Kaymaklı Yeraltı Şehri-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Ziyaret Saatleri

Tarih öncesi şehir yapıları ile ünlü turizm kentimiz Nevşehir’den harika bir yer altı şehri olan Kaymaklı yer altı şehrinden sizlere bahsedeceğim. Tarihi en iyi hissedebileceğiniz ve içerisinde kaybolacağınız tarihi yer altı şehirlerinden olan Kaymaklı yer altı şehri tamda böyle bir gezi planlayanlar için gidilecek en güzel yerlerden birisidir. Kaymaklı yer altı şehri yeraltında gizli dünya olarak da adlandırılmaktadır.Kaymaklı yer altı şehrinin tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar dayanmaktadır. Kaymaklı yer altı şehri bilindiği üzere Hititler Dönemi’nde yapılmıştır şehir sekiz katlı olarak inşa edilmiştir. Daha sonraları  Roma ve Bizans dönemlerinde şehrin  diğer alanların yapılan çalışmalar ile şehir genişletilerek yeraltı şehrine dönüştürülen Kaymaklı, kaya tipi olarak tüf kayalara oyulmuş. Bir topluluğun geçici olarak hayatlarını sürebilmeleri için gerekli barınma şartlarına uygun olan alanda, dar koridorlar ile bölümler birbirlerine bağlanan oda ve salonlar yer almaktadır.Yer altı şehrinin içerisinde şarap depoları, su mahzenleri, mutfak ve erzak depoları, havalandırma bacaları, su kuyuları, kilise ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeyi önlemek için kapıyı içten kapatan büyük sürgü taşları bulunmaktadır. Geçici olarak planlanmış olsa da bütün ayrıntılar düşünülerek inşa edilmiş olması dikkat çekmektedir. Günümüzde  turizme açık olan yer altı şehri sadece 4 katında yapılan ışıklandırmalar sonucunda ziyaret edilmektedir.  Yer altı şehri Nevşehir’e toplamda 20 km. kadar mesafede bulunan Kaymaklı kasabasında yer almaktadır. Şimdi sizlere bu güzel tarihi mekan hakkında diğer önemli bilgileri aktarayım.

Kaymaklı Yeraltı Şehrine Nasıl Gidilir?

Nevşehir’e giriş yaptıktan sonra Ali Dirikoç bulvarına çıkarak Niğde yönüne doğru ilerlediğinizde tabelaları takip ederek kolayca ulaşabilirsiniz. Ayrıca aşağıda eklemiş olduğum harita üzerinden de direk olarak yol tarifi isteyebilirsiniz.

Toplu taşım araçlarını kullanarak gitmek isteyenlerin terminal ve havaalanından Kaymaklı ilçesine giden dolmuş ve otobüsleri kullanarak kolayca ulaşabilirler.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Giriş Ücreti- Ziyaret Saatleri

Kaymaklı yer altı şehrine giriş ücreti son güncelleme ile birlikte 30 TL’dir. Ziyaret saatleri ise: Nisan-Ekim Aylarında Yaz Açılış Saati: 08:00, Nisan-Ekim Aylarında Yaz Kapanış Saati: 19:00,Kasım-Mart Aylarında Kış Açılış Saati: 08:00, Kasım-Mart Aylarında Kış Kapanış Saati: 17:00’dir. Yer altı şehrinin tatil günü yoktur.

Önemli Not: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği, Müze ve Ören yerlerine girişlerde uygulanacak usul ve esaslar hakkında yönergenin 10.Maddesine göre;Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Aşağıda yer altı şehri ile ilgili çeşitli görsellere ulaşabilirsiniz. Ayrıca soru ve görüşlerinizi yorumlar üzerinden bizlere iletebilirsiniz. Herkese iyi eğlenceler dilerim.

Kaymaklı Yeraltı Şehri Fotoğrafları

 

Check Also

çavuşinde gezilecek yerler

Çavuşin Nerede? Nasıl Gidilir? Çavuşinde Gezilecek Yerler

Yerli ve yabancı turistler tarafından her dönem büyük ilgi gören Kapadokya sahip olduğu doğal güzellikler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir