İzmir Kemeraltı Çarşısı Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir içerisinde gezilecek çok sayıda yer vardır fakat Kemeraltı Çarşısı farklı yapısı ile bunlar arasında özel bir yere sahiptir. Çünkü Kemeraltı Çarşısı tarihi dokusu, mimarisi ve sosyal hayata olan katkısı ile adeta yaşayan bir yerdir. Ülkemizdeki en eski çarşılardan birisi olan Kemeraltı, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında bulunur.

Kemeraltı Çarşısı’nın tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de bu yapının tarihinin 1600’lü yıllara dayandığı bilinmektedir. Kemeraltı Kalesi içerisine inşa edilmeye başlayan yapılar ile adeta bir bütünlük oluşturan bu çarşı, Osmanlı Devletinin en güçlü olduğu dönemlerde hizmete açılmıştır. 20.yüzyıla kadar sadece kapalı olarak hizmet veren bu çarşı, bu tarihten itibaren sokaklarda da satışların yapıldığı bir alana dönüşmüştür.

Her ne kadar tarihi bir yapı olsa da bu çarşının içerisinde yer alan işletmeler, buradan para kazanmak için bir şeyler satmaya çalışmaktadır. Bundan dolayı çarşı, özellikle yaz aylarında sabahın erken saatlerinde açılır ve gecenin geç saatlerine kadar açık kalır. İzmir’de insanlar genellikle güneş battıktan sonra dışarı çıktıkları için yaz aylarından böyle bir uygulama vardır. Kış mevsiminde ise çalışma süresi daha kısadır. Çünkü havaların soğuması, insanların erkenden evlerine gitmeye mecbur etmektedir. Bu da çarşıda bulunan dükkanların satış yapamaması anlamına gelir.

Kemeraltı Çarşısı içerisine gelen insanlar aradıkları her türlü ürünü bulabilirler. Çok sayıda dükkanın olduğu çarşı, yaz aylarında çok yoğundur. Sadece tarihi yapıyı gezmek için buraya gelecek olan kişilerin sabah saatlerini tercih etmesi bundan dolayı daha doğru olacaktır. Fakat tam olarak gezmek isteyen kişilerin bu çarşıya en az 3 gün ayırması gerekir. Böylece her yer ayrıntılı bir şekilde ziyaret edilebilir.

Kemeraltı Çarşısı’nın içerisine yapılmış olan hanlar da vardır. Bunlardan birisi olan Kızlarağası Hanı, 18.yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir. Bu tarihten itibaren İzmir’de yapılan ticaretin en önemli merkezlerinden birisi olmayı başaran Kızlarağası Hanı,1993 yılında restore edilmiş ve turistik amaçlı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Buradaki işletmeler genellikle el ürünü hediyelik eşya satışı yapmaktadır.

Kemeraltı Çarşısı Nerede? Nasıl Gidilir?

Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in ünlü ilçelerinden Konak’ta bulunur. Buraya gelmek için toplu taşıma aracı ya da özel araç kullanılabilir. Özel araç ile Konak’a gelen kişiler, araçlarını uygun bir noktaya park ettikten sonra çarşıya yürüyerek ulaşabilir. Konak Meydanı ve Saat Kulesi gibi bilinen yerlere çok yakın bir mesafededir.

Toplu taşıma araçları ile buraya gelecek olan kişiler ise öncelikle Konak’a gelmelidir. Kemeraltı Çarşısı, Konak Metro İstasyonu’na çok yakın bir konumda olduğu için metro ile gelmek çok kolaydır. Bunun haricinde Alsancak, Bostanlı, Üçkuyular, Karşıyaka ve Göztepe’den vapur ile Konak’a gelinebilir. Buca’dan gelecek olanlar 104 veya 301 numaralı, Bornova’dan gelecek olanlar ise 63 numaralı otobüsü kullanmalıdır.

Kemeraltı Çarşısı Yeme İçme Mekanları

Kemeraltı Çarşısı’nın tarihi yapısını kullanarak oluşturulan restoranlar, farklı havası ile insanların dikkatini çekmektedir. Özellikle bazı mekanlar, restorasyon konusunda son derece özenli davranmış ve ortaya çok güzel sonuçlar çıkmıştır. Ev yemeklerinden restoran yemeklerine varıncaya kadar istenilen türdeki yemeği burada bulmak mümkündür. Söz konusu restoranlardan bazıları açık büfe usulü çalışmaktadır.

Çarşı içerisinde kafe türünden yerlerin sayısı da bir hayli fazladır. Çarşı içinde gezerken yorulan insanlar buralara gelerek hem dinlenmekte hem de kahve ya da farklı bir içecek tatma fırsatını yakalamaktadır. Böyle eşsiz bir deneyimi yaşamak için İzmir’e geldiğinde vakti olanlar bu çarşıyı ziyaret edebilirler.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir