere ulaşabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi yorumlar üzerinden bizlere ulaştırabilirsiniz. Nevşehir de diğer gezilecek yerler ile ilgil detaylı bilgi ve merak ettikleriniz için bizi takip etmeye devam ediniz.

Göreme Milli Parkı Fotoğrafları

Check Also

çavuşinde gezilecek yerler

Çavuşin Nerede? Nasıl Gidilir? Çavuşinde Gezilecek Yerler

Yerli ve yabancı turistler tarafından her dönem büyük ilgi gören Kapadokya sahip olduğu doğal güzellikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir