ıhlara vadisi nerede

Ihlara Vadisi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Nedir?

Ihlara Vadisi, Aksaray ilinin Güzelyurt ilçesi içerisinde bulunur ve dünyadaki kanyonlar arasında önemli bir yere sahiptir. Uzunluğu 18 kilometre olan vadiyi diğer kanyonlardan ayıran en belirgin özellik ise; geçmiş zamanlarda insanların yaşamış olduğu dünyanın en büyük kanyonu olmasıdır. Buradaki yaşamın kaynağı ise Melendiz Nehri olmuştur.

Melendiz Nehri, Ihlara Vadisi’ni çevreler ve adeta vadiye hayat verir. Vadinin etrafında bulunan kayaçların kolaylıkla yontulabilir olması, eski dönemlerde burada yaşayan insanların vadi çevresine onlarca kilise ve kaya oyma mekanlar yapmasına olanak sağlamıştır. Bu özelliği ile Ihlara Vadisi dünya kültür ve medeniyeti açısından önemli merkezlerden biridir.

Ihlara Vadisi, Kapadokya’nın en göz kamaştıran yeri olarak ön plana çıkmaktadır. Vadiyi ziyarete gelenler için burayı gezmenin iki yolu vardır. Birincisi; Kapadokya’da düzenlenen balon turları vasıtası ile kanyonun içinden geçmek, ikincisi ise; yürüyerek kilise ve taş oyması mekanları gezerek görmektir. Ihlara vadisine yürüyerek inebilmek için dik ve uzunca merdivenler mevcuttur. Bu merdivenlerin sonunda ise suların aktığı, yeşilliklerle donanmış ve her biri birer doğa harikası olan evlerin bulunduğu bölgeye varılır.

Vadi boyunca insanların kayaları oyarak meydana getirdikleri; kiliseler, barınaklar ve mezarlar yer almaktadır. Ihlara Vadisi‘nde bulunan kiliselerin içerisinde hayli ilgi çeken süslemeler mevcuttur ve günümüzde bu süslemeler kiliselerde halen kullanılmaktadır.

Ihlara Vadisi‘nde görülecek kiliselerden bazıları ise; Eğritaş Kilisesi, Sümbüllü Kilise, Direkli Kilise, Ağaçaltı Kilisesi, Pürenliseki Kilisesi, Kokar Kilise, Yılanlı Kilise ve Aziz George Kilisesi’dir. Aynı zamanda gizemli atmosferi ile Derinkuyu Yeraltı Şehri de Ihlara’ya gelindiği zaman görmeden geçilmemesi gereken yerlerden biridir.

Ihlara Vadisi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Hasan Dağı’nın Kuzeydoğusunda yer alan Ihlara Vadisi, Aksaray iline bağlı Güzelyurt ilçesinin Ihlara Kasabasında yer almaktadır. Vadinin Aksaray ile arası 40 km, Nevşehir ile 100 km, Kayseri ile ise 148 km’dir. Vadiye varmak için farklı yol güzergâhları bulunmaktadır. Eğer bölgeye kendi arabanız ile gideceksiniz Aksaray-Nevşehir yolu üzerinde 11 km kadar gittikten sonra karşınıza çıkan sapaktan döndükten sonra Ihlara’ya ulaşabilmeniz mümkün.

Eğer bölgeye otobüs vasıtası ile gitmek istiyorsanız günün belirli saatlerinde Aksaray’dan Ihlara Vadisi’ne otobüsler kalkıyor. Vadinin uzun merdivenlerini inip tekrar geri yürüyerek çıkmak istemiyorsanız ise tur otobüsleri ile buraya gelmek oldukça kârlı. Çünkü tur otobüsleri sizi Ihlara Köyü’nde indiriyor ve geri Belisırma Köyü’nden alıyor.

Ihlara Vadisi Giriş Ücreti

Ihlara vadisinin giriş ücreti güncel olarak 20 TL’dir. Ancak müzekart sayesinde yılda 2 defa bu vadiyi gezmekte mümkün olmaktadır.

Ihlara Vadisi Yol Tarifi

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir