Hatay Gezilecek Yerler-Tarihi Mekanlar-Ne Yenir?-Nerede Kalınır?

Sokullu Külliyesi

Hatay Gezilecek Yerler-Tarihi Mekanlar-Ne Yenir?-Nerede Kalınır?

Çok kültürlü yapısı ile bir kültür mozaiği olan Hatay, binlerce yıllık tarihi ile geçmişten günümüze kalan birçok güzelliği hala yaşatan bir şehirdir. Tarih kokan bu topraklarda gezecek o kadar güzel yerler ve zengin bir mutfakla karşılaşacaksınız ki, neden daha önce gelmediğinize içerleyeceksiniz. Medeniyetler şehri olan Hatay, Hristiyanlığın ilk dönemlerinden beri önemini asla kaybetmemiş bir yer. Tunç devrinden beri yerleşim yeri olarak kullanılan bu coğrafyada, Akadlar, Hititler, Mısırlılar, Urartular, Asurlular, Persler, Romalılar, Emeviler, Abbasiler, Tolunoğulları, Bizans, Memluklar ve Osmanlı Hüküm sürmüştür. Bu kadar fazla medeniyete ev sahipliği yapması, şehri yaşayan bir müze haline getirmiştir.

Hatay’da ve Antakya’da Gezilecek & Görülecek Yerler Listesi

Hatay Arkeoloji Müzesi

Dünyanın ikinci büyük mozaik koleksiyonuna sahip müzesidir. Ayrıca sikke koleksiyonu açısından da dünyadaki 3. büyük müzedir. 1948 yılında açılan müze, MÖ 4 bin yılından günümüze uzanan dönemdeki birçok tarihi eser sergilenmektedir. Müzedeki Hitit, Helenistik. Roma, Bizans dönemlerinden kalan eserler görülmeye değer güzellikteki tarihi değerlerdir.

Müze Giriş Ücreti: 15 TL’dir. Müze her gün açıktır.

Saint Pierre Kilisesi

Dünyanın ilk kiliselerinden birisi olan St. Pierre Kilisesi, ayrıca dünyadaki ilk Katolik kilisesidir. Stauris Dağı’nın batısındaki kayalara oyularak yapılmış mağara şeklinde bir kilisedir. Hristiyanlık dininin dünyaya ilk yayıldığı yerlerden birisidir. Günümüzde anıt müzesi olarak kullanılmaktadır. Kilisede belli dönemlerde hristiyanlar tarafından dini törenler düzenlenmektedir.

Haron – Cehennem Kayıkçısı

Kaya kabartması olan bu mitolojik tarihi eser, St. Pierre kilisesinin biraz üst tarafında bulunmaktadır. Helenistik dönemde yapılmıştır. Mitolojide cehennem kayıkçısı denilen Kharon’un kabartması bulunur. kabartma üzerinde ölümle ilgili sözler yazılmışsa da bu yazılar günümüze ulaşamamıştır.

Habib-i Neccar Camii

Müslümanlar ve hristiyanlar tarafından önem verilen bir yapıdır. Camii, şehir Emeviler döneminde 636 yılında, Arapların eline geçtiğinde fethin simgesi olarak yaptırılmıştır. Bu açıdan Türkiye sınırları içinde yapılan ilk cami özelliğine sahiptir. Camiye adını veren Habibi Neccar ilk hristiyan olanlardandır. Neccar marangoz anlamına gelir. Dinsel kaynaklarda, bir marangoz olan Habibi Neccar,  oğlunun iyileştiğini görünce Hz. İsa’ya iman etmiş. Havarileri korurken halk tarafından işkence edilerek şehit edilmiştir.

Sokullu Külliyesi

Sokullu Mehmet Paşa’nın emriyle Mimar Sinan tarafından, 1574 yılında inşa edilmiştir. Kervansaray, Pazar, hamam, cami ve medrese gibi bölümlerden oluşmaktadır. Hatay’ın Payas ilçesinde bulunmaktadır.

Hatay’da Ne Yenir? Hatay Mutfağı ve Yemekleri

Zengin bir mutfağa sahip olan Hatay’da yöresel lezzetler oldukça fazladır. Hatay yemeklerinde en çok kullanılan malzemeler arasında et, baharatlar, bulgur, salça, nar ekşisi, turşu ve tuzlu yoğurt başta gelmekte. Bulgurla yapılan yemekler arasında Oruk ve Ekşi aşı gelmekte. Künefe Hatay’ın dünya çapında ünlenmiş tatlısıdır. Hatay’a özgü peynirle hazırlanan eşsiz bir lezzettir. Hatay’a geldiğinizde kahvaltı için Habibi Neccar Camisi’nin karşısında olan Sultan Sofrası’na uğrayabilirsiniz. Hatay’a özgü lezzetleri burada bulacaksınız. Dönerci Tacettin Usta’ya uğrayarak kimyonlu, maydanozlu ve biber salçalı ekmeğini tatmalısınız. Humusçu İbrahim Usta ise bakla ezmesi veya humusu en iyi yapan yerlerden. Hidro Restaurant ise künefesiyle meşhur.

Hatay’da Nerede Kalınır? Hatay Konaklama Rehberi

Waxwing Hotel Antakya’nın en ünlü otellerinden. Lüks bir konaklama yapmak isteyenler bu oteli tercih edebilir. Erken rezervasyonla uygun fiyatlarda oda kiralayabilirsiniz. The Shahut Hotel, dağ manzarası ile harika bir konaklama imkanı sunan otellerden. Bu oteller dışında da birçok otel seçeneği var. İsteyenler butik otel konseptinde hizmet veren yerleri de düşünebilirler.

Aşağıdaki Haritadan Yol Tarifi Alabilirsiniz:

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*