istanbul oyuncak müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi Nerededir? Nasıl Gidilir? Giriş Ücretleri Ne Kadar?

İstanbul’daki gezilecek yerlerden bir tanesi olan Oyuncak Müzesi, çocuklar için özel bir tarih olan 23 Nisan 2005’de kurulmuştur. Şair/Yazar Sunay Akın tarafından kurulan müzenin içerisinde çocukların 1700’lü yıllardan beri kullanmış olduğu oyuncaklar yer alır. Eskiden bir köşk olan müze binasının içerisinde farklı bölümler oluşturularak hem çocukların hem de yetişkinlerin burada keyifli zaman geçirmesi sağlanmaktadır.

Oyuncak Müzesi’nin kurucusu olan Sunay Akın, sadece ülkemizde kullanılan oyuncakları değil diğer ülkelerdeki oyuncakların da bu müzede yer alması için çalışmalar yürütmüştür. Bu kapsamda 20 yıl boyunca 40’tan fazla ülkede çalışmalar yapılmış ve koleksiyoncu, antikacı gibi yerlerden oyuncaklar toplanmıştır. Bu çalışmalar kapsamında açık arttırmalara dahi katılan Sunay Akın, bu müzenin kurulmasında çok önemli role sahiptir.

Uzun yıllar yapılan çalışmalar neticesinde burada çok farklı oyuncaklar toplanmış ve bunlar insanlara farklı deneyimler yaşatmıştır. Oyuncakların tanıtımı yapılırken dünya tarihindeki bazı olaylar da çocuklara ve ziyaretçilere anlatılmaktadır. Örneğin bir tren tanıtılırken sanayi devriminden, uzay oyuncakları tanıtılırken de insanların aya olan ulaşma çabasından bahsedilmektedir. Müzenin iç dizaynı da bu amaç için özel olarak yapılmıştır. Tasarım sanatçısı olan Ayhan Doğan, bu konuyla bizzat ilgilenmiştir.

Müzeyi ziyaret eden ailelerin tamamı, kendi oynadıkları oyuncakları burada bulabilmektedir. Bu durum, müzeyi çok daha özel bir konuma yükseltmektedir. Adeta bir zaman makinesi gibi işlev gören müzeye gelen yetişkinler, çocukluklarına dönmektedir. Müzeyi gezen dedeler ve torunlar bundan dolayı aynı heyecanı yaşamaktadır.

istanbul oyuncak müzesi

Avrupa’nın hemen her ülkesinde bulunan oyuncak müzesi, çok büyük öneme sahiptir. İstanbul Oyuncak Müzesi, sahip olduğu eserler sayesinde Avrupa’nın çok daha ötesinde bir müzedir. Bu özelliğinden dolayı 2012 yılında Avrupa Oyuncak ve Çocuk Müzeleri Birliği (TOYCO-2012) kurulmuş ve ilk toplantısı İstanbul’da yapılmıştır. Bu özelliği ile İstanbul adeta Dünya Oyuncaklar Başkenti ilan edilmiştir.

İstanbul’da açılan bu oyuncak müzesinden sonra ülkemizin farklı kentlerinde de benzer çalışmalar yapılmış ve bunların bazılarında müzeler kurulmuştur. Bu yönüyle de İstanbul Oyuncak Müzesi, çok büyük bir öneme sahiptir.

Müzede ayrıca Müze Cafe adında bir bölüm vardır ve gelen ziyaretçiler burada zaman geçirebilirler. Müze Cafe, doğum günü ya da kurumsal organizasyonlar için de kullanılmaktadır.

İstanbul Oyuncak Müzesi Nerede?  Nasıl Gidilir?

İstanbul’un Göztepe bölgesinde yer alan Oyuncak Müzesi, Ömerpaşa Caddesindeki Zeki Zeren Sokağı’nda bulunur. Özel araçlarla buraya gelmek son derece basittir. İstanbul’un merkezi sayılabilecek noktalarından birisinde, Kadıköy’de bulunan müzeye gelmek için alternatif yollar vardır.

Toplu taşıma araçları ile buraya gelecek olan kişilerin Kadıköy’den kalkan ve Göztepe’den geçen ER1, ER2, 10B, 10S, 14ÇK, 17, 17L, 19F, 19M, 19S, GZ1 ve GZ2 numaralı otobüslere binmesi gerekir. Ayrıca benzer şekilde şehir içi dolmuşları kullanılarak da buraya gelinebilir.

İstanbul Oyuncak Müzesinin Çalışma Saatleri

İstanbul’a gelen kişilerin ziyaret ettiği noktalardan bir tanesi olan İstanbul Çocuk Müzesi, hem hafta içi hem de hafta sonu ziyaret edilebilir. Müzenin çalışma saatleri şu şekildedir:

  • Hafta İçi: 9:30 – 18:00 ( Pazartesi Günleri Kapalıdır. )
  • Hafta Sonu: 9:30 – 19:00

Müzeyi bireysel olarak ziyaret ederken istenilen saatte gelinebilir fakat grup olarak ziyaret etmek için mutlaka rezervasyon yaptırılması gerekiyor. Ayrıca müzeye gelenlerin fotoğraf çekerken flaşlarını kapatmaları gerekiyor. Çünkü flaş ışığı, oyuncaklara zarar vermektedir.

istanbul oyuncak müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesinin Giriş Ücretleri

İstanbul Oyuncak Müzesi’ne giriş ücretlidir. Giriş ücretleri şu şekildedir:

Tam Giriş Ücreti (Yetişkin): 15 TL
İndirimli Giriş Ücreti (3 yaş ve üzeri çocuklar, öğrenciler, öğretmenler, öğretim görevlileri, 65 yaş ve üstü): 12 TL

İstanbul Oyuncak Müzesi Yol Tarifi

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir