Sahara
Sahara

Karagöl Sahara Milli Parkı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Konaklama

Sizlere Karadeniz gezinizde eşlik edecek rehber olacak makalelerime devam ediyorum bu makalemde sizlere Karagöl Sahara milli parkından bahsedeceğim.  Bir doğa harikası olan Sahara milli parkı doğa severler için mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Karadeniz de bir çok doğa güzellikleri bulunmaktadır fakat Sahara milli parkı bu doğa güzelliklerinin yanında ayrı bir güzelliğe sahiptir. Sizlere birazda teknik açıdan Sahara milli parkını anlatayım. Karagöl Sahara Milli Parkı, Türkiye bulunan toplamda 40 Milli park dan birisidir ve Şavşat ilçesi sınırları içerisi sınırları içerisinde yer almakta olup iki ayrı bölgeden oluşmaktadır. Bunlar Karagöl ve Sahara Yaylası’dır. Sahara yaylası Şavşat ilçe merkezine toplamda  17 km. uzaklıktadır. Bu bölgede  genel olarak paleojen ve neojen arazileri yer almaktadır. Burada bulunan kayaç yapılar genellikle sedimenter kökenlidir. Çevrede bir çok vadi bulunmaktadır. Bu yarılmalar yörede heyelan ve kütle hareketlerinin aktif olmasına neden olmaktadır. Karagöl bir heyelan gölüdür.  Karagöl’ün  etrafı ladin ve çamların meydana getirdiği ormanlarla kaplıdır. Ormanlarla çevrili olan Karagöl, ender bulunan manzara ve güzelliklere sahiptir. Ayrıca gölün kuzeydoğusundaki çim kayağı diye adlandırılan pist niteliğine sahip çeşitli alanlar vardır.  Sahara yaylasının bölgenin genel olarak örtü bazaltlarından oluşan bir jeolojik yapısı vardır. Sahara, bu eğimli arazide 1700–1800 metrelerde bulunan düzlüklerden oluşmaktadır. Evet değerli tatilciler sizlere Sahara milli parkı hakkında biraz teknik bilgi vermeye çalıştım şimdi sizlere milli parka ulaşım ve diğer önemli bilgileri paylaşacağım.

Karagöl Sahara Milli Parkına Nasıl Gidilir?

Karadeniz gezisinde mutlaka uğramanız gereken Karagöl Sahara milli parkına en kolay ulaşım şekilleri aşağıdaki gibidir.

Karagöl Sahara milli parkı Artvin ilinin Şavşat ilçesinde yer almaktadır. Bu nedenle ilk olarak Artvin il merkezine geldikten sonra Şavşat tabelalarını takip ediniz Şavşat’a girmeden devam ettiğinizde Karagöl Sahara milli parkı tabelalarını her yerde göreceksiniz onları takip ederek kolayca ulaşım sağlayabiliriniz. Bunlara ek olarak aşağıda eklemiş olduğum Karagöl Sahara milli parkı haritası üzerinden direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Karagöl Sahara Milli Parkı Giriş Ücreti ve Konaklama Olanakları

Milli parka giriş ücreti tahmini araç değişikliklerine göre 5 TL ile 25 TL arasında değişiklik gösterebilir. Kesin fiyatlar kısa süre içerisinde eklenecektir. Konaklama olanakları ise milli parkın içerisinde herhangi bir yapılaşmaya izibn verilmediğinden dolayı otel ve pansiyonlar 5 ile 10 km kadar uzaklıklarda bulunmaktadır. Fakar kamp ve çadır kurarak konaklama imkanınız bulunmaktadır. Bununda bedeli 30 TL ile 50 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Evet değerli tatilciler gezi rehberinde bu makalemizde Karadenizin incisi olan Artvin ilinin Şavşat ilçesinde bulunan Karagöl Sahara milli parkından sizlere bahsettim. Aşağıda milli park ile ilgili çeşitli görseller bulabilirsiniz. Ayrıca soru ve görüşlerinizi de yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz. Herkese iyi tatiller dilerim.

Karagöl Sahara Milli Parkı Resimleri

Check Also

Artvin Karagöl-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Konaklama-Yol Tarifi

Karadeniz’in simge şehirlerinden olan Artvin de gezilip görülecek yerleri sizler için sıralamaya devam ediyorum. Yine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir