İstanbul Anadolu Kavağı Nerede? Nasıl Gidilir? Yeme İçme Yerleri

istanbul anadolu kavağı

İstanbul Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı, İstanbul’un ilçelerinden Beykoz’a bağlı olan bir kasabadır. İstanbul’un en ünlü balıkçı kasabalarından birisi olan Anadolu Kavağı, oldukça şirin bir yapıya sahiptir ve şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenlerin uğrak noktaları arasındadır.

Özellikle yaz mevsiminde havaların ısınmasıyla birlikte bunaltıcı bir ortam oluşmakta ve insanlar adeta kaçacak yer aramaktadır. Böyle dönemlerde Anadolu Kavağı içerisinde ciddi bir yoğunluk yaşanır.

Anadolu Kavağı, İstanbul’a yakın sayılabilecek bir konumda yer alır ve buna bağlı olarak buraya gelmek son derece kolaydır. Ayrıca sahil kasabası olmasından dolayı, içerisinde çok sayıda balıkçı lokantası bulundurur. Anadolu Kavağı’na gelen kişiler, bu lokantalarda taze balık yeme fırsatı da yakalamaktadır. Deniz, yemyeşil ormanlar ve temiz hava burasını özel yapan etkenlerden bazılarıdır.

Anadolu Kavağı, ziyaretçilerine doğal güzellikler ve huzur sunduğu gibi tarihi yapıları daha yakından görme fırsatı da vermektedir. Tarih boyunca buraya hakim olan medeniyetler tarafından yapılan eserlerin bir kısmı günümüze kadar ulaşmıştır. Yoros Kalesi bunlardan bir tanesidir ve yaklaşık 800 yıllık bir tarihe sahiptir.

Söz konusu kale, Roma İmparatorluğu döneminde yapılmıştır. Daha sonraki dönemlerde ise Bizans ve Osmanlı tarafından da kullanılmıştır. Günümüze kadar gelmeyi başaran bu kale, yüksek bir noktada bulunur ve buraya kadar gelen kişiler kaleyle birlikte muhteşem bir manzarayı da izleme fırsatı elde ederler.

istanbul anadolu kavağı

Anadolu Kavağı Yeme İçme Seçenekleri

Anadolu Kavağı özellikle hafta sonları çok yoğun olmakta ve insanların bir bölümü buraya kahvaltı yapmak için gelmektedir. Burada kahvaltı için tercih edilebilecek farklı mekanlar vardır fakat manzarası özel olan bir yerin tercih edilmesi, bu kahvaltıyı çok daha keyifli bir hale getirecektir.

Normal öğünlerde yenilecek yemeklerin başında balık gelmektedir. Buranın bir balıkçı kasabası olmasından dolayı insanlar genellikle balık yemeyi tercih etmektedir. Sabah saatlerinde yakalanan balıklar, gün içinde kasabadaki lokanta ve restoranlarda insanlara sunulur.

Balık dışında yine bir deniz ürünü olan midye, insanların tercih ettiği diğer seçenektir. Ayrıca Waffle yapan yerler de bulunmaktadır ve balığın üzerine tatlı niyetine Waffle yenilebilir.

istanbul anadolu kavağı 3

Anadolu Kavağı Nerede? Nasıl Gidilir?

Anadolu Kavağı, Beykoz’a bağlı bir kasabadır. Beykoz’a yaklaşık olarak 15 km mesafede bulunur. Buraya özel araçları ile gelmek isteyenler Beykoz’dan sonra tabelaları takip edebilir.

Toplu taşıma araçları ile buraya gelecek olanların ise farklı seçenekleri vardır ve bu seçenekler araçlara binilen noktalara göre farklılık göstermektedir. Buraya gelmenin en ucuz yolu İETT otobüslerini kullanmaktır. Üsküdar’dan bu otobüslere bindikten sonra Kavacık Dörtyol durağında inilmelidir. Daha sonra ise Anadolu Kavağı otobüslerine binilmelidir.

Buraya gelmenin bir diğer yolu ise vapurları kullanmaktır. Eminönü, Bostancı ve Sarıyer’den kalkan vapurlardan bazıları buraya yolcu taşımaktadır. Bunlar kullanılarak Anadolu Kavağı’na gelinebilir.

İstanbul Anadolu Kavağı Yol Tarifi

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*