Kapıkaya Kanyonu Nerede? Nasıl Gidilir?

Adana’nın sınırları içinde olmasına rağmen çok fazla bilinmeyen Kapıkaya Kanyonu, görenleri kendisine hayran ettirecek bir güzelliğe sahiptir. Adana’nın gizli kalmış güzelliklerinden bir tanesi olan kanyon Karaisalı ilçesinin dışında yer almaktadır. Kapıkaya Kanyonu’na ilk defa gelen kişiler, neden daha önce buraya gelmemişim demekte ve bir anlamda hayıflanmaktadırlar. Son dönemlerde yapılan tanıtımlar sayesinde buraya olan ilgi artmaya başlamış ve buna bağlı olarak günün belli bölümlerinde burada ciddi bir kalabalık oluşmaktadır.

Kanyon içerisinde 7.250 metre uzunluğunda bir yürüyüş parkuru bulunmakta ve insanlar burada stres atarken çok güzel fotoğraflar çekme şansı da elde etmektedir. Kanyonun çok yakınında bulunan Varda Köprüsü’nü uzaktan izlemek ise insanlara ayrı bir keyif vermektedir. Kapıkaya Kanyonu, 200 metrelik dağlık alanlarla çevrili durumdadır ve etrafında çok sayıda zakkum, keçiboynuzu, çınar ve zeytin ağacı bulunmaktadır. Ayrıca kanyonun içerisinden Çakıt Deresi geçmektedir ve yöre halkı burada amatör olarak balık avlamaktadır.

Kapıkaya Kanyonu’na insanların ilgisi artmaya başlayınca İl Özel İdaresi ve Karaisalı Belediyesi, burada bir takım düzenlemeler yapmıştır. Bu düzenlemeler kapsamında kanyonun girişi, 16 metre yüksekliğindeki köprüye bağlanmıştır. Böylece kanyona ulaşım, eskiye göre biraz daha iyi olmuştur. Kanyon içerisinde bulunan Çakıt Deresi, daha önceki dönemlerde taşarak sellere neden olurken yapılan düzenlemelerle bu durum artık değişmiştir. 2014 yılında yapılan düzenlemeler ve daha önce inşasına başlayan baraj sayesinde kanyon çok daha güzel bir görünüme kavuşmuştur.

Çakıt Deresi tarafından oluşturulan ve uzunluğu 20 km olan Çakıt Vadisi içerisindeki bölüme oluşturulan yürüme parkurunun bir bölümü, güvenliğin sağlanabilmesi için korkuluklarla çevrilmiştir. Böylece buraya gelen kişiler güven içinde eşsiz bir manzarayı izleyebilirler. Korkulukların olduğu parkurun toplam uzunluğu yaklaşık 400 metre kadardır.

Kapıkaya Kanyonu’na gelen kişiler derenin yardığı bölgedeki sonsuzluk ve sessizlik ile adeta huzur bulmaktadır. Manzara biraz daha yakından incelendiğinde kanyonda endemik bitkiler olduğu da görülecektir. Barajın yapılmasıyla eski hırçınlığını kaybeden derenin yakınlarına kadar gelinebilmekte ve isteyen kişiler suya girebilmektedir. Bazı yerlere kurulan küçük köprüler sayesinde ilerlemek çok daha kolay bir hale gelmiştir. Yürüme parkurunun sonlarına kadar giden kişiler muhteşem bir manzarayla karşılaşmakta ve dağların üzerinden dökülen şelaleyi daha yakından görmektedir. Kapıkaya Kanyonu farklı bir deneyim yaşamak isteyenlerin görmesi gereken çok özel bir yerdir.

Kapıkaya Kanyonu Nerededir ve Nasıl Gidilir?

Kapıkaya Kanyonu, Adana’nın Karaisalı ilçesinde bulunmaktadır. İlçeye sadece 4 km uzaklıkta bulunması, buraya ulaşımı son derece kolay hale getirmektedir. Adana kent merkezine ise yaklaşık 55 km mesafede yer alır.

Buraya gelmek için özel araçlar kullanılabilir. Özel araçlarla Adana’dan Karaisalı istikametine gelinmelidir. Daha sonra ise tabelalar takip edilerek buraya ulaşılabilir.

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*