İzmir kent ormanı
İzmir kent ormanı

İzmir Kent Ormanı Nerededir? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti Ne Kadar?

Ülkemizin en güzel kentlerinden bir tanesi olan İzmir’de 2004 yılı içerisinde başlayan ağaçlandırma çalışmaları, İzmir Kent Ormanı’nın oluşmasını sağlamıştır. Yaklaşık 2 milyon metrekarelik alana sahip olan bu ormana İnciraltı Kent Ormanı da denilmektedir. İnciraltı dalyanının olduğu bölgede yer alması bunun temel nedenidir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalarda 625 bin metrekarelik alan ağaçlandırılmıştır. Bu çalışmalar yapılmadan önce bölgedeki biyolojik çeşitlilik incelenmiş ve bu çeşitliliğe uygun olacak şekilde hareket edilmiştir. Bölge yapısına uygun olan ağaçlar belirlendikten sonra ilk yıl 20 binden fazla ağaç dikimi yapılmıştır. Ağaçların haricinde bölgenin bitki örtüsü de düşünülmüş ve bu kapsamda farklı bitkilerin ekimi de gerçekleştirilmiştir. Ekilen bitki sayısı ise 17 binden fazladır. Nihayetinde yapılan bu çalışmalar uzun bir bekleyişin ardından Kent Ormanı’na dönüşmüştür.

Bölgenin ağaçlandırılmasıyla birlikte hayvanlar için de bir yaşam alanı meydana gelmiştir. Kuşlar başta olmak üzere diğer hayvanlar zamanla buraya yuvalar kurmaya başlamıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu aşamadan sonra ise hayvanların korunması için bir dizi önlemler almış ve bazı yerleri tel örgüyle çevirmiştir. Bu çalışmalar sonucunda İzmir İnciraltı Kent Ormanı, şehrin en önemli yeşil alanlarından bir tanesi durumuna dönüşmüştür.

İzmir Kent Ormanı’nda yapılan düzenlemelerden sonra buradaki farklı alanların insanlar tarafından da kullanılması için çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu kapsamda piknik alanları, yürüme ve koşu parkurları, oturma bankları, çocuk parkı, tuvalet gibi farklı alanlar oluşturulmuştur. Böylece insanlar buraya gelerek kentin gürültüsünden uzakta kafa dinleyebilmekte ya da piknik yapabilmektedir. Ayrıca burada engelliler için de özel alanlar vardır. İzmir’deki en önemli piknik alanlarından bir tanesi konumunda bulunan Kent Ormanı’yla ilgili çalışmalar halen devam etmektedir.

İzmir Kent Ormanı Nerededir? Nasıl Gidilir?

İzmir’in Balçova ilçesi sınırları içerisinde bulunan kent ormanına özel araçlarla ya da toplu taşıma araçları ile gidilebilmektedir. Özel araçları ile gidecek olan kişilerin D300 karayolunu kullanması gerekiyor. Buradan Mustafa Kemal Bulvarı’na geçiş yapıldığında tabelalar takip edilerek ormana ulaşılabilir.

Toplu taşıma araçları ile gelmek isteyenler ise otobüs, dolmuş ve metro gibi seçenekleri kullanabilir. Kenti merkezi sayılabilecek bir noktasında bulunduğundan dolayı buraya ulaşım son derece kolaydır.

İzmir Kent Ormanı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Buradaki piknik alanına girmek şimdilik ücretsizdir. Fakat ilerleyen dönemlerde cüzi bir ücretin alınabileceğine dair haberler var. Buradaki tuvalet, restoran,bisiklet gibi hizmetleri kullanmak için ödeme yapılmak zorundadır.

İzmir Kent Ormanına Gitmek İçin Aşağıdaki Haritadan Yol Tarifi Alabilirsiniz.

İzmir Kent Ormanı Fotoğraflar

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir