İstanbul Arkeoloji Müzesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

İstanbul Arkeoloji müzesi dünya tarihini aydınlatan en kapsamlı müzedir. Müze hakkında detaylı bilgi ve görsel paylaşımları sizinle paylaşıyorum. İstanbul arkeoloji müzesi bir çok tarihi eserler İstanbul halkına ve dünya turizmini hizmet etmektedir tüm dünyadan getirilen bir çok eser İstanbul arkeoloji müzesi ne hizmet müzesinde barınmaktadır İstanbul arkeoloji müzesi 19. yüzyılın sonlarında Osman Hamdi bey tarafından imparatorluk müzesi olarak kurulmuştur müzenin içerisinde bulunan yapılar Balkanlar Afrika Anadolu Mezopotamya Arap Yarımadası Afganistan Osmanlı imparatorluğu ve bir çok ülkeden getirilen eserlerden oluşmaktadır İstanbul arkeoloji müzesi Türkiye cumhuriyeti arkeoloji müzesi kanunları içerisinde ziyaretçileri açılmış bütün müzeleri de olduğu gibi orada da müze kuralları geçerlidir girişi ücretlidir bir çok eser müzeye konulmadan önce en ince detayına elden geçirilmiş restore edilmiş daha sonra müzeye yerleştirilmiştir.

Bir çok tarihi yazarlarında bahsettiği İstanbul arkeoloji müzesi dünyada en gözde Arkeoloji müzeleri arasında ilk üç sıradadır İstanbul’da bulunan bir çok tarihi eser gibi İstanbul arkeoloji müzesi de İstanbul’a çok sayıda turist kazandırmaktadır yerli veya yabancı yılda 10 milyondan fazla turist İstanbul Arkeoloji müzesini ziyaret etmektedir bir dönem içerisinde adeta sahipsiz kalan İstanbul arkeoloji müzesi maddi imkansızlıklardan dolayı aksaklıklara uğrasa da günümüzde devletimizin kültürel ve kültürel yapıları verdiği önemden dolayı oldukça iyi halde ve gözde turizm noktası haline gelmiştir İstanbul arkeoloji müzesi bir çok tarihi uzmanları tarafından Ve arkeologlar tarafından sürekli olarak incelenmektedir tarihi aydınlatmada önemli unsurlar arasında gösterilmektedir bir çok dünya üzerinde oku sil dünya üzerinde dünyada tarih okuyan bir çok öğrenci tarafından ziyaret edilip üniversite tez ödevleri hazırlanmasına yardımcı olmaktadır Osmanlı devleti zaman zaman farklı alanlarda da kullansa sonuçta Türkiye Cumhuriyetinin ilanından sonra resmen Arkeoloji müzesi olarak kullanılmıştır her gelen Osmanlı hükümdarı Arkeoloji müzesi ne yeni bir eser katmış yeni bir hava oluşturmuştur Türkiye Cumhuriyetinin son zamanlarda yaptığı çalışmalarda müze artık genişletilmeye gitmiş ve ek bina oluşturulmuştur

İstanbul Arkeoloji Müzesine Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: Müzeye otobüs yada tramvay ile kolayca ulaşmanız mümkündür arkeoloji müzesi İstanbul’un fatih ilçesinde bulunmaktadır Fatih ilçesi İstanbul’un en kolay ulaşım sağlanabilen ilçelerinden bir tanesidir. Arkeoloji müzesi, Hemen Gülhane Parkı’nın girişinden Topkapı Sarayı’na çıkan Osman Hamdi Bey Yokuşunun üzerinde yer almaktadır. Arkeoloji müzesine ulaşım için çeşitli alternatif bulunmaktadır. İlk olarak Bağcılar-Kabataş tramvay hattını kullanarak Gülhane durağında indikten sonra buradan kısa yürüyüş ile müzeye ulaşabilirsiniz.

Anadolu yakasından gelecek olanları ise  Eminönü ya da Kabataş’a kadar deniz yolu ile geldikten sonra  buralardan tramvay hattına geçiş yapıp Gülhane durağından inerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Arkeoloji müzesi tarihi yarımada içerisinde bulunduğu için özel aracınızla park yeri bulmak sıkıntı olabilir bu nedenle Yine arabanızı Eminönü’nde bırakıp buradan kısa bir yürüyüşle ya da tramvay hattı ile Gülhane’ye kadar gelip müzeye ulaşabilirsiniz. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzesi-Giriş ücreti ve Ziyaret Saatleri

Müzeye giriş ücreti: 15 TL’dir. Ama 18 Yaş altı ve 65 yaş üzeri TC Vatandaşları, 0-12 Yaş yabancı uyruklu çocuklar, Er, erbaş, şehit yakınları, gazi ve gazinin refakatçıları, Engelliler ve refakatçileri, Rehberler, rehberlik eden öğretmenler vs,  Basın kimlik kartı olanlar müzeye ücretsiz girebilmektedir.

Ziyaret saatleri ise: 09:00 ile akşam 19:00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Kış uygulaması olan Kasım ve Mart arası 09:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Evet değerli İstanbul severler sizlere İstanbul da en güzel müzelerden olan arkeoloji müzesi hakkında bilgi vermeye çalıştım müze ile ilgili aşağıda çeşitli görseller bulabilirsiniz. Soru ve görüşlerinizi yorumlar üzerinden bizlere iletebilirsiniz.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Resimleri


Check Also

kemerburgaz kent ormanı giriş ücreti

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti? Nerede, Nasıl Gidilir?

2019 yılı itibariyle resmi olarak İstanbul’da açılışı gerçekleştirilen Kemerburgaz Kent Ormanı, Eyüp Sultan Kemerburgaz bölgesinde …

One comment

  1. Avatar

    Faydalı yazı olmuş. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir