Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kaymaklı Yeraltı Şehri-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Nevşehir » Kaymaklı Yeraltı Şehri-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Tarih öncesi şehir yapıları ile ünlü turizm kentimiz Nevşehir’den harika bir yer altı şehri olan Kaymaklı yer altı şehrinden sizlere bahsedeceğim. Tarihi en iyi hissedebileceğiniz ve içerisinde kaybolacağınız tarihi yer altı şehirlerinden olan Kaymaklı yer altı şehri tamda böyle bir gezi planlayanlar için gidilecek en güzel yerlerden birisidir. Kaymaklı yer altı şehri yeraltında gizli dünya olarak da adlandırılmaktadır.Kaymaklı yer altı şehrinin tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar dayanmaktadır. Kaymaklı yer altı şehri bilindiği üzere Hititler Dönemi’nde yapılmıştır şehir sekiz katlı olarak inşa edilmiştir. Daha sonraları  Roma ve Bizans dönemlerinde şehrin  diğer alanların yapılan çalışmalar ile şehir genişletilerek yeraltı şehrine dönüştürülen Kaymaklı, kaya tipi olarak tüf kayalara oyulmuş. Bir topluluğun geçici olarak hayatlarını sürebilmeleri için gerekli barınma şartlarına uygun olan alanda, dar koridorlar ile bölümler birbirlerine bağlanan oda ve salonlar yer almaktadır.Yer altı şehrinin içerisinde şarap depoları, su mahzenleri, mutfak ve erzak depoları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeyi önlemek için kapıyı içten kapatan büyük sürgü taşları bulunmaktadır. Geçici olarak planlanmış olsa da bütün ayrıntılar düşünülerek inşa edilmiş olması dikkat çekmektedir. Günümüzde  turizme açık olan yer altı şehri sadece 4 katında yapılan ışıklandırmalar sonucunda ziyaret edilmektedir.  Yer altı şehri Nevşehir’e toplamda 20 km. kadar mesafede bulunan Kaymaklı kasabasında yer almaktadır. Şimdi sizlere bu güzel tarihi mekan hakkında diğer önemli bilgileri aktarayım.

Kaymaklı Yeraltı Şehrine Nasıl Gidilir?

Nevşehir’e giriş yaptıktan sonra Ali Dirikoç bulvarına çıkarak Niğde yönüne doğru ilerlediğinizde tabelaları takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden de direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Toplu taşım araçlarını kullanarak gitmek isteyenlerin terminal ve havaalanından Kaymaklı ilçesine giden dolmuş ve otobüsleri kullanarak kolayca ulaşabilirler.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Giriş Ücreti- Ziyaret Saatleri

Kaymaklı yer altı şehrine giriş ücreti son güncelleme ile birlikte 30 TL’dir. Ziyaret saatleri ise: Nisan-Ekim Aylarında Yaz Açılış Saati: 08:00, Nisan-Ekim Aylarında Yaz Kapanış Saati: 19:00,Kasım-Mart Aylarında Kış Açılış Saati: 08:00, Kasım-Mart Aylarında Kış Kapanış Saati: 17:00’dir. Yer altı şehrinin tatil günü yoktur.

Önemli Not: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre;Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Aşağıda yer altı şehri ile ilgili çeşitli görsellere ulaşabilirsiniz. Ayrıca soru ve görüşlerinizi yorumlar üzerinden bizlere iletebilirsiniz. Herkese iyi eğlenceler dilerim.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Fotoğrafları

 

Kaymaklı Yeraltı Şehri-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Bozcaada Nerede? Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerler – Oteller – Vapur Saatleri Gölyazı Köyü Bursa- Gölyazı Köyüne Nasıl Gidilir? St. Hilarion Kalesi-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Ziyaret Saatleri-Giriş Ücreti Kumbaba Plajı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri Sapanca Gölü-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Konaklama- Yeme İçme- Oteller İBB Sosyal Tesisler İftar Menüsü-Menü Fiyatları 2017

  FACEBOOK'TA BİZ

  TemaFabrika

  İzinsiz resim veya içeriklerimiz kullanılamaz. Aksi takdirde yasal işlem başlatılacaktır.

  Tatil Fırsatları, Tatil Yerleri ve Tanıtımları - Tüm Hakları Saklıdır

  projeksiyon perdesi---- Olympos Divasa Hotel---- nerede---- stainless steel plate----