Ilgaz Kayak
Ilgaz Kayak

Ilgaz Kayak Merkezi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti -Ziyaret Saatleri

Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında bulunan, zirvesi 2850 metre olan Ilgaz Sıradağları üzerinde, Ilgaz Milli Parkı içinde yer almaktadır. Ilgaz Dağı Milli Parkı ise belirtilen illerde Ilgaz Dağları üzerinde 1976 yılında kurulmuş bir milli parktır. Ilgaz Kayak Merkezi’nde kayak mevsimi sezonu Aralık ayında başlayıp Nisan ayına dek sürmektedir. Ilgaz Kayak Merkezi, diğer illerden ve yurtdışından her yıl binlerce kişiyi ağırlamaktadır. Kastamonu’nun en önemli turizm noktalarından biri olduğu söylenebilir. Toplamda iki adet pist bulunmaktadır. Bu pistlerde gece kayak yapma ve kafe hizmetleri bulunmaktadır.

Ilgaz Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir? Yol Tarifi

Ilgaz Kayak Merkezi, Kastamonu’ya 40 km uzaklıkta(havalimanı) yer alan bir tesistir. Dolayısıyla özellikle otobüs ile Ilgaz Kayak Merkezi’ne gitmek isteyenlerin Kastamonu şehir merkezine varmaları gerekir. Şehir merkezlerinden aktarma yaparak Karayolları Ilgaz Bakımevi’ne ulaşılır ve buradan kalkan kayak merkezindeki otellerin servisleriyle Ilgaz Kayak Merkezi’ne ulaşılmış olur. Aynı zamanda Ankara’dan gelecek ziyaretçiler de aynı otoyol üzerinden Karayolları Ilgaz Bakımevi’ne ulaşabilirler. Özel araçları ile gelecekler için Kayak Merkezi içerisinde otoparklar da bulunmaktadır.

Ilgaz Kayak Merkezi’ne ziyaretçiler, seyahat acentelerinin düzenlediği turlar ile de ulaşabilir.

Türkiye Kayak Federasyonu’na bağlı Ilgaz Dağ Tesisleri’nin açık adresi de-navigasyon kullanıcıları için- ‘37230 Bostan/Kastamonu Merkez/Kastamonu’ şeklindedir.

Ilgaz Kayak Merkezi Giriş Ücreti,Ziyaret Saatleri

Kayak Merkezi’ne giriş yapabilmek için öncelikle Ilgaz Kayak Merkezi’ni içinde barındıran Ilgaz Milli Parkı’na giriş yapmak gereklidir. Milli parka giriş ise herkes için ücretlidir. Milli parkın giriş ücretleri otomobil için 15 TL, küçük minibüs için 25 TL, büyük minibüs(15 kişi+) için 30 TL, midibüs(21 kişi+) için 40 TL, otobüs(31 kişi+) için 70 TL olarak 2016 yılında belirlenmiştir. Bu ücretler parkın giderlerini karşılamakla beraber otopark ihtiyacını da kapsamaktadır. Dolayısıyla park içerisindeki tüm açık hava otoparkları ücretsizdir. Ilgaz Kayak Merkezi telesiyej ve teleski sistemi Türkiye Kayak Federasyonu tarafından çalıştırılmaktadır. 2016 yılı ücret tablosuna göre günlük sınırsız geçiş bileti 50 TL, tek çıkış ücreti 10 TL’dir. Yürüyen bant ve teleski ücretsizdir.Ayrıca Kayak Merkezi’ndeki spor kıyafetleri, etkinlikler, eğitimler için ayrı olarak ücret ödenmesi gerekmektedir. Kayak Merkezi’ndeki aktiviteler, ana pistteki telesiyej, yürüyen bant ve teleski sistemi için 08:30-17:00 arasında(Bazı tarihlerde telesiyej 21:00’e kadar devam etmektedir.) gerçekleşmektedir.

Ilgaz Kayak Merkezi Resimleri

Check Also

küre dağları milli parkı

Küre Dağları Milli Parkı Nerede? Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler

Küre Dağları Milli Parkı Kastamonu ilinin Cide, Pınarbaşı, Azdavay ve Şenpazar ilçeleriyle Bartın’ın Kurucaşile, Arıt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir