Ilgaz Dağları Milli Parkı Nerede, Nasıl Gidilir? Kayak Merkezi Otelleri ve Konaklama

ilgaz-dagi-milli-parki-nasil-gidilir

Ilgaz Dağı Milli Parkı Coğrafi ve Karakteristik Özellikleri

Zengin bitki örtüsü ile ülkemizin eşsiz milli parklarından birisi olan Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda, dağ ve kar sporları, kampçılık, piknik, fotoğrafçılık ve doğa yürüyüşü gibi aktivitelere yoğun ilgi duyulmaktadır. 1979 yılında milli park olma özelliği kazanan Ilgaz Dağı’nın yüz ölçümü 1.118 hektardır. Orman bitki örtüsü de iğne yapraklı ağaçların hakim olduğu bir bitki örtüsüdür.

Orta Anadolu’dan Kuzey’e doğru yükselen Ilgaz Dağı yöresinin arazi biçimi genel olarak volkanik kayaçlar ve serpantinlerden oluşmuştur. Doğal oluşum hareketlerinin en güzel örneklerine şahit olabileceğiniz bu doğa harikası, Türkiye’nin en uzun ve hareketli kırık hattı olan Kuzey Anadolu Fay Hattı’nı içerisine almaktadır. Ilgaz Dağı yöresinde çeşitli karakterlerde vadiler, sırtlar ve doruklar yer almaktadır. Jeomorfolojik bir yapıya sahip olan Ilgaz Dağı’nın eteklerinden yukarılara doğru karaçam, köknar, kızılçam gibi ağaç türleri, zengin orman altı toplulukları ile de desteklenmektedir.

Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda Hangi Hayvanlara Ev Sahipliği Yapmaktadır?

Yıl boyunca yağış alan, zengin bitki örtüsüne sahip bu yörede yaban domuzu, karaca, tilki, ayı, geyik, kurt gibi yaban hayvanlar yaşamaktadır. Milli parkta gezinti yaparken ıssız noktalarda bazı yabancı hayvanlarla karşılaşma şansı bulunmaktadır.

Ilgaz Dağı’nda Gezilecek Yerler, Yapılacak Sporlar

Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda gerek yaz aylarında gerekse kış aylarında çeşitli doğa sporları yapılabilmektedir. Jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlarıyla dünyanın eşsiz noktalarından birisi olan bu milli park içerisinde peyzajın çeşitliliğine şahit olabilir, heybetli orman dokusunu iliklerinize kadar hissedebilirsiniz. Kış aylarında kayak sporu yapabileceğiniz bir yer olan Ankara Konağı diye tabir edilen noktası, Ankara şehir merkezine en yakın konumdaki kış spor merkezidir.

Baharda ve yaz aylarında ziyaretçilerin en çok ilgi gördüğü aktiviteler arasında, kampçılık, doğa yürüyüşleri ve piknik gibi alternatifler bulunmaktadır. Yine milli park sınırlarında bulunan Baldıran Vadisi içerisinde, Karasu Deresi’nde alabalık tesisleri bulunmaktadır. Ayrıca bu alanda avlanma göletleri de ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi  görmektedir. Yalnız balıkçılık için izin verilen tarih  aralığı 15 Haziran ve 17 Eylül arasıdır. Avlanma yapmadan da alabalıkları tesislerden satın alabilirsiniz.

Ilgaz Dağı Kayak Merkezi ve Kış Sporları

Ilgaz Kış Sporları Turizm Merkezi de mili park sınırları içerisinde bulunmaktadır. 800 metre uzunluğunda eşsiz manzarasıyla ziyaretçi akınına uğrayan kayak pisti, 1500 metre uzunluğundaki iki adet telesiyej ve teleksi mevcuttur. Ilgaz Dağı’nda en yüksek zirve 2.546  metredir ve Ilgaz Kayak Merkezi yüksekliği ise 2.000 metredir. Ilgaz Dağı Kayak Merkezi’nde kayak sporları yapmak isteyenler için kayak malzemeleri kiralanacak alanlar bulunmaktadır. Turlar halinde gelenler için indirimli ücret tarifleri uygulanmaktadır. Ortalama kişi başı kayak malzemeleri kiralama bedeli 50-90 TL arasındadır. Çok yoğun olan hafta sonları bu ücretler biraz daha artış gösterebilmektedir.

Ilgaz Dağı Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Ilgaz Dağı Milli Parkı’na ulaşım yapmadan önce linkten kar kalınlık değerlerini kontrol etmenizi öneriyoruz: Kar Kalınlıkları Güncel durumu

Ayrıca Karayolları Genel Müdürlüğü trafiğe kapalı yollar listesinden yol durumunu öğrenebilirsiniz: Türkiye genelinde trafiğe kapalı yollar listesi

Ankara’dan Ilgaz Dağı Milli Parkı’na Nasıl Gidilir? Çankırı-Kastamonu Karayolu’nu takip etmeniz gerekmektedir. Çankırı-Kastamonu Kavşağı’ndan (Ilgaz Kavşağı olarak da bilinmektedir.) Kastamonu istikametinde devam edin. Ilgaz ilçe merkezini ve ardından Ilgaz Geçidi’ni de geçtikten sonra yaklaşık 5 km sonra Ilgaz Dağı Milli Parkı’na ulaşabileceksiniz.

Bolu’dan Ilgaz Dağı Milli Parkı’na Nasıl Gidilir? Gerede-Merzifon Karayolu istikametinde, Çankırı Kavşağı’ndan Kastamonu tarafına doğru (sola) devam edin. Ilgaz ilçe merkezini geçtikten sonra, Ilgaz Dağı Geçidi’ne doğru yönelin. Karayolları Ilgaz Dağı Bakım Şefliğinin ardından 5 km sonra yolun sol kısmında Ilgaz Dağı Milli Parkı girişini görebilirsiniz.

Kastamonu’dan Ilgaz Milli Parkı’na Nasıl Gidilir? Çankırı-Ankara Otoyolu istikametinde ilerleyin. Kastamonu şehir merkezini geçtikten sonra dik bir yol sizi bekliyor. 30 km sonra yolun sağ kısmında Ilgaz Dağı Milli Parkı’na ulaşacaksınız.

Ilgaz Dağı Milli Parkı’nda Konaklama

Ilgaz Dağı Milli Parkı’na gelen ziyaretçilerin, konaklama ve yeme-içme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri birkaç farklı alternatif bulunmaktadır. Kastamonu il sınırları bölgesinde bulunan özel işletmede yeni yapılan bir tatil köyü ve sosyal tesisler bulunmaktadır. Burada otel de bulunmaktadır. Ayrıca Köy Hizmetleri Bölge Müdürlüğü tesisleri ve Ankara Üniversitesi Ilgaz Tesisleri de tercih edilebilir. Ilgaz Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde 8 adet konaklama yapılacak tesis bulunmaktadır. Yazımızın devamında bu tesisleri tanıtacağız ve sayfanın en altında tüm tesislerin iletişim bilgilerini sizlerle paylaşacağız.

Ilgaz Doruk Otel: Otel olarak hizmet vermekte ve 4 yıldız seviyesindedir. Herkes konaklayabilir. Geniş tesis alanları ve imkanları bulunmaktadır. Otelin kendine özgü kayak pisti bulunmaktadır. Telesiyej üst istasyonuna 3 km mesafededir ve yarım saatte bir traktör römorkla servis hizmeti mevcuttur.

Ilgaz Mountain Resort: Otel ve devre mülk olarak büyük ilgi  görmektedir. 5 yıldızlı otel seviyesinde, son derece konforlu, geniş tesis alanları bulunmaktadır. Otel kendine özel az eğimli pisti bulunmaktadır. Telesiyejle otel arasında 20 dakikada aralarla traktör römorkunda servis hizmeti mevcuttur.

Türk Silahlı Kuvvetleri Sosyal Tesisleri ve Misafirhanesi: 4 yıldız seviyesinde, alt telesiyej istasyonuna 100 metre mesafede yer almaktadır. Yalnızca askeri personel ve ailesi konaklama yapabilmektedir. Ayrıca askeri personel ve aileleri çok uygun fiyata kayak malzemesi kiralayabilir.

Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (Köy Hizmetleri) Tesisleri: Misafirhane olarak hizmet vermekte ve 3 yıldız düzeyindedir. Alt telesiyej istasyonunun hemen yakınındadır. Yalnızca Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personeli bu tesislerde konaklayabilir ve imkanlarından faydalanabilir.

Derbent Tesisleri: Motel olarak hizmet veren 2 yıldız seviyesinde bir tesistir. Çankırı’dan Kastamonu istikametinde yer almaktadır. Telesiyej üst istasyonuna 10 km uzaklıktadır. 30 dakikada bir traktör römork ile servis imkanı bulunmaktadır.

Etap Altınel Dağbağı Oteli: 3 yıldız seviyesinde ideal bir otel tesisidir. Alanı çok geniş olmamakla birlikte birçok tesisi içine almaktadır. Tesisler bölgesinde  konumlandırılmıştır. Alt telesiyej istasyonunun hemen yanında bulunmaktadır.

Kayak Federasyonu Tesisleri: Misafirhane olarak hizmet vermekte ve 2 yıldız seviyesindedir. Telesiyej alt istasyonunun yakınındadır. 2-3-4-6 ve 8 kişilik odaları bulunmaktadır.

Ankara Üniversitesi Örsem Tesisleri: Otel ve misafirhane olarak hizmet vermekte ve 3 yıldız seviyesindedir. Alt telesiyej istasyonuna 100 metre uzaklıktadır. Ankara Üniversitesi öğrencileri ve personeline öncelik verilmektedir. Herkes konaklayabilir.

Ilgaz Dağı Milli Parkı İçerisinde İhtiyaç Duyabileceğiniz Telefon Numaraları:

Ilgaz Kayak Merkezi Jandarma Karakolu telefonu: 0366 239 10 39
Karayolları Ilgaz Dağı Bakım Şefliği telefonu: 0376 416 41 00
Ilgaz Telesiyej Tesisleri telefonu: 0366 239 10 19
Ilgaz Mountain Resort Otel telefonu: 0366 239 10 40
Ilgaz Etap Altınel Dağbaşı Otel telefonu: 0366 239 10 10
Ilgaz Doruk Otel telefonu: 0376 416 12 10 – Ilgaz Dağı Çankırı tarafında
Derbent Motel telefonu: 0376 416 39 48 – Kastamonu anayolu üzerinde
TSK (Türk Silahlı kuvvetleri) Sosyal Tesisleri telefonu: 0366 239 10 77
Örsem (Ankara Üniversitesi) Tesisleri telefonu: 0366 239 10 61
Köy Hizmetleri (Gıda-Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı) Tesisleri telefonu: 0366 239 10 55
Kayak Federasyonu Tesisleri telefonu: 0366 239 10 03

Ilgaz Dağı Milli Park Araç Giriş Ücretleri

Ilgaz Dağı Milli Parkı girişi ücretlidir. Bakım, temizlik, otopark gibi giderler için bu ücretler talep edilmektedir.

Otomobil: 15 TL

Küçük Minibüs: 25 TL

Büyük Minibüs: 30 TL

Minibüs: 40 TL

Otobüs: 70 TL

Ilgaz Dağı Milli Parkı Fotoğrafları:

Ilgaz Dağı Milli Parkı’na gitmek için aşağıdaki haritadan yol tarifi alabilirsiniz:

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*