Gümüşhane Torul Cam Seyir Terası Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?

torul cam seyir terası nerede

Türkiye’nin en yüksek cam terası olma özelliğine sahip olan Torul Cam Seyir Terası, 2018 yılında insanların ziyaretine açıldı. İlçenin en yüksek noktalarından birisi olan Torul Kalesi’ne yakın bir noktada yer alan terasın yerden yüksekliği 240 metredir. Gelen ziyaretçilerine adrenalin dolu dakikalar geçirten Cam Seyir Terası, Torul ilçesindeki turizme de olumlu katkı yapmaya başladı.

Karadeniz’in en önemli noktalarından olan yeni Zigana Tüneli ile Karaca Mağarası güzergahının ortasında yer alan bu seyir terası, bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Fatih Sultan Mehmet döneminde yapıldığı ve uzun süre savunma amaçlı olarak kullanıldığı bilinen Torul Kalesi’ne de çok yakın bir noktada yer almaktadır.

Tarihi ve turistik noktalara yakın olmasının dışında karayoluna sadece 2 km mesafede olması da ayrı bir avantaj olarak dikkat çekiyor. Tüm bunlar beraber değerlendirildiğinde söz konusu yapının ileride ciddi sayıda turisti misafir edeceği söylenebilir.

İnsanların korkarak geldiği cam teras, hafta sonlarında ortalama 150 kişiyi misafir etmektedir. Buraya yapılan tesislerin tamamlanmasının ardından bu rakamın önce 1000 daha sonra ise 2000 seviyelerine çıkacağı tahmin edilmektedir. 240 metre yüksekliğin dışında Karadeniz’in eşsiz manzaralarından birisini izleme fırsatı da sunan Cam Seyir Terasına gelen kişiler bol bol fotoğraf ve video çekimi yapmaktadır. Terasa en fazla 50 kişi çıkabiliyor ve bu sayının aşılmasına kesinlikle izin verilmiyor.

torul cam seyir terası nerede

Torul Cam Seyir Terası, çok geniş bir alanın izlenmesine olanak sağlamaktadır ki bu özelliği sayesinde yakın tarihte buraya olan ilginin çok daha fazla olacağı tahmin edilmektedir. Yapılan yeni Zigana tünelinin de görünmesi, tünelin tamamlanmasından sonra buraya olumlu olarak etki edecektir.

Hem o tüneli kullanan kişiler buraya gelecek hem de dünyanın ikinci Avrupa’nın ise uzun tüneli olacak olan Zigana Tüneli’ni yakından görmek isteyenler Cam Seyir Terasına gelecektir. Böylece tünel ile birlikte burada ciddi bir yoğunluk yaşanmaya başlayacaktır.

Gümüşhane Torul Cam Seyir Terası Nerede? Nasıl Gidilir?

Torul Cam Seyir Terası, ilçe merkezine çok yakın bir mesafede yer alırken kent merkezine ise yaklaşık 50 km mesafededir. Araçla 1 saatte buraya gelinebilmektedir. Teras henüz çok yakın bir zamanda açıldığı için insanların toplu taşıma araçları ile gitme şansı yok. Bundan dolayı özel araçların tercih edilmesi gerekir.

Gümüşhane ile Trabzon arasındaki yol üzerinde bulunmasından dolayı burayı kullanan otobüslerle gelinmesi mümkün gibidir fakat yukarıda da bahsedildiği gibi henüz buraya direkt gelen bir toplu taşıma aracı yoktur. Özel araçları ile gelecek olan kişiler Gümüşhane-Trabzon karayolunu kullanarak buraya gelebilir.

torul cam seyir terası nerede

Gümüşhane Torul Cam Seyir Terası Giriş Ücreti

Torul cam Seyir Terası ücretleri ilk hizmete açıldığında giriş ücreti yetişkinler için 2 TL, öğrenciler için ise 1 TL idi. Fakat kısa bir süre önce burası 49 yıllığına Torul Belediyesi’ne kiralandı. Bu işlemden sonra belediye tarafından işletilen Cam Seyir Terası ücretleri şu şekilde oldu:

  • Tam: 5 TL
  • Öğrenci: 2.50 TL

Böylece ücretler bir anda ikiye katlanmıştır. Fakat halen çok uygun bir seviyede olduğu söylenebilir.

Torul Cam Seyir Terasını Ziyaret Edenlerin Düşünceleri

Özgür Gezgin: “Torul merkezden kolayca bulabileceğiniz bir yer.Giriş ücretleri oldukça uygun.Torul cam seyir terasına çıkmak her ne kadar korkutucu olsa da manzarayı izlemek için buna değer.”

Ali Bey: Yükseklik korkunuz yoksa kesinlikle gidilmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum, yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.”

Seher Hanım: “Ücretsiz otopark alanı mevcut ve seyir terasından manzarayı izlemek istemeyenler için de çevresinde çay, kahve servisi yapan yerler var biz baya memnun kaldık.”

Torul Cam Seyir Terası Yol Tarifi

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*