Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Halfeti Gezi Rehberi – Halfeti Tekne Turu ve Konaklama
halfeti gezi rehberi

Halfeti Gezi Rehberi – Halfeti Tekne Turu ve Konaklama

Sonbaharın gelmesiyle birlikte oldukça fazla ilgi gören Halfeti, tarihi taş evleri ve doğal güzelliğiyle gerçekten de bu ilgiyi hak ediyor. Çoğu kişi tarafından Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki Saklı Cennet olarak nitelendirilen Halfeti aslında bu özelliğini Birecik Baraj Gölünün faaliyete geçmesiyle kazanmıştır.

Birecik Baraj Gölü, Güneydoğu Anadolu Bölgesine hayat vererek bir sahil kentini aratmayan Halfeti ilçesinin turizm odağı haline gelmesini sağlamıştır. Halfeti ilçesi 2013 yılında Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi tarafından Sakin Şehir ağına dahil edilmiştir.

Sahip olduğu birçok özellikle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Halfeti ilçesi, tekne turundan, su altı dalışlarına kadar ziyaretçilerine pek çok aktivite imkanı sunuyor.

Halfeti’ye gelen ziyaretçiler, büyük bir kısmı sular altında kalan ve “batık kent” olarak isimlendirilen Savaşan Köyü’nü tekneyle gezme imkanına sahip olduğu gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan Rumkale‘yi, burada yer alan farklı tarzdaki evleri ve sular altında kalan caminin minaresini de görme fırsatı elde ediyor.

Halfeti‘yi gezmeye gideceklere özellikle hafta sonları burada büyük bir yoğunluk olduğunu ve buraya gelmeden önce kalacakları yer ile ilgili rezervasyon yaptırmalarını öneriyoruz.

halfeti tekne turu
Halfeti tekne turu

Halfeti Tekne Turu ve Ücreti

Halfeti ilçesinin sular altında kalan kısımlarını ve güzelliklerini görerek tam anlamıyla keyfini çıkarmak için burada düzenlenen tekne turlarına katılmak gerekmektedir. Yaklaşık 1 saat süren tekne turlarına 2019 yılı için kişi başı 15 TL ücret karşılığında katılabiliyorsunuz ve tekne kaptanı size gezilmesi gereken yerleri göstererek anlatıyor.

Halfeti genel itibariyle sıcak bir yer olmasına rağmen tekne turuyla gezerken esintiden dolayı üşüme ihtimaline karşı montunuzu yanınıza almanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca tur sonunda dilerseniz iskelede bulunan lokantalarda, barajlarda yakalanıp pişirilen balıklarla güzel bir ziyafet çekebilirsiniz.

Halfeti Nerede? Nasıl Gidilir?

Halfeti konum itibariyle Gaziantep ve Şanlıurfa‘nın ortasında bulunuyor. Şanlıurfa iline bağlı olan Halfeti ilçesi’nin Şanlıurfa il merkezine olan uzaklığı 122 km’dir. Halfeti ile Gaziantep arasında ise yaklaşık 93 km’lik bir mesafe bulunuyor.

Yani Halfeti’yi gezmeye gelecek olanlar ister Gaziantep isterse Şanlıurfa üzerinden buraya gelebilir.

Halfeti Konaklama

Halfeti’yi gezmek için gelenler dilerlerse Halfeti ilçesinde hizmet veren birçok butik otelde konaklama imkanına sahiptir. Yoğunluk olması ihtimaline karşı buraya gelmeden önce rezervasyon yaptırılması oldukça önemlidir. Otel fiyatları ise geceliği 200 TL’den başlayıp 500 TL’ye kadar çıkmaktadır.

Halfeti Yol Tarifi

Check Also

Alanya Dim Çayı ve Dim Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Şuraya Atla Dim Çayı’na Nasıl Gidilir?Dim Çayı Restoranları, Dim Barajı ve Dim MağarasıDim Mağarası ve Giriş Ücreti 2020 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir