İzmir Teleferik-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

İzmir Teleferik Balçova semtindedir. Şehri yukarıdan seyretmek tecrübesini yaşayanların en büyük zevklerinden haline gelen teleferik, İzmirliler ve İzmir’i ziyaret edenler için bir uğrak yeridir. Manzaranın tadını çıkarmaya kendinizi bırakacağınız İzmir Balçova Teleferik büyük bir tesis içerisinde bulunuyor. Burada teleferik gezisi yaptıktan sonra şehri seyir terasından seyredebilir, yakınlarda bulunan mesire alanlarında piknik yapabilirsiniz. Bu anlamda şehre gezi turizmi açısında önem taşımaktadır.

İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin karşısında bulunan İzmir Teleferik tesisleri yapılan bakım ve iyileştirme çalışmaları sonrası şimdi daha da güvenli. Teleferikle Ege manzarasının tadını çıkardıktan sonra tesisin diğer imkanlarından da yararlanabilirsiniz. İzmir Teleferik tesislerinde mangal restoranları hizmet vermektedir. Kendi malzemelerinizle gelerek burada piknik yapabildiğiniz gibi İzmir Teleferik’te bulunan restoranları da tercih edebiliyorsunuz. İzmir Teleferik hakkında bilgi verecek olursak: 20 adet ve her birinde 8 kişi kapasiteli kabinlerle yaklaşık 5 dakika süreyle yolculuk yapılmaktadır. Kabinler ise son yapılan bakım ve iyileştirme çalışmalarından sonra kabinler gökkuşağı renginde tasarlandı.

İzmir Balçova Teleferik’e Nasıl Gidilir?

Merkezi sayılabilecek konumuyla İzmir Balçova Teleferik’e İzmir şehir içi otobüsleriyle ulaşabilirsiniz. Teleferik’e Konak’tan ulaşım yaparken metro istasyonundan Fahrettin Altay yönü kullanılmalıdır. İzmir şehir içi otobüslerinden 320, 82 ve 167 numaralı otobüsler ulaşım sağlamaktadır.

Teleferik’e Bornova’dan ulaşım için metro istasyonundan Fahrettin Altay yönü kullanılır. Son durakta indikten sonra Teleferik’e yolcu taşıyan şehir içi otobüslerinden birine binilir.

İzmir Balçova Teleferik’e Karşıyaka’dan ulaşım yapacak olanlar buradan Üçkayalar vapurunu kullanmalıdır. Balçovaya ulaştıktan sonra 460, 480 numaralı şehir içi otobülerine binilir.

Teleferik’e Buca’dan ulaşmak için Tınaztepe kampüsü ya da Menderes Caddesi’ndeki metro istasyonları kullanılarak Fahrettin Altay yönüne binilir, 671 numaralı şehir içi otobüsleri kullanılarak ulaşılabilir.

2018 İzmir Teleferik Giriş Ücreti

Teleferik ücretli olup 2018 yılından itibaren İzmir Teleferik giriş ücreti 9 TL’dir.  Geçen seneye göre 1 TL zamn yapılmıştır. 0-5 yaş arası çocuklardan ise ücret alınmamaktadır. Bilet satış saatleri 10:00-21:00 saatleri arasındadır. Pazartesi günleriyse haftalık bakım nedeniyle teleferik kapalıdır. Bilet satışı 21:00’da sona ermekte ancak tesis 22:00’a kadar açıktır. İzmir Teleferik tesisleri konusunda bilgi almak için 433 51 55 numaralı telefonu arayabilirsiniz. İzmir Teleferik’in otopark ve WC hizmeti de mevcuttur. Tesis hafta içi ve hafta sonu saat 10:00-22:00 arası hizmet vermektedir.

İzmir Balçova Teleferik Tesisleri Hangi Saatlerde Açık

Hafta içi Pazartesi günü dışında tesis her gün açıktır. Tesise olan yoğun ilgi nedeniyle oldukça kalabalık olan Balçova Teleferik tesisleri hangi saatlerde açık öğrenmek istiyorsanız sabah 10:00 ile 22:00 saatleri arasında açıktır. Ancak bilet satışı saat 21:00’da sona ermektedir. İzmir’in tüm güzelliklerini tepeden izlemenizi sağlayan teleferik tesislerinin mesire alanında dinlenebilir, piknik yapabilir, gezintiye çıkabilirsiniz. Teleferik’ten İzmir ormanlarını da görmek mümkün oluyor.

İzmir Teleferik Tesisleri Mangal ve Yiyecek

İzmir ormanları da dahil olmak üzere şehre kuş bakışı bir gezinti yapmak isteyenler için unutulmaz bir deneyim yaşatacak Balçova Teleferik tesislerinde mangal ve yiyecek tüketimi yapabiliyorsunuz. Ancak çevrenin temiz kalması için bazı yiyecek tüketimleri denetim altına alınmış durumda. Örneğin dışarıdan mangal getiremiyorsunuz. Ancak tesislerde bulunan marketten tüm mangal malzemelerini satın alarak sizin için yakılmış mangallarda etinizi pişirip yiyebilirsiniz. Mangal dışında tesislerde yapılan gözleme ya da tostlardan da tercih edebilirsiniz. Çay-kahve gibi içecekleri satın alabileceğiniz yerler de tesis içerisinde mevcuttur. Burada çocuklarınızın eğlenerek zaman geçirebileceği bir çocuk parkı da bulunuyor.

İzmir Teleferik Konaklama

Teleferik gezinizi sona erdirdikten sonra İzmir’in diğer güzelliklerini de görmek için konaklamak istediğinizde Balçova ilçesi sizlere oldukça fazla seçenek sunuyor. Bunlardan Ramado Encore otel, Balçova Termal otel, Kaya İzmir Thermal & Convention, Wyndham Grand İzmir Özdilek doğru bir seçim olacaktır. Bu otellerde konaklarken işletmelerin sunduğu spa, eğlence ve alışveriş merkezi, restoran hizmetlerden de yararlanabilirsiniz. Doğayla baş başa kalabileceğiniz otellerin bulunduğu konumlarda teleferik sonrası manzara seyrine devam edebilirsiniz. İzmir Teleferik yakınındaki otel ücretleriyse verdikleri hizmet ve kaliteye göre  150-500 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Bunlardan sözünü ettiğimiz Ramada Encore otel fiyatı 250 TL, 5 yıldızlı otellerden Kaya İzmir Thermal & Convention otel fiyatı 419 TL, Wyndham Grand İzmir Özdilek oteli ise 364 TL’dir. Daha uygun fiyatlarda otel arıyorsanız Konak EuroBest oteli 140 TL gecelik ücretle konaklayabileceğiniz otellerdendir. Marla otel gecelik ücretiyse 171 TL’dir ve konaklamada rahatlıkla tercih edebileceğiniz yerlerdendir.

İzmir Teleferik Fotoğrafları

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*