Kalkan Halk Plajı

Antalya’nın Kaş ilçesinde bulunan Kalkan Halk Plajı, insanların serinleyeceği en özel noktalardan birisi olarak dikkat çekiyor. Deniz altından kaynayan ve dağlardan gelen sular, deniz sıcaklığını biraz aşağılara çekiyor ve bu da insanların daha serin bir suya girmesine neden oluyor. Bu özelliğine rağmen yılın 9 ayı boyunca burada denize girilebiliyor. Temiz ve berrak suları kadar sahilin küçük çakıllarla kaplı olmasıyla da dikkat çekiyor. Çakıllı yapı sayesinde, dalgalardan sonra dahi sular berraklığını kaybetmiyor ve ortaya çok özel görüntüler çıkıyor. Ayrıca denizden çıkanların ayaklarına kum yapışması gibi bir durum da çakıllı yapıdan dolayı söz konusu olmuyor.

Belediye Halk Plajı olarak da bilinen Kalkan Halk Plajı, ilçe merkezine sadece 100 metre uzaklıkta yer alıyor. Bundan dolayı yerli halk burayı çok yoğun olarak kullanıyor. Belediyenin özenli çalışması ve halkın temizlik konusuna dikkat etmesinden dolayı Kalkan Plajı, 2010 yılından beri Mavi Bayrak taşıyor. 240 metre uzunluğa ve 8 metre genişliğe sahip olan plajda kum olmadığı için insanların şezlong kiralaması mecburidir. Turkuaz renkli deniz, eşsiz bir manzara insanların burayı tercih etmesinin temel nedenleri arasındadır.

Kalkan Halk Plajı Nerededir? Nasıl Gidilir?

Kaş ilçe merkezinde olan Kalkan Halk Plajı, ilçenin doğusunda yer alır. Buraya gelmek isteyenler için toplu taşıma araçları olsa da insanlar genellikle yürüyerek gelmeyi tercih etmektedir. Özel araçları gelecek olan kişilerin iskeleden doğuya doğru hareket etmesi gerekir.

Kalkan Halk Plajı Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Kalkan Halk Plajı, Kaş Belediyesi tarafından işletilmektedir ve “Halk Plajı” statüsündedir. Bundan dolayı giriş tamamen ücretsizdir. Plaj içerisinde duş, tuvalet gibi alanlar mevcuttur. Ayrıca isteyen kişiler için şezlong ve şemsiye kiralama hizmeti de verilmektedir. Bunları kiralamak isteyenlerin 10 TL ödemesi gerekmektedir. Plaj şehir içi limanın olduğu bir yere göre çok temiz. Hemen yanında kucuk bir liman var ve günübirlik gezi tekneleri buradan kalkıyor. Deniz içinde ve kenarında kaynak suyu var ve deniz bu nedenle Akdenize göre daha az tuzlu ve soğuk. Soğuk oluşunu biz çok sevdik sıcak havayı hiç hissetmedik denizde. Plaj taşlık ve baya acıtıyor. Deniz ayakkabısı kesinlikle gerekiyor. Denize giris ve cikista sorun yaşarsınız. Çocuklar için soğuk olabilir. Kıyıda taş olduğu için oynama imkanı yok. Şezlong ve şemsiyeler mevcut. 5tl tanesi. Şemsiyeler hasır çok gölgelik yapmıyor. Denizin üst tarafında ağaçlar var biz onlarin altında oturduk. Belediyenin çay bahçesinde fiyatlar ortalama:

  • Çay 2tl.
  • Gözleme 8tl.
  • Ayran 3tl.
  • Ice tea 6tl
  • 2 sezlong 1 semsiye 15₺
  • Tüm biralar 12₺
  • Su 1,5₺
  • Hamburger 10₺

Çadır alanı plajın sonunda. Alan çakıl taşlarıyla dolu. Gece nemden uyumak zor. Denizi ve gece hayatı güzel.Kalkan Halk Plajı, günün her saatinde açıktır fakat verilen hizmetler genellikle akşam saatlerinde kesilir. Buraya gelecek olan kişilerin sabah saatlerinde ya da öğleden sonra gelmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Öğle güneşi bazen istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir