İnönü Yaylası-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Konaklama-Kamp-Sakarya

Ülkemizin yayla turizmlerine en güzel örneklerden birisi olan Sakarya’nın Pamukova ilçesinde bulunan İnönü yaylasıdır. Sakarya’daki yayla turizmine oldukça katkıda bulunan İnönü yaylası oluşturan İstanbul’a yakın olması nedeniyle günübirlik gidilebilecek en güzel yerlerden birisidir. İnönü yaylası şehrin sıkıntısından ve stresinden sıkılanlar için adeta kaçınılmaz bir yerdir. Hem yakın olması hem de imkanlar bakımında oldukça geniştir. Doğanın güzellikleri içerisinde kaybolmak isteyenler için bulunmaz bir yer yaylası. Özellikle İstanbul gibi bir mega kentte yaşayan insanların diğer mega kentlerde yaşayanlarla kıyasladığımız zaman ne kadar da şanslı olduğunu görebilmekteyiz. Çünkü dünyanın hiçbir yerinde böylesi büyüklükteki kente yakın böyle doğa güzellikleri yoktur. İnönü yaylasında çeşitli aktiviteler de yapabilirsiniz. Örneğin doğa yürüyüşü, eğlenceli bir piknik, bisiklet turu gibi güzel etkinlikler yapabilirsiniz. İsterseniz arkadaşlarınız ile de kamp kurabilirsiniz. Doğal yaşama dair bir çok şeyi İnönü yaylasında bulabilirsiniz. Ayrıca fotoğrafçılar içinde oldukça güzel bir şanstır özellikle ilkbahar aylarında gece gündüz farklarından dolayı oluşan sis yaylanın bir kısmını tamamen kaplamakta olup yukardan baktığınızda aşağıda sadece bembeyaz bir bulut topluluğu gözükmektedir. Yaylanın içerisinde yerleşişim birimleri de vardır yani çeşitli yayla evleri ile orada yaşayanlar bulunmaktadır. İnönü yaylasının bir diğer önemli özelliği de bölgedeki en düz yayla olmasıdır. Lafı çok fazla uzatmadan İnönü yaylası hakkında diğer önemli bilgileri siler ile paylaşayım.

İnönü Yaylasına Nasıl Gidilir?

İstanbul tarafından gelecek olan ziyaretçilerin ilk olarak  Kocaeli’ye kadar geldikten sonra Yuvacık Gölcük, Bursa tabelalarını takip ediniz. Daha sonra Yuvacık’a geldikten sonra ilk olarak Tepecik Köyü tabelalarını hemen sonra ise  İnönü Yaylası tabelalarını takip ederek kolayca ulaşabilirisiniz.

Ankara yönünden gelecek olan misafirler için  Bilecik-Adapazarı yönüne doğru giderken Pamukova ilçesine varmadan yaklaşık olarak  10 kilometre kadar önce Bacıköy tabelalarının gösterdiği yöne doğru yoldan ayrılınız.Daha sonra ise Çilekli – Hüseyinli Köyü tabelaları takip ederek devam ediniz.Daha sonra  köyün girişine varınca karşınıza İnönü Yaylası tabelaları çıkacak takip ederek Ercüva Yaylası üzerinden İnönü yaylasına kolayca ulaşabilirsiniz.

Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden de direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

İnönü Yaylası- Konaklama-Kamp-Yeme İçme

İnönü yaylası içerisinde çeşitli konutlar var ama yaylada herhangi bir otel ve pansiyon yoktur. Fakat çok yakın konumda çeşitli oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Bunun dışında gelen misafirlerin kamp yapma imkanları vardır bu şekilde kamp kurarak yayla içerisinde konaklayabilirsiniz. Yeme içme olarak yayla içerisinde kendi getirdiğiniz yiyecekleri tüketebilirsiniz. Bunun dışında yaylaya yakın noktalarda bulunan restoranlarda bu ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Evet değerli arkadaşlar Sakarya da gezilecek en güzel yerlerden birisi olan İnönü Yaylası Hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım. Aşağıda yayla ile ilgili çeşitli görsellere ulaşabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi yorumlar üzerinden bizlere iletebilirsiniz.

İnönü Yaylası Resimleri

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*