İzmir Efes Antik Kenti-Nerede? Nasıl Giderim? İzmir’de Gezilecek Yerler

Efes Antik Kenti
Efes Antik Kenti

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan cilalı taş devrinden bugüne kadar ulaşmış Efes antik kenti sadece Türkiye de değil tüm dünyada eşi benzeri olmayan tarihi miraslardan birisidir. Bu sebeple dünya mirasları arasında ilk sıralarda yerini almıştır. Roma zamanında başkentlik yapmış ve dünyanın 7 harikasından birisi olan Artemis tapınağını içerisinde barındırmaktadır. İzmir efes antik kentini yılda 2 milyona yakın yerli veya yabancı turist ziyaret etmektedir. İçerisinde antik tiyatro gibi bir çok farklı büyük eserleri barındırmaktadır. İzmire gidipte mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin başında ilk sırayı alır. Lafı çok fazla uzatmadan bu harika tarihi kente nasıl gideceğinizi kısaca anlatayım.

Efes Antik Kentine Nasıl Gidilir? İçerisinde nereler Gezilir?

Toplu taşıma ile:  İzmir otogarından sürekli olarak Selçuk ilçesinde otobüs seferleri düzenlenmektedir onlardan birisine binip gidebilirsiniz.

Özel araç ile: Özel aracınız ile Selçuk ilçesi yönüne gitmeniz gerekmektedir. İzmir’e olan uzaklığı yaklaşık olarak 70 km dir. Aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Antik kentin içerisinde gezilecek yerler şu şekildedir:

[mavitext]1- Ayasuluk Tepesi[/mavitext] (İ.Ö. 3. bine tarihlenen en erken yerleşim ile Bizans Devrine ait, Hıristiyanlık dünyası için büyük önem taşıyan St. Jean Kilisesi),

[mavitext]2- Artemision[/mavitext] (İ.Ö. 9-4. yüzyıllara ait önemli bir dini merkez; dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı)

[mavitext]3- Efes[/mavitext] (Arkaik-Klasik-Hellenistik-Roma ve Bizans Devri yerleşimi),

[mavitext]4- Selçuk[/mavitext] (Selçuklu, Osmanlı Dönemi yerleşimi ve bu yerleşimi barındıran, bugün önemli bir turizm merkezi olan modern kent),

[mavitext]5-Arasta ve Hamam Bölümü:[/mavitext] Müzenin orta bahçesine bitişik, müze ile bütünlük oluşturan bölümde eski Türk kasabalarında ticaret hayatı ve kaybolmaya yüz tutan çeşitli el sanatları canlı olarak sergilenmektedir. Tarıma bağlı yöresel yaşamda önemli yer tutan tahıl öğütme sistemi (değirmenler) gelişimi ve farklı tipleri ile; bakırcılık ve gözboncuğu yapımı; Türk çadırlarının sergilendiği bölüm içinde eski Türk yapısı ve 16. yüzyıla ait Osmanlı hamamı da restore edilerek sergi alanında değerlendirilmiştir.

[mavitext]6- Ayasuluk Kitaplığı: [/mavitext]Efes Müzesi’nin arka sokağı içindeki eski bir Türk yapısı (14. yüzyıl) müze tarafından restore edilmiş ve semt halkının günlük gazete veya kitap okuyabileceği küçük bir kitaplık işlevi kazandırılmıştır.

[mavitext]7- Görme Engelliler Müzesi: [/mavitext]Efes aşağı Agoradaki antik dükkânlardan biri restorasyonu yapılarak görme engelilerin gezebileceği bir müzeye dönüştürülmüştür. İki bölümden oluşan bu müzede kopya ve orijinal eserler sergilenmektedir.

Efes antik kenti görselleri


uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*