Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » İzmir Tarihi Asansör Nerede? Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
izmir-tarihi-asansör
izmir-tarihi-asansör

İzmir Tarihi Asansör Nerede? Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

İzmir Tarihi Asansör Binası

Ege’nin incisi olarak nitelendirilen İzmir’in içerisinde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır ve bu tarihi yapılardan bir tanesi de Tarihi Asansör’dür.

Diğer eserlere göre oldukça farklı bir yapıda olan bu eser, yükseklik farkı nedeniyle birbirine bağlanan caddeler arasındaki bağlantıyı biraz daha kolay hale getirmek için inşa edilmiştir.

Yükseklik farkından dolayı daha önce merdivenler yapılmış ise de daha sonraki zamanlarda merdivenleri çıkmak oldukça zor olduğu için bu asansör inşa edilmiştir.

izmir-tarihi-asansör
izmir tarihi asansör

Sahil boyu ile Halil Rıfat Paşa semti, yapılan çalışmalar ve coğrafi koşullar nedeni ile ayrılmak durumunda kalmıştır. Bu ayrılığın giderilmesi amacıyla önce merdivenler yapılmıştır. 155 basamaklı olan bu merdivenlere halk Karataş Merdivenleri adını vermiştir. 1907 yılında ise bu asansör yapılmış ve söz konusu bölgeler biraz daha yakınlaşmıştır.

İzmir Tarihi Asansör Binasının yapımına karar verilmesi ile ilgili ilginç bir hikaye bulunmaktadır. Merdiven yapıldıktan sonra halk burayı etkin olarak kullanmaya başlar. Fakat 155 basamaklı olması, halkı oldukça zorlar. Kentte yaşayan Musevilerden Devidas, bir gün merdivenden düşerek ayağını kırar ve bu olayı bir başka Musevi Nesim Levi görür. Bunun üzerine asansör yapmaya karar veren Levi, bunu 1907 yılında hayata geçirir. Aralarında 58 metre mesafe olan caddeler merdiven haricinde bir de asansörle birbirine bağlanmış olur. Bu olaydan sonra merdivenlere Devidas Merdiveni de denilmeye başlanmıştır.

Asansör yapıldıktan sonra burasının kullanımından ücret alınmaya başlanır ve bu ücret ile Musevi hastanesi yaptırılır. 1942 yılında ise asansör el değiştirir ve farklı işletmeler tarafından çalıştırılır. 1980 yılında ise asansör belediyeye geçer ve aynı şekilde hizmet vermeye devam eder. 1985 ve 1993 yıllarında yapılan restorasyon çalışmaları ile günümüzdeki halini alan asansör, halen işlevini korumaktadır. Kente gelen kişiler vakit bulurlarsa bu asansörü mutlaka ziyaret etmektedir.

İzmir Tarihi Asansör Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir’in en önemli sembollerinden birisi olan Tarihi Asansör, Konak ilçesi içerisinde bulunmaktadır. Buraya gelmek isteyenlerin izleyeceği farklı yollar vardır. Özel araçlarla gitmek için Konak ilçesine kadar gelinmesi ve bir noktadan yürünmesi gerekir. Mithatpaşa Caddesi üzerinden Halil Rıfat Paşa’ya doğru araçla ilerledikten sonra asansör görünecektir. Araç uygun bir yere park edildikten sonra asansöre yürüyerek gelinebilir.

Toplu taşıma araçları ile buraya gelecek olan kişiler için ise daha farklı seçenekler vardır. Özellikle iki farklı caddeden de buraya gelinebiliyor olması buna imkan vermektedir. Karşıyaka’dan Konak vapuruna bindikten sonra yürüyerek asansöre ulaşılabilir. Ayrıca Konak otobüslerine binilerek de asansöre gelmek mümkündür. Asansör durağından geçen Eshot 7, Eshot 8, Eshot 11, Eshot 12, Eshot 14, Eshot 21, Eshot 169, Eshot 202, Eshot 311, Eshot 554, Eshot 811, Eshot 209, Eshot 216, Eshot 300, Eshot 305 numaralı otobüslere de kullanılabilir.

izmir tarihi asansör
izmir tarihi asansör

İzmir Tarihi Asansör Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

İzmir Tarihi Asansör’e giriş artık ücretsizdir. İnsanlar asansörün bulunduğu alanı rahatlıkla gezebilir. Günün büyük bölümünde açık olan asansör sabah saat 08:00’de açılır ve gece saat 00:00’da kapanır. Buraya yakın konumda bir de kafe bulunmaktadır. Gelen kişiler orada da zaman geçirebilirler.

İzmir Tarihi Asansör Binası Hakkındaki Ziyaretçi Yorumları

Mustafa: “İzmir Tarihi Asansör Binası körfezin büyük bir kısmını görebileceğiniz, simgeleşmiş büyüleyici bir yerdir. Mithatpaşa Caddesinden Dario Moreno Sokağına girdiğinizde Asansöre çıkarsınız. Sokakta çeşitli Kafeler mevcut. Asansör ile yukarıya çıktığınızda İzmir B.Ş.Belediyesi’nin işlettiği bir Restorant ve bir de Kafeterya bulunmaktadır. Fiyatlar uygundur.”

İzmir Tarihi Asansör Binasına Gitmek İçin Aşağıdaki Haritadan Yol Tarifi Alabilirsiniz.

Check Also

Alanya Dim Çayı ve Dim Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Şuraya Atla Dim Çayı’na Nasıl Gidilir?Dim Çayı Restoranları, Dim Barajı ve Dim MağarasıDim Mağarası ve Giriş Ücreti 2020 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir