Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hamsilos Koyu-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri -Konaklama

Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Sinop » Hamsilos Koyu-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri -Konaklama

Hamsilos Koyu, Sinop il sınırları içerisinde İnceburun’da bulunan bir koydur. Buzul aşındırması sonucu oluşmuştur. Dünyada kendiliiğinden oluşan tek koy olma özelliğini taşımaktadır. Koyun içerisine gidildikçe denizle birleştiği kısım daralır ve etraf ormanlaşır.  Koyun şekli fil kafasına benzetilmektedir. Hamsilos Koyu’nun gerçek ismi Hamsoros’tur ve Sinop il merkezine uzaklığı yaklaşık 11 kilometredir.

Tarihte savaş gemilerinin gizlendiği, günümüzde ise özellikle balıkçı teknelerinin kötü hava şartlarında sığındığı bir liman görevi görmektedir. Kültür Bakanlığı tarafından 1991 yılında 1. Derece doğal sit alanı ilan edilmiştir.

Hamsilos Koyu’nda bir çok dinlenme alanı bulunmaka ve buralarda çeşitli festivaller düzenlenmektedir. İnceburun’a ulaştığınızda aslında Hamsilos Koyu’nun en uç noktasına da ulaşabilmeniz gerekir. Ancak yolların yapısı sebebiyle araç ile seyahat bu noktada pek uygun değildir. Bu noktada güzel bir doğa yürüyüşü, ziyaretiniz için iyi bir başlangıç olabilir. Öte yandan, Hamsilos Koyu yolu üzerinde güzel bir koya da sahip olan Akliman’daki Akliman Mesire Alanı’nda yemek yiyebilir, kamp yapabilir ve sahilde yüzebilirsiniz. Burası aynı zamanda çam ağaçları ile çevrili olduğundan sıcak günler için vazgeçilmez bir dinlenme alanıdır.

Hamsilos Koyu’na Nasıl Gidilr?

Sinop iline vardığınızda öncelikle Türkiye’nin en kuzeyinde yer alan İnceburun’a varmalısınız. Hamsilos Koyu, İnceburun’a yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır. Hamsilos Koyu’na ulaşmanın tek yolu Akliman’dan geçen yolu kullanmaktadır.Buraya da vardığınızda artık Hamsilos’a yalnızca 1 kilometre kalmıştır. Bu noktadan sonra yollar ulaşım için araç ile uygun olmadığından kuzey yönünde yürünmesi gerekmektedir. Ardından Akliman Mevki’ndeki Hamsilos Koyu’na ulaşmış olursunuz.

Hamsilos Koyu Ziyaret Saatleri ve Konaklama Yerleri

Hamsilos Koyu, jeolojik niteliğiyle ön plana çıkan halka açık bir alandır. Bu sebeptendir ki sınırlı bir ziyaret saati bulunmamaktadır. Aynı zamanda ziyaretçiler için herhangi bir giriş ücreti bulunmamaktadır. Buraya gelen ziyaretçiler, koyda kamp yapabilirler. Bunun dışında Hamsilos Koyu’nun yakınındaki Akliman’da pek çok apart ve ya otel bulunmaktadır. Konaklama ücretleri de oldukça uygundur. Çevresi çiçeklerle, ağaçlarla kaplı; huzur dolu Hamsilos Koyu’nun tatil için gezilmesi gereken başlıca yerlerden olduğunu söyleyebiliriz.

Hamsilos Koyu Resimleri


Gelen Aramalar:hamsilas koyu nerede

Hamsilos Koyu-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri -Konaklama - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Yuvacık Aytepe | Nerede? | Nasıl Gidilir? | Yol Tarifi Mardin’de Gezilecek Yerler-Ne Yenir?-Tarihi ve Turistik Yerleri-Gezi Rehberi Uludağa Nasıl Gidilir?-Konaklama Yerleri ve Fiyatları Fethiye Çalış Plajı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri Fethiye Kelebekler Vadisi-Nasıl Gidilir?-Konaklama-Yeme İçme Bellapais Manastırı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti

  FACEBOOK'TA BİZ

  TemaFabrika

  İzinsiz resim veya içeriklerimiz kullanılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır.

  Tatil Fırsatları, Tatil Yerleri ve Tanıtımları - Tüm Hakları Saklıdır

  projeksiyon perdesi---- Olympos Divasa Hotel---- nerede---- stainless steel plate----