buyukada-plajlari
buyukada-plajlari

İstanbul Büyükada-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Gezilecek Yerler

Maltepe Sahili’ne 2.3 km uzaklıkta olan Büyükada, Prens adaları olarak da adlandırılmaktadır. İstanbul açıklarında bulunan adalardan en büyüğüdür. Tarihi bir havası olan Büyükada’da evler yazlık olarak dizayn edilmiş ve yemyeşil bir alanda bulunmaktadır. Yılın her mevsimi adaya gelerek doğanın güzellikleriyle iç içe olabilirsiniz.

Büyükada’da yapılacaklar 1 günde bitecek gibi görünmüyor. Kiliseleri, saat kulesi, camileriyle keşfedilmeyi bekleyen güzellikleri barındırıyor. Bölgede faytonlarla ulaşım yapabilir, gezintinize renk katabilirsiniz. Sahil boyunca kafeler ve restoranlarda ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Eğer Adaya gelmeye karar verdiyseniz nereleri gezeceğiniz konusunda bir liste yapmanızı öneririz. Çünkü Büyükada ismi gibi oldukça büyük ve Büyükada gezilecek yerler çok sayıdadır.

İstanbul Büyükada Nasıl Gidilir?

İstanbul Büyükada’ya ulaşım İstanbul Şehir Hatları, Mavi Marmara, İstanbul Deniz Otobüsleri, Dentur, Prens Tur, Turyol gibi çeşitli yollarla sağlanıyor. Yapılan seferlerin sıklığıysa hafta içi ve hafta sonuna göre değişebiliyor. Büyükada nasıl gidilir diye düşünenler için öncelikle İstanbul’a gelmeniz gerekiyor. Buradan adalara geçmek için Kabataş, Bostancı, Eminönü, Kartal ve Avcılar gibi iskelelerden kalkan hatlarla adaya ulaşabilirsiniz. Limanlardan hareket ettikten sonra adaya 1,5 saatte ulaşabilirsiniz.

Büyükada Vapur Seferleri ve Saatleri

İstanbul’un çeşitli noktalarından vapur, deniz ya da motor otobüsüyle Adalara ulaşım sağlanıyor. Avcılar ve Yeşilköy’den de vapur ile adaya gelmek mümkündür.

Eminönü-Kadıköy-Adalar Şehir Hatları Vapuru

Büyükada’ya Kadıköy’den gelmek isteyenler ulaşım için Kadıköy Sahili’nden kalkan Eminönü-Kadıköy-Adalar Şehir Hatları vapuru tercih etmelidir. Sezona göre 30 dakikada ya da saatte bir kalkan vapur 1 saat 15 dakika içerisinde Büyükada’ya ulaşım yapmaktadır.

Kadıköy-Büyükada Motorları

Büyükada’ya Kadıköy’ün farklı bir rıhtımından da Büyükada’ya geçiş yapılabiliyor. Buradan Turyol’un Kadıköy-Büyükada motorları Büyükada’ya ulaşım yapmaktadır.

Mavi Marmara

Mavi Marmara İskelesinden Bostancı-Büyükada-Heybeliada motorları kalkmaktadır. Motorlar yaklaşık olarak yarım saatte bir hareket etmektedir.

Bostancı-Adalar Şehir Hatları Vapuru

Bostancı Vapur İskelesi’ni kullanarak Bostancı-Adalar Şehir Hatları Vapuru ile Büyükada’ya ulaşılabilir. Vapurlar bu iskeleden yaklaşık olarak 2 saatte bir hareket etmektedir.

Kartal-Büyükada Motor Ulaşımı

Büyükada’ya ulaşım için Kartal-Büyükada motor ulaşımını tercih ettiğinizde ulaşım 25 dakikada tamamlanmaktadır. Kartal Büyükada motor ulaşım ücreti 5 TL’dir.

Beşiktaş-Büyükada Şehir Hatları Vapuru

Beşiktaş-Heybeliada-Büyükada Şehir Hatları vapuru kullanarak Beşiktaş’tan Büyükada’ya ulaşmak mümkündür.

Beşiktaş İstanbul Deniz Otobüsü Ulaşım

İDO Deniz otobüsleri de Beşiktaş’tan Büyükada’ya ulaşım yapmaktadır. Bu hat 08:00-20:00 saatleri arasında saatte bir adaya sefer düzenlemektedir. İDO Deniz otobüsü tam ücret 10 TL’dir.

Büyükada’ya Ulaşım Ücretleri

Büyükada’ya ulaşımın vapur seferleri, motorlu ulaşım ile sağlandığından bahsetmiştik. Büyükada’ya ulaşım ücretleri neler bunları inceleyelim.

-Şehir Hatları Jetonları 5 TL’dir.

-İDO Deniz Ulaşımı tercih edildiğinde Jetonla 7,5 TL, Akbille 5.20 TL karşılanmalıdır.

-İstanbul kart ile geçişlerde öğrencilerden 3.45 alınırken, indirimli geçecek olanlar 3,75 TL ödeyeceklerdir.

-Büyükada’dan diğer adalara geçiş yapmak istediğinizdeyse herhangi bir ücret ödememektesiniz.

İstanbul Büyükada’da Gezilecek Yerler

Ada’da ulaşım yapmak için herhangi bir motorlu aracın kullanımı yasaktır. Adayı gezerken bir araç kullanmak isterseniz faytonlardan yararlanabilirsiniz. Tam anlamıyla bizleri doğada hissettiren, gürültüden uzaklaştıran Büyükada’da gezilecek yerler nelermiş birlikte bakalım.

Rum Yetimhanesi

1898-1899 yıllarında Mimar-ı Şehir ünvanlı Aleşandre Vallaury tarafından inşa edilen Rum Yetimhanesi’nin ilk kullanım amacı bir oteldir. Daha sonraları varlıklı bir Rum ailesinin burayı almasından sonra 1911-1964 yılları arasında Rum Yetimhanesi olarak kullanıldı. 1964 yılından sonra kullanıma kapatılan yetimhane dünyanın en büyük ahşap yapısı olma özelliğine de sahiptir. Rum Yetimhanesi Büyükada’da gezip görmeniz gereken ihtişamlı bir yerdir.

Aya Yorgi Kilisesi ve Manastırı

1751 yılında inşası tamamlanan yapı ilk olarak manastır olarak hizmet vermiştir. Günümüzdeyse bir Ortodoks inanıcını yaşayanlar için kilise olarak kullanılmaktadır. Adaya 23-24 Eylül tarihleri ise kilisenin dua günleridir.

Adalar Müzesi

Adalar Müzesi’nde tarihe tanıklık eden çok sayıda obje, belge, filmler, fotoğraflar, sözlü tarih kayıtları bulunmaktadır. Müze 10 Eylül 2010 tarihinde açılmıştır. Adalar Müzesi Büyükada’ya gelip görmeden gitmemeniz gereken yerlerdendir.

Reşat Nuri Güntekin’in Evi

Ada Müzesi’nden çıktıktan sonra sizi Reşat Nuri Güntekin’in evi karşılayacak. Burada Reşat Nuri Güntekin’in kullandığı odalar ve eşyalar sergileniyor. Mimarisinden büyük zevk alacağınız bu evi de görmeyi unutmayın.

Müslüman Mezarlığı

Adada çeşitli mezarlıklar bulunmaktadır. Bunlardan Müslüman Mezarlığı çeşitli tanınmış kişilerin mezarlarına ev sahipliği yapmaktadır. Mezarlığa yaptığınız ziyarette adanın geçmişteki yaşantılarına bir nebze şahitlik etmiş olacaksınız.

Rum-Ortodoks Mezarlığı

Rumlarla ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlayan bu mezarlıkta Patrik Hrisantos ile İmparatoriçe İrene’nin de mezarları bulunmaktadır. Tüm bunların bir arada bulunması tarihin gizemli kapılarını aralamanızı sağlayacaktır.

Hamidiye Camii

1895 yılında 2. Abdulhamit tarafından ibadete açılmıştır. Tek şerefeli cami görmeniz gereken nadide yapılardandır. Tavan motifleri, kalem işi ve çini işlemelerin yer aldığı cami adeta bir sanat eseridir.

Dilburnu

Karnınız acıktı ve artık dinlenecek bir yer arıyorsunuz. Dilburnu yanınızda getirdiğiniz yiyeceklerle piknik yapabileceğiniz bir alandır. Bu alan ormanlarla kaplıdır ve hem piknik yapmak isteyen hem de kimsenin el değdirmediği yerlere bir gezinti yapmak isteyenlerin uğrak yeri olacak güzelliktedir.

Büyükada’ gezilecek yerlerin başında bu yapılar gelmektedir. Tabii tüm bunların dışında gezip görebileceğiniz çeşitli yapılar ve plajlar da mevcuttur. Adada bulunan tarihi köşklerde geçmişten bir esinti duymak isteyenlerin tercih edebileceği yerlerdendir.

Büyükada Plajları

Büyükada plajları gezip görebileceğiniz, denize girip güneşlenebileceğiniz adanın bir başka güzel yanıdır. Bu plajlar ziyaretçilere konaklama hizmeti de sunmaktadır. Adada bulunan nezih ve temiz plajlarından bazıları Büyükada Naki Bey Plajı, Büyükada Aya Nikola Halk Plajı, Prenses Koyu Plajı, Kumsal Aile Plajı, Yörükali Plajı, Eskibağ Plajı’dır. Büyükada Plaj ücretleri 20-40 TL arasında değişmektedir.

Büyükada Konaklama

Büyükada içerisinde bulundurduğu çok sayıda konaklama seçenekleriyle ziyaretçilerine burada konaklama şansı da tanıyor. Büyükada konaklama fiyatları otellerde 100-300 arasında değişkenlik gösterirken, pansiyonlardan yararlanarak daha uygun fiyatlarda da konaklayabilirsiniz. Hem fiyat hem de hizmet bakımından değerlendirildiğinde Yakamoz Pansiyon, As Boutuque Otel, Mimoza Pansiyon tercih edebileceğiniz yerlerdir.

Zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceğiniz Büyükada’da tabiatın kendisini ziyaretçilerine sunuyor. Burada geçireceğiniz zamandan büyük zevk duyacaksınız. Mimarisiyle, eski evleri, mezarlıkları, plajları, restoran ve kafeleriyle tarihten kesitler sunan Büyükada yalnızca yerli değil yabancı turistlerin de en çok ziyaret ettiği yerlerden biridir.

İstanbul Büyükada Fotoğrafları

 

Check Also

kemerburgaz kent ormanı giriş ücreti

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti? Nerede, Nasıl Gidilir?

2019 yılı itibariyle resmi olarak İstanbul’da açılışı gerçekleştirilen Kemerburgaz Kent Ormanı, Eyüp Sultan Kemerburgaz bölgesinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir