Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » İstanbul Modern Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?
istanbul modern müzesi

İstanbul Modern Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?

Ülkemizdeki ilk modern sanat müzesi olma özelliğine sahip olan İstanbul Modern Müzesi, 2004 yılında açılmıştır. Diğer müzelerden çok daha farklı bir yapıya sahip olması, burayı özel yapan ana etkenlerden bir tanesidir.

İstanbul Modern Müzesi, sanat alanındaki eserleri toplarken uluslararası kurallara göre hareket eder ve bu şekilde elde ettiği eserleri yine aynı kurallara göre korur ve belgeler. Son olarak ise sanat severlerin bunları daha yakından görebilmesi için sergiler.

Müze içerisinde yer alan eserler ve koleksiyonlar incelendiğinde her kesimden insanın ilgisini çekecek bir şeyler olduğu görülecektir. Eserleri sergilerken insanlara sanatı sevdirme amacı da güden müze, Karaköy’deki 8.000 metrekarelik alana sahip yapıda 14 yıl hizmet verdi. Yeni bina için çalışmaların başlamasından dolayı 3 yıllığına geçici olarak Beyoğlu’na taşındı. Burada da aynı şekilde ziyaretçilerini kabul etmeye devam etmektedir.

İstanbul Modern temelleri ilk olarak 1987 yılında, çağdaş bir sanat seminerinde atılmıştır. Bu seminere katılan Nejat Eczacıbaşı, sanat seminerinden çok fazla etkilenmiş ve ülkemizde de böyle bir yer olması için harekete geçmiştir. Bu düşüncenin hemen ardından modern bir sanat müzesi kurulması kararlaştırılır ve bu müzeye yer aranmaya başlanır. Bu arayışlar 19. yüzyıldan kalma olan Feshane’ye karar verilmesiyle son bulur. Buranın restore edilmesi için çalışmalar başlanır ve yapılan bütün işlemlerde uzmanlar görev alır. Bu çalışmalar devam ederken farklı nedenlerden dolayı yarım kalır ve çalışmalar bırakılır. Daha sonra belediyeden Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesinin yakınındaki deponun müzeye çevrilmesi için onay çıkar. Buradaki düzenlemeler yapıldıktan sonra ise 2004 yılında Türkiye’nin ilk modern sanatlar müzesi açılmış olur.

Kısa tarihi yukarıda anlatılan bu müzeyi herhangi bir zamanda ziyaret eden kişilerin bir sergiyle karşılaşma ihtimalleri çok yüksektir. Bina içerisinde yer alan bölümlerde süreli ve süresiz sergiler düzenlenmektedir. Böylece ziyaretçiler, buraya geldiklerinde söz konusu sergileri gezme fırsatı yakalamış olmaktadır.

İstanbul Modern binasına giriş yapıldığı zaman ilk katta 20.yüzyıldan günümüze kadar olan eserlerin sergilendiği görülmektedir. Bu eserler ülkemize aittir ve böylece gelen kişiler ülkemizdeki sanatsal değişimi daha yakından görme fırsatı yakalar. Tablo, resim, heykel, video ve benzer eserlerin yer aldığı bölümü gezenler, eserlerle ilgili bilgileri alt kısımlarda bulunan açıklamalardan öğrenebilirler.

Giriş katını gezen ziyaretçiler alt kata indiklerinde bu defa süreli olarak yapılan sergilerle karşılaşmaktadır. Bu sergiler sürelidir ve sürekli olarak değişir. Söz konusu bölümdeki eserler ülkemize ait olabileceği gibi dünyanın farklı bir ülkesine de ait olabilir. Böylece dünyadaki modern sanat hakkında da fikir edinmek mümkün olmaktadır.

İstanbul Modern Müzesi Nerededir? Nasıl Gidilir?

Ülkemizin ilk modern sanat müzesi olan İstanbul Modern, Beyoğlu’ndaki Meclis-i Mebusan Caddesi üzerinde yer alır. Merkezi bir noktada bulunmasından dolayı müzeye ulaşım için farklı seçenekler vardır. Toplu taşıma ile gelecekler kişiler, müzenin Tophane durağında yer aldığını bilmesi çok önemlidir. Eminönü’nden toplu taşıma aracıyla buraya gelecek olanlar tramvaya ya da otobüse binebilirler. Tophane durağında inildikten sonra Nusretiye Camii’nin arkasına doğru yüründüğünde müze görülecektir. Anadolu bölümünde gelen kişiler ise farklı yollar kullanarak Tophane durağına ulaşmalıdır.

Özel araçları ile gelecek olan kişiler yukarıda verilen adrese göre buraya rahatlıkla ulaşabilirler. Fakat müzenin otoparkı olmadığı için çevrede yer alan ücretli otoparkların kullanılması gerekmektedir. Planlama yapılırken bu hususa dikkat edilmelidir.

İstanbul Modern ziyaretinde yakın çevrede bulunan kullanılabilecek otoparklar:

  • Beyoğlu Tepebaşı Katlı Otoparkı (TRT Binası yanı)
  • Parktürk Şişhane Katlı Otoparkı

İstanbul Modern Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

İstanbul Modern, Pazartesi günleri haricindeki diğer günler açıktır ve ziyaretçi kabul etmektedir. Müzenin açılış ve kapanış saatlerine ilişkin detaylar aşağıda yer almaktadır.

Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi: 10:00 – 18:00

Perşembe: 10:00 – 20:00

Pazar: 11:00 – 18:00

Müzeye ait giriş ücretleri de değişkenlik göstermektedir. Yani sabit bir fiyattan bahsetmek mümkün değildir.

İstanbul Modern 2019 Yılı İçin Güncel Ücretler şu şekildedir:

  • Giriş (Tam): 32 TL
  • İndirimli giriş (Öğrenci, emekli, öğretmen ve 65 yaş üstü): 18 TL
  • 10 kişi ve üzerindeki gruplar için ücret: 25 TL
  • Ücretsiz Giriş: İstanbul modern üyeleri, engelli ziyaretçiler, 12 yaşından küçük çocuklar için her zaman ücretsizdir.
  • İstanbul Modern Perşembe günleri tüm ziyaretçiler için ücretsizdir.
  • Salı günleri 18 – 25 yaşındaki gençlere saat 14.00 – 18.00 arası giriş ücretsizdir.
  • Müze kart sahipleri, yılda bir defa burayı ücretsiz olarak ziyaret edebilme hakkına sahiptir.

İstanbul Modern Müzesi Fotoğraflar

İstanbul Modern Müzesi Yol Tarifi

Check Also

Alanya Dim Çayı ve Dim Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Şuraya Atla Dim Çayı’na Nasıl Gidilir?Dim Çayı Restoranları, Dim Barajı ve Dim MağarasıDim Mağarası ve Giriş Ücreti 2020 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir