Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » İzmir Saat Kulesi Nerede? Nasıl Gidilir?
izmir saat kulesi
izmir saat kulesi

İzmir Saat Kulesi Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir’in sembollerinden birisi haline gelen Saat Kulesi’ni kente gelen turistlerin neredeyse tamamı ziyaret etmektedir. İzmir’in ilçelerinden Konak’ta bulunduğu için buraya Konak Saat Kulesi de denilmektedir.

Etrafında geniş bir alan olmasından dolayı insanlar buraya geldiklerinde keyifli zaman geçirme fırsatı bulmaktadır. Güneşin batışını izlemek ya da etrafta uçuşan kuşlara yem atmak buraya gelenlerin sahip olduğu farklı seçenekler arasındadır.

izmir saat kulesi
izmir saat kulesi

İzmir Saat Kulesi Tarihi

İzmir Saat Kulesi, 1901 yılında inşa edilmiştir. Boyu 25 metre olan bu kule, 4 kattan oluşmaktadır. Kulenin inşasında kullanılan renkli taşların Efes’ten getirildiğini iddia edenler vardır fakat bununla ilgili net bir bilgi şimdiye kadar bulunamamıştır.

Sekizgen kaideye sahip olan kulenin son katı oldukça dar bir yapıya sahiptir. 1974 yılında meydana gelen depremde yıkılan bu kat daha sonraki dönemlerde aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiştir.

İzmir Saat Kulesi’nin inşasında kullanılan mimari biraz daha yakından incelendiğinde yapının ne kadar mükemmel olduğu ortaya çıkmaktadır. 1901 yılında Raymonf Charles Pere adındaki bir mimarın yaptığı kule üzerindeki saat ise Alman İmparatoru II. Wilhelm’in Osmanlı Devleti’ne bir armağanıdır.

Saat Kulesi, 81 metrekare taban üzerine inşa edilmiştir. Sekizgen şeklindeki platformun etrafında 4 sebil yer almaktadır. Bunlardan 2 tanesi farklı nedenlerden dolayı yok olurken 2 tanesi ise günümüze kadar ulaşmıştır.

İzmir Saat Kulesi’nin inşa edilmesinin farklı iki nedeni vardır. Bu sebeplerden ilki, dönemin padişahı olan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı olmasıdır. Bunun şerefine Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından bu kule inşa ettirilmiştir.

Kulenin yapılmasının bir diğer nedeni ise oldukça ilginçtir. Eskiden saatlerin çok pahalı olmasından dolayı bu kule inşa edilmiştir. Böylece insanlar ücretsiz olarak saati takip edebilme fırsatı bulmuşlardır. Ayrıca kulede Osmanlı’ya ait bir takım sembol ve amblemler de vardı fakat Cumhuriyet döneminde bunların kaldırıldığı söylenmektedir. Böylece Cumhuriyet’in kuruluşu haber verilmiştir.

İzmir Saat Kulesi Nerede?

İzmir Saat Kulesi, Konak ilçesinde yer alır. İlçenin en merkezi noktalarından bir tanesi konumundadır. Dolayısıyla da buraya gelmek isteyen kişiler, farklı alternatifleri kullanarak bunu yapabilirler.

izmir saat kulesi
izmir saat kulesi

İzmir Saat Kulesi’ne Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma araçlarını kullanarak buraya gelecek olan kişiler için metro, İzban ve dolmuş gibi farklı seçenekler bulunur. Bunlardan istenilenler kullanılarak kuleye ulaşım sağlanabilir. Ayrıca özel araçlarla da buraya gelinebilir. Fakat çok merkezi bir nokta olmasından dolayı gelen kişilerin ücretli otoparkları kullanması gerekecektir. Planlama buna göre yapılmalıdır.

İzmir Saat Kulesi’ne Gitmek İçin Aşağıdaki Haritadan Yol Tarifi Alabilirsiniz.

Check Also

Alanya Dim Çayı ve Dim Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Şuraya Atla Dim Çayı’na Nasıl Gidilir?Dim Çayı Restoranları, Dim Barajı ve Dim MağarasıDim Mağarası ve Giriş Ücreti 2020 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir