Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İzmir Efes Antik Kenti-Nerede? Nasıl Giderim? İzmir’de Gezilecek Yerler

Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » İzmir » İzmir Efes Antik Kenti-Nerede? Nasıl Giderim? İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan cilalı taş devrinden bugüne kadar ulaşmış Efes antik kenti sadece Türkiye de değil tüm dünyada eşi benzeri olmayan tarihi miraslardan birisidir. Bu sebeple dünya mirasları arasında ilk sıralarda yerini almıştır. Roma zamanında başkentlik yapmış ve dünyanın 7 harikasından birisi olan Artemis tapınağını içerisinde barındırmaktadır. İzmir efes antik kentini yılda 2 milyona yakın yerli veya yabancı turist ziyaret etmektedir. İçerisinde antik tiyatro gibi bir çok farklı büyük eserleri barındırmaktadır. İzmire gidipte mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin başında ilk sırayı alır. Lafı çok fazla uzatmadan bu harika tarihi kente nasıl gideceğinizi kısaca anlatayım.

Efes Antik Kentine Nasıl Gidilir? İçerisinde nereler Gezilir?

Toplu taşıma ile:  İzmir otogarından sürekli olarak Selçuk ilçesinde otobüs seferleri düzenlenmektedir onlardan birisine binip gidebilirsiniz.

Özel araç ile: Özel aracınız ile Selçuk ilçesi yönüne gitmeniz gerekmektedir. İzmir’e olan uzaklığı yaklaşık olarak 70 km dir. Aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Antik kentin içerisinde gezilecek yerler şu şekildedir:

[mavitext]1- Ayasuluk Tepesi[/mavitext] (İ.Ö. 3. bine tarihlenen en erken yerleşim ile Bizans Devrine ait, Hıristiyanlık dünyası için büyük önem taşıyan St. Jean Kilisesi),

[mavitext]2- Artemision[/mavitext] (İ.Ö. 9-4. yüzyıllara ait önemli bir dini merkez; dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı)

[mavitext]3- Efes[/mavitext] (Arkaik-Klasik-Hellenistik-Roma ve Bizans Devri yerleşimi),

[mavitext]4- Selçuk[/mavitext] (Selçuklu, Osmanlı Dönemi yerleşimi ve bu yerleşimi barındıran, bugün önemli bir turizm merkezi olan modern kent),

[mavitext]5-Arasta ve Hamam Bölümü:[/mavitext] Müzenin orta bahçesine bitişik, müze ile bütünlük oluşturan bölümde eski Türk kasabalarında ticaret hayatı ve kaybolmaya yüz tutan çeşitli el sanatları canlı olarak sergilenmektedir. Tarıma bağlı yöresel yaşamda önemli yer tutan tahıl öğütme sistemi (değirmenler) gelişimi ve farklı tipleri ile; bakırcılık ve gözboncuğu yapımı; Türk çadırlarının sergilendiği bölüm içinde eski Türk yapısı ve 16. yüzyıla ait Osmanlı hamamı da restore edilerek sergi alanında değerlendirilmiştir.

[mavitext]6- Ayasuluk Kitaplığı: [/mavitext]Efes Müzesi’nin arka sokağı içindeki eski bir Türk yapısı (14. yüzyıl) müze tarafından restore edilmiş ve semt halkının günlük gazete veya kitap okuyabileceği küçük bir kitaplık işlevi kazandırılmıştır.

[mavitext]7- Görme Engelliler Müzesi: [/mavitext]Efes aşağı Agoradaki antik dükkânlardan biri restorasyonu yapılarak görme engelilerin gezebileceği bir müzeye dönüştürülmüştür. İki bölümden oluşan bu müzede kopya ve orijinal eserler sergilenmektedir.

Efes antik kenti görselleri


Gelen Aramalar:efes antik kenti nerede, efes nerede

İzmir Efes Antik Kenti-Nerede? Nasıl Giderim? İzmir’de Gezilecek Yerler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Yuvacık Aytepe | Nerede? | Nasıl Gidilir? | Yol Tarifi Mardin’de Gezilecek Yerler-Ne Yenir?-Tarihi ve Turistik Yerleri-Gezi Rehberi Uludağa Nasıl Gidilir?-Konaklama Yerleri ve Fiyatları Fethiye Çalış Plajı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri Fethiye Kelebekler Vadisi-Nasıl Gidilir?-Konaklama-Yeme İçme Bellapais Manastırı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti

  FACEBOOK'TA BİZ

  TemaFabrika

  İzinsiz resim veya içeriklerimiz kullanılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır.

  Tatil Fırsatları, Tatil Yerleri ve Tanıtımları - Tüm Hakları Saklıdır

  projeksiyon perdesi---- Olympos Divasa Hotel---- nerede---- stainless steel plate----