Kapadokya-gezilecek-yerler-4

Kapadokya’da Gezip Görülecek Yerler

Pers dilinde Güzel Atlar Ülkesi anlamına gelen Kapadokya, daha önce gördüğünüz hiçbir yere benzemeyen bir coğrafyayı gözler önüne seriyor. Bu nedenle de tüm dünyada bilinen bir yer haline gelmiş durumda ve her yıl yüz binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Son derece geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Kapadokya bölgesi, birkaç gün içerisinde gezilecek bir yer değil. Burada her yeri en ince ayrıntısına kadar görmek istiyorsanız size birkaç günden fazlası gerekecek demektir. Kapadokya’ya ne kadar fazla zaman ayırırsanız güzellikleri de o kadar fazla görebilir ve kendinize unutulmaz anılar yaratabilirsiniz.

Öncelikle gezmeniz gereken nokta şüphesiz ki Göreme olacaktır. Buradaki vadiler sizi kendine hayran bırakacak ve buradan gitmeyi hiç ama hiç istemeyeceksiniz. Göreme’de yer alan Güllüdere Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Aşk Vadisi ve Zemi Vadisi size doğanın inanılmaz harikalarını ve manzaralarını sunacak.  Bu vadilerde pek çok kilise, manastır ve yaşam alanı görebilirsiniz. Muhteşem bir gün batımı izlemek ve bölgenin tarihi kokusunu içinize çekmek için en ideal yerlerden bir tanesi de şüphesiz ki Göreme’dir.

Göreme’nin yanı sıra Uçhisar da uğramanız gereken noktalardandır. Şehir merkezine 5 km uzaklıkta yer alan Uçhisar, Kapadokya’nın kapısı olarak da bilinmektedir. Özellikle yüksek gelirli ziyaretçilerin konaklama merkezi haline gelen bölge kalesi, tarihi sokakları ve hediyelik eşya dükkanları ile ziyaretçileri hayran bırakmaktadır. Ayrıca burada enfes yıllanmış şarapları deneyebilir ve damak zevkinize bir tat daha ekleyebilirsiniz.

Avanos da Kapadokya’nın eşsiz harikalarına ev sahipliği yapan bir noktadır. Hayal Vadisi ya da Perili Vadi adları ile de anılan Devrent Vadi’sine ev sahipliği yapan bölge peri bacalarını en iyi şekilde gözlemlemek isteyen kişiler için ideal bir yer. Ayrıca burada binlerce yıllık kültürel birikimin sergilendiği bir müze ve tarihin kapılarını aralayan Çavuşin Köyü de yer almaktadır. Bunlara ek olarak çeşitli kiliseleri de gezmek mümkün.

Gezip görmek isteyebileceğiniz bir diğer nokta olan Ürgüp de tıpkı diğer bölgeler gibi pek çok doğa harikasına, tarihi alanlara, müzelere ve kiliselere ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Sobesos Antik Kenti’nin de yer aldığı Ürgüp’te nefis şarapları deneme imkanı mevcut. Ayrıca Hıristiyanların önemli dini ve yerleşim merkezlerinden bir tanesi olan Zelve de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Vadileri, yer altı şehirleri, yerleşim yerleri, kiliseleri ve diğer tüm detayları ile ilk bakışta kendine hayran bırakan Kapadokya bölgesinin her köşesi kesinlikle gezip görmeye değer. Tarihin tozlu sayfalarına bir yolculuk yapmak, kafa dinlemek, yeni tatlar denemek ve balon ile kuşbakışı seyahat etmek isteyen kişiler için tüm imkanları sağlayan bölge güzel anılar biriktirmenizi ve hayatınız boyunca unutamayacağınız bir tatil yapmanızı da sağlayacak. Kısacası Kapadokya’da geçireceğiniz bir dakikadan bile pişman olmayacaksınız.

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir