İzmir Doğal Yaşam Parkı Nerededir? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?

izmir doğal yaşam parkı

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Ülkemizin ilk hayvanat bahçesi 1937 yılında İzmir’e kurulmuştur. Bu hayvanat bahçesi Kültürpark’taki 18 bin metrekarelik bir alanda yer alıyordu ve klasik bir hayvanat bahçesi görünümündeydi. Hayvanat bahçesi 2008 yılında Çiğli’de bulunan Sasalı Bölgesine taşınmıştır. Buradaki toplam alanın 425 bin metrekare olması, hayvanların esaretten özgürlüğe kavuşmasını sağlamıştır. 2006 yılında başlayan ve 2 sene süren çalışmalar sonunda Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesi, ilk Doğal Yaşam Parkı’na dönüşmüştür.

Bu devasa projeyi İzmir Büyükşehir Belediyesi üstlenmiş ve masrafları kendi öz kaynaklarından karşılamıştır. Proje, hayvanların olabildiğince özgür bir ortamda yaşamasını hedeflemiş ve bunun için doğal ortamdakine benzer barınaklar hazırlanmıştır. Bu ortamda binlerce ağaç ve farklı türde bitki de yer alır. Burası hayvanların rahatlamasını sağladığı kadar, şehrin gürültüsünden kaçmak isteyenler için de önemli bir nokta olmuştur. Ayrıca şehrin turizmine de olumlu katkı yapmaktadır.

İzmir Doğal Yaşam Parkı içerisinde toplam 125’den fazla türde 1500 civarında hayvan bulunurken bunların tamamı özgür bir ortamda yaşamaktadır. Ayrıca 250’den fazla bitki türünün bulunduğu doğal yaşam parkı, bu sayıların artması için çalışmalarını devam ettirmektedir.
Burası ülkemizin ilk doğal yaşam parkı olmasının yanında EAZA üyesi olan ilk doğal yaşam parklarından bir tanesi olma özelliğini de taşıyor. EAZA, Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliğidir. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 11 Ocak 2010 tarihinde yapılan bu başvuru, 3 Nisan 2011 tarihinde kabul edilmiş ve İzmir Doğal Yaşam Parkı, bu tarihten sonra EAZA üyesi olmuştur. 41 ülkeden 340’dan fazla üyesi bulunan EAZA, hayvanların ve bitkilerin yaşamlarının tehlikede olduğuna dikkat çeken ve bunların korunması gerektiğini anlatan farklı kampanyalar yapmaktadır.

izmir doğal yaşam parkı 1

İzmir Doğal Yaşam Parkı, hayvanların olabildiğince rahat yaşaması için doğal barınakları bünyesinde bulundurmaktadır. Söz konusu barınaklardan bazıları şunlardır:

 • Mirketler ve Yer Sincapları
 • Pelikanlar
 • Göletler (Kuğular, Ördekler, Su Kuşları)
 • Koatiler
 • Afrika Savanı
 • Ceylanlar
 • Ala Geyikler
 • Develer
 • Kanatlı Barınağı
 • Yırtıcı Kuşlar
 • Sırtlanlar
 • Maymun Adaları
 • Halka Kuyruklu Lemurlar
 • Asya Filleri
 • Aslanlar
 • Kaplanlar

Yukarıda yer alan barınakların haricinde de çok sayıda barınak vardır.

izmir doğal yaşam parkı

İzmir Doğal Yaşam Parkı’nda hayvanların sağlıklarıyla ilgili de bir takım çalışmalar yapılmaktadır. Hayvanlara hem koruyucu hem de tedavi edici hekimlik hizmetleri verilmektedir. Böylece hayvanların sağlıklı bir şekilde burada yaşamaları sağlanır. Ayrıca doğal ortamda hastalanan ya da yaralanan hayvanlar buraya getirilerek tedavi edilmekte ve bunlar tekrar doğal ortamına bırakılmaktadır.

Hayvanların yiyecek ve içecekleri EAZA standartlarına uygun olarak hazırlanmakta ve bunların doğal ortamda beslendikleri türden olmasına önem verilmektedir. Bunların dışında hayvanlara bakmakla görevli olan personellere de periyodik eğitimler verilmekte ve hayvanların olabildiğince rahat bir ortamda yaşamaları sağlanmaktadır.

İzmir Doğal Yaşam Parkı Nerede, Nasıl Gidilir?

İzmir’in ilçelerinden Çiğli içerisindeki Sasalı Bölgesinde yer alan Doğal Yaşam Parkı’na gelmek isteyenlerin farklı alternatifleri vardır. İnsanlar kendi durumlarına göre bu alternatiflerden istediklerini tercih edebilir.

İzmir içerisinden buraya gelmek isteyenler Karşıyaka vapur İskelesi’nden hareket eden 777 numaralı otobüslere binebilecekleri gibi Çiğli Aktarma Merkezi’ndeki 751 numaralı otobüsleri de kullanabilirler.

İzmir Çevre Otoyolu üzerinden gelecekler ise sanayi içerisine gitmeden Atatürk Organize Sanayi Bölgesi istikametinde hareket etmeli ve hiçbir yere sapmadan tabelaları takip etmelidir. Çiğli ve Karşıyaka tarafından özel araçları ile gelecek kişiler de aynı yolu kullanabilirler.

İzmir Doğal Yaşam Parkı Giriş Ücretleri Ne Kadar? Ziyaret Saatleri Ne Zamandır?

İzmir Doğal Yaşam Parkı giriş ücretleri son derece uygun seviyededir. Gerekli görülmesi halinde her yıl değiştirilen ücretler bu yıl aşağıdaki gibidir.

Buraya gelen 0-6 yaş aralığındaki çocuklardan ücret alınmaz. Ayrıca engelliler ve refakatçileri, gazi ve şehit yakınları, sarı basın kartı sahibi olan kişiler de bunlara dair resmi kimliklerini gösterdiklerinde Doğal Yaşam Parkı’na ücretsiz olarak giriş yapabilirler.

Bunların yanı sıra Çarşamba ve Cuma günleri yapılan okul ziyaretlerinde öğretmen ve öğrencilerden de ücret talep edilmez.

Haftanın her günü açık olan bu parkın ziyaret saatleri ise sabah 09:00 ile akşam 18:00 arasındadır. Hafta sonları ise kapanış saati 19:00 olarak belirlenmiştir. Kış aylarındaki kapanış saati ise 17:00’dir.

İzmir Doğal Yaşam Parkı Yol Tarifi

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*