Güzeldere Şelalesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti

güzeldere şelalesi

Gezi tutkunları için ülkemizde gezip görülmesi gereken bir çok yer mevcut ve bunlardan bir tanesi de Güzeldere Şelalesi‘dir. Güzeldere Şelalesi; bizleri gür akan suyu, vadi boyu devam eden esintisi ve eşsiz doğal güzelliği ile karşılıyor.

Güzeldere Şelalesi, Bıçkı deresi üzerinden akarak toprağa dökülmektedir. Yüksekliği 135 metreyi bulan şelale, kademeli şekilde yemyeşil ağaçların arasından dökülüp adeta görsel bir şölen sunmaktadır. Şelale konum olarak da şehre yakın olması sebebiyle yerli turistlerin uğrak noktası durumundadır. Ufak çaplı tatillerde gezip görülebilecek bu gibi mekanlar hem şehir ortamından bir nebze dahi olsa uzaklaşıp kafa dinlemeniz hem de uzun yollar katetmeden gözünüzü doyurabilmeniz için bire bir.

Eğer burayı gezmeye gelirseniz ülkemizde sayılı şelaleler arasında yer alan Güzeldere Şelalesi’nin, güneş ile buluşması ile birlikte ortaya çıkan gökkuşağını arkanıza alarak eşsiz güzellikte fotoğraflar çekme imkanına sahip olacaksınız.

Güzeldere Şelalesi ziyaretçilerini yeşil ve geniş bir alan ile karşılamaktadır. Yemyeşil bitki örtüsü ve sık ormanı içerisindeki merdivenlerden inerken, daha şelalenin uzaklarındayken dahi suyunun sesini işitmek mümkün. Basamaklardan devam ettikçe şelale de görünmeye başlıyor. Asıl manzara ise şelale ile buluştuğunuz vakit meydana çıkıyor. Yüksekliği 135 metreyi bulan şelalenin teraslarından şelaleyi tüm ihtişamı ile seyretmek mümkün. Şelaleye inmesi ve çıkması oldukça zor olsa da bu eşsiz güzelliği görmek çektiğiniz zahmete değecektir. Zaten yorulanlar için belli noktalarda dinlenme alanları da mevcut.

Güzeldere Şelalesi ilkbahar ve yaz aylarında sunmuş olduğu güzelliklerle ziyaretçilerine piknik yapma ve mangal yakma fırsatı da veriyor.Şelalenin en güzel ve ihtişamlı hali ise Sonbahar ayında ortaya çıkmaktadır.Dolayısıyla Sonbahar ayında şelaleyi görmek en doğru karar olacaktır.

Güzeldere Şelalesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Düzce ilinin Gölyaka ilçesinin Güzeldere köyü sınırları içerisinde yer alan Güzeldere Şelalesi, Düzce merkeze 28 km uzaklıktayken, Gölyaka’ya 16 km uzaklıktadır.

Şelaleye karayolu harici herhangi bir ulaşım seçeği yok. Bölgeye İstanbul-Ankara yolu üzerinden Düzce’ye bağlanarak Düzce’den de Gölyaka’ya ulaşarak gitmek mümkün.

Güzeldere Şelalesi’nin İstanbul’a uzaklığı 227 km, Ankara’ya 246 km, İzmir’e ise 579 km’dir.

Güzeldere Şelalesi Giriş Ücreti

Güzeldere Şelalesi giriş ücreti arabasız gelenler için 4 TL iken arabayla gelenler için 12 TL olmaktadır. Ayrıca bunların yanında buraya gelen ziyaretçiler extra ücretlerle çadır kurma ve kamp yapma imkanını da sahip olmaktadır.

Güzeldere Şelalesi Yol Tarifi

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*