Kayseri Arkeoloji Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir? Giriş Ücreti

kayseri arkeoloji müzesi

Kayseri Arkeoloji Müzesinin Kuruluşu

1900’lü yıllarda Türkiye genelinde taşınması mümkün olmayan eserlerin korumaya müsait okullarda toplanmaya başlanması ile birlikte Kayseri ve çevresinde bulunan önemli eserler de Kayseri Lisesinde toplanmaya başlanmış ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Esat Beyin 1928 yılında Kayseri ziyareti sırasında bu eserleri görmesi ve Kayseri Valisi Fuat Beyle görüşmesi üzerine de Kayseri Arkeoloji Müzesini hayata geçirme çalışmaları başlamıştır.

1930 yılında Hunat Hatun Medresesinin onarımı yapıldıktan sonra Kayseri Arkeoloji Müzesi resmi olarak burada faaliyet göstermeye başlamış ancak 1937-1938 yılına kadar, depo müze olarak kullanılmış ziyaretçilere açılmamıştır. Bu medresede toplanan eserlerin bilimsel sınıflandırmasının ve kronolojik sıralamasının yapılmasından sonra 1938 yılından itibaren Kayseri Arkeoloji Müzesi ziyaretçilerini karşılamaya başlamıştır.

Kayseri Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan Hunat Hatun Medresesi, toplanan eserlerin gün geçtikçe artmasına bağlı olarak artık yetersiz gelmeye başlamış ve bunun üzerine 1965 yılında Melikgazi İlçesi, Gültepe Mahallesi, Kışla caddesinde yeni müze binasının inşası için çalışmalar başlatılmıştır. Nihayetinde 26 Haziran 1969 yılında çalışmaların tamamen bitmesiyle birlikte Kayseri Arkeoloji Müzesi yeni yerinde faaliyete geçirilmiş ve günümüzde de aynı adreste ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Kayseri Arkeoloji Müzesi Nasıldır?

Kayseri Arkeoloji Müzesinde yer alan eserler zamana meydan okurcasına ilk günkü hissiyatı vermektedir ancak genel olarak müzeyi ziyaret edenler müze binasının bakımsızlığından ve ilgisizlikten söz etmektedir. Kayseri Arkeoloji Müzesinde başta Selçuklu dönemine ait olmak üzere birçok eser bulunmaktadır.

Müzede yer alan eserler bahçe ve 2 salonda sergilenmekte olup eserlerin sunumunda kronolojik sıralamaya özellikle dikkat edilmiştir. Kayseri Arkeolojik Müzesinde sergilenen eserler arasında Asur ticaret kolonileri devrinden hitit devri kaya kabartmalarına ve frig devrinden Roma & Bizans dönemine kadar birçok tarihi eser yer almaktadır.

Kayseri Arkeoloji Müzesi, tarihi dokusuyla ve içerisinde barındırdığı eserlerle tarihe ilgisi olanların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir müzedir.

Kayseri’de gezilecek yerler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Kayseri’de gezilecek yerler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kayseri Arkeoloji Müzesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Merkezi bir konumda bulunan Kayseri Arkeoloji Müzesinin açık adresi; Kayseri/Melikgazi İlçesi, Seyitgazi Mahallesi, Hoca Ahmet Yesevi Bulvarı No: 23’dür ve arkeoloji müzesinin yakın çevresinde Gültepe Parkı, Kayseri Kalesi ile önemli türbe ve medreseler bulunmaktadır.

Kayseri Arkeoloji Müzesine gelmek için tramvay ve şehir içi otobüsleri kullanabilirsiniz. Tramvay ile gelecek olanların Hunat Hatun durağında inerek, Hoca Ahmet Yesevi Bulvarından aşağıya doğru devam etmeleri gerekir.

Kayseri Arkeoloji Müzesi Çalışma Saatleri ve Giriş Ücreti

Kayseri Arkeoloji Müzesi kış döneminde 08.00 – 17.00, yaz döneminde ise 08.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaretlere açıktır. Giriş ücreti ise 5 TL olarak belirlenmiştir.

Kayseri Arkeoloji Müzesinin Haritadaki Konumu

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*