gulhane-parki-nerede

Gülhane Parkı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Tarihi-Yol Tarifi

İstanbul’un görülmeye değer en güzel noktalarından birisi olan Gülhane parkı hakkında merak ettikleriniz ve ulaşım gibi önemli bilgileri burada bulabilirsiniz.

Gülhane parkı ilk olarak Osmanlı döneminden topkapı sarayının dış bahçesiyle içerisinde Gül bahçeleri ve bir adet koru bulunmaktaydı. Tazminat fermanı Gülhane parkı içerisinde okunmuştur bu nedenle demokrat iş demokratikleşmeye ilk adım olarak Gülhane parkı görülür. Daha sonralardan 1912 yılından cemil paşa tarafından park haline getirilmiştir ve halka açılmıştır toplam alanı 163 dönümdür. Parkın içerisinde sağlığı ve solu olarak dinlenme alanları mevcuttur yine parkın içerisinde bir adet çocuk bahçesi aşık Veysel heykeli ve Romalılardan kalma gruplar suçunu vardır. Gülhane parkı günümüzde yine halka açık bir park olarak kullanılmaktadır. İstanbul da bulunan ender güzelliklere sahip Gülhane parkı sadece yerli halkın uğrak noktası değil dışarıdan gelen turistlerinde oldukça fazla dikkatini çekmektedir. Yerli ve yabancı özellikle hafta sonları olmak üzere hafta içleri de milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Doğa içerisinde arkadaşlarınız ile güzel vakitler geçirmek isterseniz de mutlaka buraya uğramanızı sizlere öneririm. Lafı çok fazla uzatmadan sizlere Gülhane parkı ile ilgili ulaşım ve diğer önemli bilgileri paylaşayım.

Gülhane Parkına Nasıl Gidilir?

Gülhane parkına İstanbul’un hemen hemen her herinden ulaşmak oldukça kolaydır. Aşağıda Gülhane parkına en kolay ulaşım şekillerini sizler için sıraladım.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: Gülhane parkı İstanbul’un Fatih ilçesi Eminönü semtinde bulunmaktadır dolayısıyla buraya ulaşmak oldukça kolaydır.

Deniz yolu ve kara yolu ile ulaşım: Bunlara ek olarak Eminönü ya da Karaköy’e kadar deniz yolu veya otobüs ile geldikten sonra  buradan tramvay hattına binerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tramvay ile ulaşım: Gülhane Parkı’na tramvayla ile gitmek isteyenlerin Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattına binip  Gülhane Durağından indikten sonra kısa bir yürüyüşle parka ulaşabilirler.

Marmaray ile ulaşım: Marmaray ile Gülhane Parkına isteyenlerin ise  Sirkeciye kadar geldikten sonra buradan yaklaşık olarak 10 dakikalık bir kısa yürüyüşle ya da tramvayla tek durak giderek kolayca ulaşabilirler.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Özel aracı ile Gülhane parkına gelmek isteyenler var ise E-5 veya E-6 otoyolundan gelecekler için ilk olarak Fatih tabelalarını takip ederek daha sonra Eminonü tabelalarını takip ederek kolayca ulaşım sağlayabilirler. Sizlere bir öneri verecek olursak Sirkeciye kadar aracınızla geldikten sonra oraya park ederek oradan yürüyüş ile ulaşınız.Ayrıca bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden de direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Gülhane Parkı Giriş Ücreti ve Setüstü Çay Bahçesi Fiyatları

Gülhane parkına giriş ücetsizdir. Fakat orada bulunan meşhur setüstü çay bahçesi ücretleri de şu şekildedir.1 kişilik demlik çay: 10 TL, 2 kişilik demlik çay: 15 TL, 3 kişilik demlik çay: 20 TL, 4 kişilik demlik çay: 25 TL, Türk Kahvesi ise : 10 TL ücretlendirmeler bu şekildedir.

Evet değerli İstanbul severler Gülhane parkı hakkında verecek olduğum bilgiler şimdilik bu kadar. İstanbul da gezilecek yerler hakkında daha detaylı bilgiler için diğer makalelerimizi okuyunuz. Aşağıda Gülhane parkı ile ilgili çeşitli görselleri bulabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi yorumlar üzerinden bizlere ulaştırabilirsiniz. Şimdilik herkese iyi eğlenceler dilerim.

Gülhane Parkı Resimleri

Gülhane Parkı Videosu

Check Also

kemerburgaz kent ormanı giriş ücreti

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti? Nerede, Nasıl Gidilir?

2019 yılı itibariyle resmi olarak İstanbul’da açılışı gerçekleştirilen Kemerburgaz Kent Ormanı, Eyüp Sultan Kemerburgaz bölgesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir