iztuzu
iztuzu

İztuzu Plajı-Dalyan-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri-Dalyan Konaklama-Muğla

İztuzu Plajı Nerede?

Turizm kenti olan Muğla’nın en güzel plajlarından birisi olan iztuzu plajı ‘nın nerede olduğundan ve iztuzu plajı hakkında daha birçok şeyden bu yazıda sizlere bahsedeceğim. İztuzu plajı nerede merak edenler için iztuzu plajı turizm kentimiz olan Muğla ilimizin  Ortaca ilçesine bağlı olan Dalyan beldesine çok yakın bir konumdadır toplam da 4,5 km uzunluğa sahip bir tertemiz bir Akdeniz plajıdır. İztuzu Plajı , çok farklı bir özelliği ilede insanları hayrete düşürmektedir. Plaj,  deniz suyu ve tatlı su arasında bulunan ender plajlardan biridir. Bu özelliği ilede çok sayıda araştırmalara konu olmuştur. İztuzu  plajına, Caretta caretta kaplumbağalarının  yumurtalarını bırakmasından dolayı bu plaja ikinci ad olarak da  ”

Kaplumbağa Plajı (Turtle Beach)” da denilmektedir. Kaplumbağaların yumurtalarının bulunduğu yer düzenli olarak koruma altına alınmış durumdadır. Plajda denize girenlerin yumurtalara zarar verememesi için yumurtaların olduğu bölgeler düzenli olarak işaretlenmektedir. 1988 yılında yönetim tarafından alınan karara göre plaj, kaplumbağaların rahatsız edilmemesi  için saat 20:00-08:00 arası kapalıdır ve çevresinde gürültü çıkarmak veya ışık yakmak yasaktır. Bu düzenlemeler sayesinde sayıları da gitdikçe artış göstermektedir.  Ayrıca plajda yaralı kaplumbağalarının tedavilerinin yapıldığı bir tedavi merkezi de bulunmaktadır. İztuzu plajı yerli veya yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği plaj, doğallığı ve temizliği ile dünya genelinde  bir sürü kuruluş tarafından ödüllendirilmiştir. Plajın aldığı ödüller şu şekildedir: Ödülün adı: Avrupa’nın En İyi Açık Alanı, aldığı tarih: 2008 Veren Kuruluş: The Times.Ödülün adı: Avrupa’nın En İyi Plajı, verildiği tarih: 2011 Veren kuruluş: Zoover ve Meteovista. Ödülün adı: Avrupa’nın En İyi 7. plajı, verildiği tarih:  2013 Veren kuruluş: Trip Advisor

İztuzu Plajı’na Nasıl Gidilir?

Muğlanın en önemli plajlarından olan iztuzu plajına en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım şekilleri: İlk olarak ortaca ilçesi ve dalyan beldesine gelen dolmuşlara yada otobüslere bindikten sonra dalyana geliniz ve dalyan PTT si önünden kalkan iztuzu plajına giden dolmuşlara binerek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca sabah saat 9 dan itibaren sefere başlayan dolmuş tekneler ile dalyan şehir merkezinden kalkan tekneler ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Dolmuş tekneler gün içinde saat 13:00 dan başlar akşam 18:00 a kadar dolmuş tekneler ile dönüş sağlayabilirsiniz.

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Özel araç ile gelecek olan ziyaretçilerin ilk olarak Ortaca ilçesine ulaştıktan sonra ilçeden dalyan beldesine doğru ilerleyiniz dalyan merkezden yaklaşık olarak 4.5 km kadar gitmeniz gerekecek şehir merkezinde ki tabelaları kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca bunlara ek olarak aşağıda eklediğim google harita üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri Ortaca Dalyan Otelleri-Konaklama İmkanları ve Fiyatları

Muğla’nın en güzel plajlarından birisi olan iztuzu plajına giriş tamamen ücretsizdir. Böyle güzelliklere sahip plajın girişlerinin ücretsiz olması da gelen misafirleri oldukça fazla memnun etmektedir. Plaja girecek olanların sabah saat 08:00’dan akşam saat: 22:00 saatleri arasında plaja girebilirler bunun dışında kalan saatler de kaplumbağaların güvenliği nedeni ile plaj kullanıma kapatılmıştır. Konaklama Yerleri: Ortaca ve dalyanda konaklayabileceğiniz lüks ve orta sınıf oteller bulunmaktadır. Bu eşsiz güzellikler içinde tatil yapmayı planlayanların ödeyecekleri konaklama ücretleri: 100 TL ile 250 TL ile arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca burada kamp ve çadır kurma imkanınız da vardır.

Evet değerli tatilciler Muğla gezinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden birisi olan iztuzu plajı hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım aşağıda iztuzu plajı ile ilgili çeşitli görselleri bulabilirsiniz bunun yanında yorumlar üzerinden soru e önerilerde bulunabilirsiniz. Herkese iyi eğlenceler dilerim.

İztuzu Plajı Resimleri

Check Also

kumbahçe halk plajı

Bodrum Kumbahçe Halk Plajı Nerede? Nasıl Gidilir? Ziyaret Saatleri

Mavi bayraklı plajlar arasında yer alan Bodrum Kumbahçe Plajı, halk plajı olarak hizmet veren nadide …

4 Yorumlar

 1. Avatar

  merhaba bu yazı şuanki tarih günceli ilemi. çünkü bir kaç yerde baktım iztuzu plajına özel araçla gidilemez yazıyor.

  • uzungoltur.net

   plajın içerisine girilmez fakat yazıdaki kasıt yakınlarına araç ile gidip oradan da yürüyerek ulaşabilirsiniz.

  • Avatar

   Kim diyor özel arabayla gidilmez diye onları bahsettikleri yer Dalyan dan kalkan teknelerin gittiği tatlı suyun denize döküldüğü yer. Kara yolu ile gidilen yer diğer taraf zaten güzel olan yer orası Giriş ücretli tarife de milli parklar giriş üçreti 20 Tl. civarı. Her türlü ihtiyaç var ama konaklama yasak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir