Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ihlamur Kasrı-Nerede?-Nasıl Gidilir-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri-Kahvaltı Fiyatları

Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » İstanbul » Ihlamur Kasrı-Nerede?-Nasıl Gidilir-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri-Kahvaltı Fiyatları

İstanbul dünya ülkeleri arasında koca bir tarih yazmış şehirlerin en başında gelir. Peygamber efendimizin bile bizzat bahsettiği koca şehir İstanbul. Tarihin en gözde şehri bu gözdelik yıllar geçse de hala bitmemiş aksine her gün biraz daha artmaktadır. Tarihe önemli ölçüde ışık tutan bu büyük şehrimiz içerisinde bir çok tarihi eser ve yapı barındırmaktadır. Bu tarihi yapılardan en önemlilerinden olan Ihlamur Kasrı hakkında sizlere biraz bilgi vereceğim.  Ihlamur Kasrı, İstanbul  “ Beşiktaş ve Nişantaşı” arasında yer alır.  Güzide bir  yapıya sahip.  “Abdülmecit” tarafından  “ Merasim Kasrı”  ve  “Maiyet Kasrı”  olarak kurulmuştur. İnşa edilen bu iki yapıdan  “Merasim Parkı” asıl Ihlamur Kasrı olan yerdir.  Çünkü burada dönemin önde gelen isimleri Merasim Törenlerinde buluşurdu.Dikdörtgen şeklinde olan bu yapı, Kesme taşlardan yapılmıştır.    Maiyet Köşkü bu yapının biraz daha ilerisinde daha sade ve 2 katlı bir şekilde inşa edilmiş.Kasrı Ne Demek? Kasrı, o dönemlerde yapılan İnşa,  yani  büyük saray tipi yapıtlara verilen addı. Buralar  Kasrı olarak  Devlet adamları için özel kurulurdu.Abdülmecit bu iki kasrı arasında en çok yaşayan ve en çok görevde bulunan isimdi. Onun ölümünden sonra yerine “ Sultan Abdülaziz”  geçmiş.  O dönemlerde Roma, Bizans ve diğer Avrupa kesimlerinden gelenler burada ağırlanır ve görüşmeler Kasrı denilen yerlerde devam ederdi. Sizlere İstanbul da mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin başında Ihlamur Kasrı’nı öneririm. Değerli tatilciler sizlere bu tarih kokan yer hakkında ulaşım ve diğer önemli bilgileri vereyim.

Ihlamur Kasrı’na Nasıl Gidilir?

İstanbul’un en güzel tarihi mekanlarından birisi olan Ihlamur Kasrı’na en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma ile ulaşım şekilleri:Ihlamur kasrı’na gidebilmek için en yakınında bulunan Sair Nedim durağından geçen otobüsler ile kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Buradan geçen İETT otobüsleri şu şekildedir. 26B – Gayrettepe – Eminönü, 26A – Fulya Mahallesi – Eminönü, 26 – Dikilitaş – Eminönü, 43 – Taksim – Dikilitaş Hat numaralı İETT otobüsleri ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Metro ile gitmek isteyenler olursa metroya bindikten sonra  Osmanbey durağından ininiz ve oradan geçen bu: M2 – Şişhane – Darüşşafaka, 46Ç – Çağlayan – Eminönü, 46ÇY – Çağlayan – Yenikapı, 46KT – Kuştepe – Taksim, 54Ç – Çıksalın – Taksim, 54HS – Hasköy – Şişli – Taksim, DT1 – Ortaköy – Dereboyu – Taksim,DT2 – Ortaköy – Dereboyu – Taksim Hat numaralı otobüslere binerek Şair Nedim durağından ininiz.

Yine bunlara ek olarak ulaşım için Funiküler kullanabilirsiniz. Ihlamur Kasrı’na gidebilmek için en yakın funiküler durağı Taksim funiküler durağıdır. Dereboyu- Taksim, Taksim- Kabataş, Beyoğlu-Taksim, Eminönü- Çağlayan, Çağlayan- Yenikapı, Yeşilpınar-Taksim, Hasköy- Şişli, Taksim-Ortaköy hatları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kabataş-bostancı İDO hatlarını kullanarak da buraya gelebilirsiniz. Buna ek olarak Tramvay kullanacaksanız Fındıklı durağından inmeniz gerekmektedir.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Özel araç ile gelecek olanlar için İlk olarak Beşiktaş’a gelmeleri gerekmektedir. Ihlamur Kasrı Beşiktaş ve Nişantaşı arasında yer almaktadır. Beşiktaş’a geldikten sonra buradaki tabelaları takip ederek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak aşağıda eklediğim harita üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri ve Kahvaltı Fiyatları

İstanbul’un en güzel tarihi mekanlarından birisi olan Ihlamur Kasrı’na giriş ücreti: Eğer tam bilet alacaksanız 5 TL indirimli bilet alacaksanız 2.5 TL dir. Ziyaret saatleri ise 09:00 ile 17:00 saatleri arasındadır. Burada ayrıca yapabileceğiniz en güzel etkinliklerden birisi ise kahvaltı yapmaktır. Burada kahvaltı fiyatları ise klasik kahvaltı 15 TL serpme kahvaltı ise 30 TL dir. Bu fiyatlar kişi başı ücretleridir.

Değerli İstanbul severler İstanbul da gezilecek en güzel yerlerden birisi olan Ihlamur kasrı hakkında sizlere bilgi  vermeye çalıştım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aşağıda Ihlamur kasrı ile ilgili çeşitli görselleri bulabilirsiniz. Değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz. Yorumlar üzerinden soru ve görüşlerinizi bildirebilirsiniz. Herkese iyi eğlenceler dilerim.

Ihlamur Kasrı Resimleri


Ihlamur Kasrı-Nerede?-Nasıl Gidilir-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri-Kahvaltı Fiyatları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Bozcaada Nerede? Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler – Oteller – Vapur Saatleri Gölyazı Köyü Bursa- Gölyazı Köyüne Nasıl Gidilir? St. Hilarion Kalesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti Kumbaba Plajı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri Sapanca Gölü-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Konaklama- Yeme İçme- Oteller İBB Sosyal Tesisler İftar Menüsü-Menü Fiyatları 2017

  FACEBOOK'TA BİZ

  TemaFabrika

  İzinsiz resim veya içeriklerimiz kullanılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır.

  Tatil Fırsatları, Tatil Yerleri ve Tanıtımları - Tüm Hakları Saklıdır

  projeksiyon perdesi---- Olympos Divasa Hotel---- nerede---- stainless steel plate----