inözü vadisi nerede

İnözü Vadisi Nerede? Nasıl Gidilir?

Beypazarı‘nın kuzeyinde konumlanmış olan İnözü Vadisi, doğal bitki örtüsü ve kültürel zenginlikleriyle gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. İnözü Vadisini doğal güzelliğinin yanı sıra eski zamanlarda vadinin her iki tarafında yerleşim alanı olarak kullanılan mağaralar da önemli kılmaktadır.

İnözü Vadisi’nde Ne Yapılır?

İnözü çayı‘nın aşındırması sonu oluşan İnözü vadisinin her iki tarafında üzerine çıkılması çok zor kayalıklar içine oyulmuş birçok mağara bulunmaktadır. Vadinin dik olan doğu ve batı yamaçlarındaki mağaraların bir bölümü çok yüksekte bulunduğu için ziyaret edilmesi pek mümkün olmamaktadır. İnözü Vadisi ziyaretçilerini en yüksek noktasında kale görünümünde aşınmış kayalarla karşılamaktadır. Bu kayalar içerisindeki mağaralar ise herbiri kaleye açılan birer kapı hissi uyandırmaktadır.

İnözü Vadisinde bulunan bu mağaraların eski çağlarda yapıldığı ve o zamanlar mesken olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Alt bölümde yer alan mağaraların iç ve dış yüzeylerinde yer yer sıva izlerine rastlanmaktadır.

Ayrıca İnözü Vadisinin eteklerinde görülen oyukların erken Bizans Devri’nden kalma mezar anıtı ve kaya kiliseleri olarak kullanıldığı da düşünülmektedir. İnözü vadisinin eteklerinde yer alan bu kaya mezarları ve kaya kiliseleri Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası kapsamında arkeolojik sit alanı olarak koruma altına alınmıştır.

İnözü Vadisini gezmeyi düşünenler özellikle ilkbahar ve yaz aylarında vadinin yeşile büründüğü zamanda burayı tercih etmelidir. Kafa dinlemek isteyenler için ideal bir tercih olan İnözü Vadisi yerinde duramayanlar için de dik yamaçlarıyla baya bir zorlayıcı olmaktadır. Yukarıda yer alan mağaralara bakmak isteyenlerin baya bir efor sarfetmesi gerektiğini söyleyebilirim.

İnözü Vadisini gezmeyi düşünenlere vadinin suyunun kuruduğunu ve belli dönemlerde çok az aktığını hatırlatalım. Ayrıca vadi çevresinde yöresel yemekler yiyebileceğiniz çok sayıda işletme bulunuyor. Dilerseniz piknik ve mangal keyfi de yapabiliyorsunuz.

İnözü Vadisi Nerede? Nasıl Gidilir?

Doğal sit alanı olan İnözü Vadisi Ankara‘nın Beypazarı ilçesine yaklaşık 4 km mesafede bulunuyor. Ankara’dan Beypazarı İnözü Vadisine gelmek isteyenlerin yaklaşık 100 km’lik bir yol katetmesi gerekiyor.

İnözü Vadisi Yol Tarifi

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir