Kapadokya Zelve Vadisi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti

Zelve
Zelve

Tarihin simgeleriyle ön plana çıka Nevşehir ilimiz.Turizm açısından ülkemizi oldukça ön plana çıkaran kentlerimizden birisidir. Kapadokya en ön planda olan peri bacaları ile ünlenmiş fakat son yıllarda çeşitli vadileri de ön plana çıkmaktadır. En önemli vadilerinden olan Zelve Vadisi‘nden sizlere bahsedeceğim. Zelve vadisi Nevşehir de bulunan en güzel vadilerden birisidir. Vadinin içerisinde kiliseler bulunmaktadır. Zamana yenik düşen kiliseleri içeriden ziyaret etmek mümkün değildir. Çökme tehlikesine karşı içeriye girişler engellenmektedir. Fakat dışarından kendinizi de tehlikeye atmadan tarihi gezintinizi yapabilirsiniz. Bu güzel tarih vadisini fotoğraflayabilirsiniz. Vadide kiliselerin yanı sıra çeşitli mağaralarda bulunmaktadır. Kiliseler kadar mağaralarda dikkat çekmekte olup turistler tarafından ziyaretçi akınına uğramaktadır.Zelve vadisi çok yakın bir zamanda kadar yerleşim yeri olarak kullanılmakta idi elli yıl kadar önce yerleşim yeri olarak kullanılan vadi koruma altına alınmış ve turizme açılmıştır. Lafı çok fazla uzatmadan Zelve vadisine ulaşım ve giriş ücreti gibi diğer önemli bilgileri sizlere aktarayım.

Zelve Vadisine Nasıl Gidilir?

Tarihin en güzel miraslarından olan Zelve vadisine en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

İlk olarak Paşabağı ilçesine doğru tabelaları takip ederek yola çıkınız ve Paşabağı ilçesini geçerek Zelve köyü tabelalarına doğru yolunuza devam ediniz. Bu şekilde yaklaşık olarak bir km kadar sonra Zelve vadisine ulaşmış olacaksınız. Bunun yanı sıra aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden de direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Toplu taşıma araçları ile gitmek isteyenler merkezden kalkan günlük tur araçlarını kullanabilirisiniz.

Zelve Vadisi Giriş Ücreti

Tarihin en güzel mirasları arasında gösterilen Zelve vadisine giriş ücreti 10 TL’dir. Bazı alanlarda Müzekart girişi mümkündür. Fiyatlar indirimli olup tüm halka açıktır.

Evet değerli tatilciler Nevşehir de mutlaka görmeniz gereken yerlerin en başında gelen Zelve vadisi hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aşağıda Zelve vadisi ile ilgili çeşitli görselleri bulabilirsiniz. Ayrıca soru ve görüşlerinizi de yorumlar üzerinden bizlere iletebilirsiniz. Nevşehir de ve diğer şehirlerimiz de gezilmesi gereken yerler hakkında detaylı bilgi için bizi takip etmeye devam ediniz.

Zelve Vadisi Resimleri

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*