Ana Sayfa » GEZİ FİKİRLERİ » Güneydoğu Asya Seyahat Etmek İçin Güvenli mi ?
güneydoğu asya gezmek için güvenli mi
güneydoğu asya gezmek için güvenli mi

Güneydoğu Asya Seyahat Etmek İçin Güvenli mi ?

Güneydoğu Asya , yurt dışı gezileri yapanlar için dünyanın en popüler bölgelerinden biridir. Tayland , Myanmar , Kamboçya , Laos , Vietnam , Malezya , Filipinler , Endonezya ve Singapur gibi çeşitli ülkeleriyle de birçok alternatif gezi bölgesi sunuyor.

Güneydoğu Asyada gerçekten herkes için bir şeyler var: hareketli şehirler, lezzetli yemekler, muhteşem dalışlar, birçok açık hava etkinliği, tarihi yerler gibi yapılacak  çeşitli etkinliklerle liste devam ediyor.

Güneydoğu Asya Güvenli mi?

Genel olarak konuşursak, Güneydoğu Asya oldukça güvenlidir. Aslında, dünyanın en güvenli bölgelerinden biri olduğunu da söyleyebiliriz.Eğer Güneydoğu Asyanın herhangi bir ülkesinde geziyorsanız fiziksel bir tehlike ile karşı karşıya kalma ihtimalinizin çok düşük olduğunu belirtelim.

Güneydoğu Asya Ülkelerinde insanlar güzel, saygılı ve arkadaş canlısı ancak tüm bunlara rağmen güvende kalmak için bilmeniz gereken her şeyi burada sizlere aktaracağız.

güneydoğu asya gezmek için güvenli mi
güneydoğu asya gezmek için güvenli mi?

Güneydoğu Asya’da Güvende Kalmanın Yolları

  1. Kapkaç olaylarına karşı dikkatli olun: Bu tarz olaylar nadirdir, ancak gerçekleşme ihtimali bulunmaktadır. En yaygın hırsızlık türlerinden kaçınmak için çantanızı tek bir omzun üzerine takmayın, bunun yerine vücudunuzun önünden geçirin. Ayrıca, birçok çanta hırsızı bir scooter , motosiklet üzerinde olacaktır, bu nedenle trafiğin yanında yürürken özellikle dikkatli olun.
  2. Trafikte ekstra dikkatli olun: Güneydoğu Asya’daki yaralanmaların çoğu araçlardan kaynaklanmaktadır. Özellikle Hanoi gibi hareketli şehirlerde veya araba kullanıyorsanız , özellikle de scooter kullanıyorsanız dikkatli olun.
  3. Kask takın: Bir scooter veya motosiklet kiralıyor veya kullanıyorsanız, kask taktığınızdan emin olun. Ayrıca uygun kıyafet ve ayakkabılar giyin.
  4. Tahtakurularına karşı dikkatli olun: Ne yazık ki, tahtakuruları Güneydoğu Asya’da baş belası bir gerçektir. Nadir olsa da, bölgede herhangi bir süre seyahat ediyorsanız, bir noktada muhtemelen karşılaşırsınız.Bunun için kalacağınız yeri önceden kontrol edin. Kirli görünüyorsa, devam edin.
  5. Değerli eşyalarınızı saklayın: Keşfe çıkmaya devam ederken cüzdanınızı ve değerli eşyalarınızı sırt çantanızda saklayın. Ceplerinizde biraz nakit bulundurun, ancak kartlarınızı ve diğer değerli eşyalarınızı erişilmez tutun.
  6. Pasaportunuzu saklayın: Konaklama ya da kira gibi şeyler için rezervasyon yaparken pasaportunuzu asla depozito olarak vermeyin. Her zaman geri aldığınızdan emin olun, yoksa bir daha göremeyebilirsiniz.Ayrıca her ihtimale karşı pasaportunuzun dijital taranmış halini e-posta kutunuzda tuttuğunuzdan emin olun.
  7. Hayvanlardan uzak durun: Başıboş köpekler, maymunlar sıklıkla kuduz gibi hastalıklar taşırlar. Isırılmamak için sokak köpeklerini veya vahşi maymunları sevmeye kalkmayın.

Güneydoğu Asya Yemekleri Güvenli mi?

Güneydoğu Asyada sokak yemekleri neredeyse her zaman güvenlidir.Yiyecek bir yer ararken, kalabalığın yanı sıra çocuklu bir yer bulun. Ebeveynler çocuklar için güvenli olduğunu düşünüyorsa, o zaman sizin için de güvenlidir!

Çok fazla insanın olduğu restoranlar yemeğin hem iyi hem de güvenli olduğuna dair iyi bir göstergedir. Yemekten önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olun, çünkü muhtemelen gün boyunca dışarıda dolaşarak her türlü mikrobu almış olabilirsiniz.

Güneydoğu Asya’da Taksiler Güvenli mi?

Güneydoğu Asya’daki taksiler güvenli ancak alacakları ücreti arttırmak için daha uzun rotalar kullanma gibi dolandırıcılık yolunu tercih edenler bulunuyor. Her zaman sürücünüzün sayacı kullandığından ve sayacın aşırı hızlı hareket etmediğinden emin olun. Bir sorunla karşılaşırsanız, inin ve yeni bir taksi bulun.

Eğer Güneydoğu Asya’nın herhangi bir ülkesinde seyahat ediyorsanız tuk-tuk denilen 3 tekerli motosikletleri sıkça göreceksiniz.Taksi görevi yapan bu motosikletlere binmeden önce gideceğiniz yere ne kadara götüreceği konusunda anlaşın.

Bunların yanında en iyi seçenek Grab veya Uber’dir (bulunduğunuz yere bağlı olarak). Sürücünüzü görebilecek, sürüşünüzü izleyebilecek ve bir sorun yaşarsanız şikayette bulunabileceksiniz. Mümkün olduğunda dolaşmanın en iyi yolu budur.

Check Also

küre dağları milli parkı

Küre Dağları Milli Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler

Şuraya Atla Küre Dağları Milli ParkıKüre Dağları Milli Parkında Gezilecek YerlerHorma Kanyonu – Ilgarini Mağarası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir