Hamsilos Koyu
Hamsilos Koyu

Hamsilos Koyu-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri -Konaklama

Şuraya Atla

Hamsilos Koyu, Sinop il sınırları içerisinde İnceburun’da bulunan bir koydur. Buzul aşındırması sonucu oluşmuştur. Dünyada kendiliiğinden oluşan tek koy olma özelliğini taşımaktadır. Koyun içerisine gidildikçe denizle birleştiği kısım daralır ve etraf ormanlaşır.  Koyun şekli fil kafasına benzetilmektedir. Hamsilos Koyu’nun gerçek ismi Hamsoros’tur ve Sinop il merkezine uzaklığı yaklaşık 11 kilometredir.

Tarihte savaş gemilerinin gizlendiği, günümüzde ise özellikle balıkçı teknelerinin kötü hava şartlarında sığındığı bir liman görevi görmektedir. Kültür Bakanlığı tarafından 1991 yılında 1. Derece doğal sit alanı ilan edilmiştir.

Hamsilos Koyu’nda bir çok dinlenme alanı bulunmaka ve buralarda çeşitli festivaller düzenlenmektedir. İnceburun’a ulaştığınızda aslında Hamsilos Koyu’nun en uç noktasına da ulaşabilmeniz gerekir. Ancak yolların yapısı sebebiyle araç ile seyahat bu noktada pek uygun değildir. Bu noktada güzel bir doğa yürüyüşü, ziyaretiniz için iyi bir başlangıç olabilir. Öte yandan, Hamsilos Koyu yolu üzerinde güzel bir koya da sahip olan Akliman’daki Akliman Mesire Alanı’nda yemek yiyebilir, kamp yapabilir ve sahilde yüzebilirsiniz. Burası aynı zamanda çam ağaçları ile çevrili olduğundan sıcak günler için vazgeçilmez bir dinlenme alanıdır.

Hamsilos Koyu’na Nasıl Gidilr?

Sinop iline vardığınızda öncelikle Türkiye’nin en kuzeyinde yer alan İnceburun’a varmalısınız. Hamsilos Koyu, İnceburun’a yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır. Hamsilos Koyu’na ulaşmanın tek yolu Akliman’dan geçen yolu kullanmaktadır.Buraya da vardığınızda artık Hamsilos’a yalnızca 1 kilometre kalmıştır. Bu noktadan sonra yollar ulaşım için araç ile uygun olmadığından kuzey yönünde yürünmesi gerekmektedir. Ardından Akliman Mevki’ndeki Hamsilos Koyu’na ulaşmış olursunuz.

Hamsilos Koyu Ziyaret Saatleri ve Konaklama Yerleri

Hamsilos Koyu, jeolojik niteliğiyle ön plana çıkan halka açık bir alandır. Bu sebeptendir ki sınırlı bir ziyaret saati bulunmamaktadır. Aynı zamanda ziyaretçiler için herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır. Buraya gelen ziyaretçiler, koyda kamp yapabilirler. Bunun dışında Hamsilos Koyu’nun yakınındaki Akliman’da pek çok apart ve ya otel bulunmaktadır. Konaklama ücretleri de oldukça uygundur. Çevresi çiçeklerle, ağaçlarla kaplı; huzur dolu Hamsilos Koyu’nun tatil için gezilmesi gereken başlıca yerlerden olduğunu söyleyebiliriz.

Hamsilos Koyu Resimleri

Check Also

Sinop Erfelek Tatlıca Şelaleleri Tabiat Parkı, Konaklama, Ulaşım ve Giriş Ücretleri

Sinop, orta karadeniz bölgemizin en şirin ve güzel illerinden biridir. Birbirinden güzel doğal değerleri barındıran …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir