Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » İstanbul » Kariye müzesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri
kariye-muzesi

Kariye müzesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Kariye müzesi İstanbul’un en gözde mekanlarından birisidir. Bu tarih kokan mekanı sizlere çeşitli açılardan anlatmaya çalışacağım. Kariye müzesi İstanbul’un en gözde müzelerinden birisidir. Kariye müzesi İstanbul’un fatih ilçesinde Edirne kapı mevkinde bulunmaktadır. Kariye ilk olarak kilise görevi üslenmiştir geçmişi de yaklaşık olarak altıncı yüzyıla kadar ulaşmaktadır. Tabi ki günümüze ulaşmasının en önemli nedeni Osmanlı devletinin sanata ve tarihi eserlere olan saygısıdır dünyada hiç bir kültürde yeni kültürün o bölgeye yerleşmesinden sonra eskiye ait hiç bir şeyi bırakmaz adeta taş üzerine taş bırakmaz.

Osmanlının İstanbul’u fethinden sonra kariye camiye dönüştürülmüştür içindeki mozaikler ve insan figürleri sıva ile kaplanmış ve zarar görmesi önlenmiştir. Kariye camine ek olarak minare ve  mihrap eklenmiştir başka orjinalliğini bozacak hiç bir ey yapılmamıştır aksi halde günümüze ulaşması için çok ince detaylı onarımlar zaman zaman yapılmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra dış güçlerin baskıları ile Osmanlının camiye çevirdiği bütün eserler kiliseler yavaş yavaş tekrardan kiliseye çevrilmek istenmekteydi yine Türkiye cumhuriyeti biraz olsun dayanmış ve buraları kilise değil de müze olarak kullanmaya karar vermiştir. Kariye’yi mimari olarak anlatacak olur isem kariye tipik bir Bizans mimarisine sahiptir dışarından oldukça sade ama içerisi çok fazla el süslemesiyle dolu kapı üstleri ve pencere üstleri kemerler ile korunmaktaydı kariye mimarları İstanbul coğrafyasının depremli bir bölge olduğunu biliyor olması gerek ki depreme dayanıklılıkta mimarlık sırasında düşünülmüştür. Bu nedenle eskiden İstanbul’un bir çok deprem geçirmiş olduğu ihtimalini unutmamalıyız. Kariye günümüzde müze olarak kullanılmaktadır Türkiye cumhuriyetinin müze kuralları ne ise kariye müzesi içinde o kurallar geçerlidir. Müzeye giriş ücretlidir bir çok kampanyalar olmaktadır o kampanyaları müzenin resmi Web adresinden takip edebilirsiniz. Evet arkadaşlar ben daha çok sizlere müzenin klasik yapısını değilde Osmanlı ile bağdaşmasını ve manevi açıdan önemini anlatmaya çalıştım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Değerli yorumlarınızı eksik etmeyiniz.

Kariye Müzesine Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma ile ulaşım şekilleri: Toplu taşıma araçları ile en kolay ulaşım şekli her iki yaka içinde geçerli olacak şekilde Metrobüs ile Edirnekapı durağına kadar geldikten sonra buradan kısa bir yürüyüş yaparak kolayca ulaşmanızdır. Farklı alternatif olarak buradan geçen otobüs hatları şu şekildedir; 93M Zeytinburnu – Mecidiyeköy-41ST Seyrantepe – Topkapı-522B Yenidoğan-Topkapı-500A Edirnekapı-Kadıköy-500T Tuzla-Cevizlibağ-500L Cevizlibağ-Levent-75M Beyazıt – Mecidiyeköy -77MT Mecidiyeköy-Edirnekapı-Taksim- 41AT Ayazağaköyü-Davutpaşa Yıldız Teknik Üniversitesi

Özel araç ile ulaşım şekilleri: Kariye müzesi de diğer bir çok tarihi eser gibi İstanbul’un en eski yerleşkelerinden olan fatih ilçesinde Edirnekapı mevkinde bulunmaktadır arkadaşlar İstanbul’un en kolay ulaşım sağlanan ilçelerinden birisi Fatihtir. Fatih tabelalarını takip ederek kolayca ulaşabileceğiniz gibi aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden de direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Evet değerli İstanbul severler İstanbul’un en güzel tarihi dokularından olan Kariye müzesi hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Soru ve görüşlerinizi yorumlar üzerinden bizlere iletebilirsiniz. Aşağıda Kariye müzesi ile ilgili çeşitli görselleri bulabilirsiniz. İstanbul da diğer gezilecek yerler ile ligli detaylı bilgiler için bizi takip etmeye devam ediniz.

Kariye Müzesi Giriş Ücreti- Ziyaret Saatleri

Kariye müzesi giriş ücreti 15 TL’dir. Öğrenci tarifeleri ve müzekart uygulaması geçerlidir. Ziyaret Saatleri ise yaz ayları için 09:00 ile 19:00 arasında kış aylarında ise 09:00 ile 16:30 saatleri arasındadır.

Kariye Müzesi Resimleri

KARİYE MÜZESİ VİDEOSU

Check Also

kemerburgaz kent ormanı giriş ücreti

Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti? Nerede, Nasıl Gidilir?

Şuraya Atla Kemerburgaz Kent Ormanı Giriş Ücreti?Kemerburgaz Kent Ormanı Nerede? Nasıl Gidilir? Yol TarifiKemerburgaz Kent …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir