ishak paşa sarayı

İshak Paşa Sarayı Hakkında Bilgi? Nerede? Giriş Ücreti

Türk İslam kültürüyle yoğrulmuş olan İshak Paşa Sarayı, Ağrı dağının yamacında, Doğubayazıt ilçesine yaklaşık 8 km mesafede bulunmaktadır ve Türk mimarisinin naif eserlerinden biri olarak, her yıl yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Ovaya hakim bir noktada konumlanmış olan İshak Paşa Sarayının inşasına 1685 yılında Çolak lakaplı Abdi Paşa tarafından başlanılmış ve 1784 yılında Çıldıroğulları’ndan II. İshak Paşa döneminde tamamlanmıştır. Yani sarayın yapımı tam olarak 99 yıl sürmüştür.

Sarayın yapımı İshak Paşa döneminde bittiği için resmi olarak İshak Paşa Sarayı adı verilmiştir ancak halk arasında Behlül Paşa Kalesi olarakta bilinmektedir.

İshak Paşa Sarayının Ağrı dağına hiçbir şekilde manzarası bulunmamaktadır. Bazı rivayetlere göre İshak Paşanın kızının, Ağrı dağının eteklerinde sürüsünü otlatan bir çobana aşık olduğu ve İshak Paşanın bunu engellemek için sarayı bu şekilde inşa ettirdiği öne sürülmektedir.

İshak Paşa Sarayının öne çıkan özelliklerinden biri de kalorifer sisteminin ilk defa kullanıldığı yer olmasıdır. İçerisinde çok sayıda kitabe bulunan İshak Paşa Sarayı Unesco tarafından Dünya Mirası Geçici Listesine alınmıştır.

7600 m2’lik bir alanda, üç tarafı sarp dik bir tepe üzerine inşa edilen İshak Paşa Sarayının 366 odası bulunmakta olup içerisinde cami, divan odası, fırın, mutfak ve hamam gibi birçok bölüm de yer almaktadır.

Selçuklu sanatının ağırlıklı olarak işlendiği İshak Paşa Sarayı hem görsel hem de tarihi olarak kültür turizmi açısından oldukça fazla dikkat çekmektedir.

İshak Paşa Sarayı Nerede? Nasıl Gidilir?

Ağrı ilinin Doğubayazıt ilçesinde yer alan İshak Paşa Sarayı, il merkezine 140 km uzaklıkta, ilçe merkezine ise 8 km uzaklıkta bulunuyor.

İshak Paşa Sarayı‘na, şehir içi ulaşım araçları ile ulaşım sağlayabileceğiniz gibi özel araçları ile gelecek olanlar Doğubayazıt ilçesine geldikten sonra Doğubayazıt Kalesi yönünde devam ederek yaklaşık 10 dakikalık bir yolculukla ulaşabilmektedir.

İshak Paşa Sarayı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

İshak Paşa Sarayına gelenler müze kart ile giriş yapabileceği gibi müze kartı olmayanlar 7 TL giriş ücreti ödeyerek sarayı gezebilmektedir. Ayrıca 18 yaşından küçükler ve öğretmenler için girişler ücretsizdir.

İshak Paşa Sarayı kış döneminde yani 2 Ekim ile 1 Nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 saat aralığında, yaz döneminde yani 1 Nisan ile 2 Ekim tarihleri arasında 09.00 ile 19.00 saat aralığında, pazartesi günleri hariç ziyaretlere açıktır.

İshak Paşa Sarayı’nın Harita Üzerindeki Konumu

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir