hierapolis
hierapolis

Hierapolis Arkeoloji Müzesi-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Denizli şehrimizin doğal güzelliklerinin yanında antik şehirleri de çok meşhurdur. Bunlardan en önemlilerinden birisi olan Hierapolis antik kentini sizlere tanıtacağım. Bu tarihi kent milattan önce kurulmuş olup kuruluş tarihi oldukça eskidir. Bazı bilgilere göre buranın kutsal bir kent olduğu da söylenmektedir. Fakat kesin bilgi olmamakla birlikte yazılı bir kaynakta yoktur. Kent bir kez büyük bir deprem sonucunda yerle bir olmuş ama Romalılar burayı ele geçirdikten sonra kenti baştan aşağıya yeniden inşa etmişlerdir. Hierapolis antik kentinden günümüze ulaşan ve makalemizde asıl anlatmak istediğimiz olan şehrin hamam bölümü olan kısım bugün Hierapolis Arkeoloji Müzesi’dir. Şehrin ayakta kalan en sağlam yeri olduğundan dolayı burası müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1984 yılından itibaren müze hizmet vermektedir.  Müze içerisinde bu antik şehirde yapılan çeşitli kazılardan çıkarın çok önemli eserler sergilenmektedir. Eserler sadece bu kentten olmayıp denizlide bulunan diğer antik kentler ve çevreden getirilen önemli tarihi eserleri de bu müzede bir arada görebilirsiniz. Hierapolis arkeoloji müzesi birkaç alandan oluşmaktadır. Tarihi eserler sınıflara göre farklı alanlar içerisinde sergilenmektedir. Müzenin bir çok noktasında önemli eserler ve çeşitli işlemelerde müzenin içerisini gezerken gözünüze çarpacak müzenin içerisinde bir de tiyatro eserleri bölümü bulunmaktadır. Burada antik şehirlerde yapılan kazı çalışmaları sonucu tiyatro ile ilgili değerli eserler sergilenmektedir. Evet değerli tatilciler lafı çok fazla uzatmadan bu güzel müzeye ulaşım, çalışma saatleri ve giriş ücreti gibi önemli bilgileri sizler ile paylaşayım.

Hierapolis Arkeoloji Müzesine Nasıl Gidilir?

Denizli gezinizde uğramanız gereken en güzel ve önemli müzelerden birisi olan Hierapolis arkeoloji müzesine en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: Denizli şehir terminalinden ve şehir merkezinden Pamukkale ilçesi ören mevkiinde bulunan müzeye dolmuşlar gitmektedir. Toplam uzaklığı yaklaşık olarak 16 km dır. Bu dolmuşları kullanarak kolay bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri : Özel arasınız ile ilk olarak Pamukkale ilçesine doğru gitmeniz gerekmekte daha sonra ilçeye giriş yaptıktan sonra ören mevkiine doğru ilerleyiniz yol üzerindeki tabelaları takip ederek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanında aşağıda eklediğim harita üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilir zahmetsiz bir ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hierapolis Arkeoloji Müzesi  Çalışma Saatleri ve Giriş Ücreti

Arkeoloji müzesi gün ayrımı yapmaksızın haftanın yedi günü de çalışmaktadır. Gelen misafirlerin yoğunluğundan dolayı yedi gün hizmet veren müzenin çalışma saatleri sabah 09:00 dan akşam 17:00 arasındadır.  Müzenin giriş ücretlerine değinecek olursak sivil ücret: 25 TL ,öğrenci: 20 TL dır. Fakat daha uygun ve ücretsiz girebilmek için müze kart kullanabilirsiniz.

Değerli tatilciler Denizli tatiliniz ile gezilecek yerlerin başında gelen önemli bir müzemizi sizlere anlatmaya çalıştım sizlere yardımcı olabilmişimdir umarım. Konaklama bilgilerine değinecek olursak Pamukkale ilçesi ve Denizli merkezde oldukça fazla konaklama imkanı vardır. Bütçenize göre ve verdiği hizmetlere göre değişen otel ve motel  fiyatlarında konaklamanız mümkündür. Konakla ücretleri de ortalama bir şekilde 100 TL ile 300 TL arasında değişiklik göstermektedir. Çeşitli kampanyalar ve erken rezervasyon fırsatlarını kullanarak daha uygun fiyatlarda konaklamanız mümkündür.  Hierapolis arkeoloji müzesi ile ilgili çeşitli görselleri makalemizin sonunda bulabilirsiniz. Ayrıca Denizli’nin diğer gezilecek yerleri hakkındaki bilgiler için bizi takip etmeye devam ediniz. Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyin. Herkese iyi tatiller dilerim.

Hierapolis Arkeoloji Müzesi Resimleri

Check Also

honaz

Honaz Dağı Milli Parkı-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Ülkemizde piknik, mersiye alanları kültürümüzde önemli ölçüde yer almaktadır. Biz Türkler olarak piknik ve doğada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir