Kayseri’de Gezilecek Yerler-Ne Yenir?-Tarihi Mekanlar-Gezi Rehberi

kayseri saat kulesi

Kayseri’de Gezilecek Yerler-Ne Yenir?-Tarihi Mekanlar-Gezi Rehberi

Gezilecek yerleri ve tarihi güzellikleri açısından zengin bir şehrimiz olan Kayseri, Kapadokya bölgesi civarında bulunan bir şehrimizdir.  Her yıl çok sayıda turist ve ziyaretçi çeken Kayseri, binlerce yıllık tarihi ile içinde eşsiz güzellikler barındırıyor.

Kayseri’de Görülmesi Gereken Yerler Listesi

Kayseri Arkeoloji Müzesi

Müze iki salondan oluşmakta. İlk salon Tunç Çağı’na ait eserlerin sergilendiği bir bölüm. Diğer büyük salonda ise, Kültepe kalıntıları yer almaktadır. 1938 yılında açılan müzede, testiler, eski tabletler, Hititlere ait  kaya kabartmaları, figürlerle kaplı lahit mezarlar ve mühürler bulunmakta.

Kayseri Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti: 5 TL

Ziyarete Açık Olduğu Zamanlar: Nisan-Ekim Dönemi 08:00-19:00 / Kasım-Mart Dönemi 08:00-17:00

Etnografya Müzesi (Güpgüpoğlu Konağı)

1995 yılında hizmete açılan Etnografya Müzesi, Türk-İslam kültürünün örneklerinden olan, el yazmaları, dokuma halılar, erkek-kadın giysileri ve o dönemde kullanılan eşyaları barındırmaktadır.

Giriş Ücreti: Ücretsizdir.

Kültepe Ören Yeri

Anadolu Tarihi’nin en eski yazılı kalıntılarına ev sahipliği yapan Kültepe Ören Yeri, Kayseri’de gezilmesi gereken ilk tarihi yerlerden birisidir.  Tunç Çağı’ndan itibaren bir yerleşim merkezi haline gelen bu bölge, Hititler, Frigler ve Roma dönemlerinde de kullanılmaya devam etmiştir. Kültepe bölgesinde yer alan Karum ismiyle bilinen şehir, geçmiş dönemlerde ticaretin merkezi haline gelmiştir. Çivi yazılarının olduğu yazıtlarda Asur ve Hitit devletleri arasındaki ticari ilişkiler anlatılmaktadır. Kültepe bölgesi bugün açık hava müzesi olarak ziyaretçilere açıktır.

Soğanlı – Yeşilhisar Ören Yerleri

Kayseri ile Nevşehir arasında kalan bir bölgede yer alan bu ören yerleri, Roma ve Bizans Dönemi’nin izlerini taşımaktadır. Oyma kilise ve mağaralar ilgi çeken tarihi eserlerdendir. 15 civarında kilisenin olduğu bu bölgede kilise duvarlarındaki fresklerde Hz. İsa resimleri ve İncil’deki olayların anlatıldığı sahnelere yer verilmiştir. Bu kiliseler arasında en önemlileri, Karabaş Kilisesi, Yılanlı Kilise, Kubbeli Kilise ve Geyikli Kilise’dir.

Giriş Ücreti: 5 TL

Sultanhanı Kervansarayı

Selçuklu Dönemi eserlerinden olan bu kervansaray, Kayseri’nin en önemli tarihi güzelliklerindendir. Önemli ticaret yollarının geçtiği bir yere kurulan bu kervansaray, ticaret yapan kervanların konaklamaları için yapılan bir yerdir. I. Alaeddin Keykubat zamanında inşa edilen bu kervansaray, zaman zaman padişah ve vezirleri de ağırlamıştır.  Padişaha ithafen Sultanhanı ismi verilmiştir. Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden olan Sultanhanı Kervansarayı’nı mutlaka görmelisiniz.

Erciyes Kayak Merkezi

Turistik bir merkez olan Erciyes Kayak Merkezi, Kayak tatili yapanların uğrak yeridir. Özellikle Aralık ve Nisan döneminde kayak yapmak için buraya yoğun bir turist akımı olmaktadır. Ulaşımı kolaylaştırmak için 2 tane teleferik sistemi de bulunmaktadır. Konaklama ihtiyaçları için birçok otel ve pansiyon hizmet vermekte. Kış tatilinde nereye gitsem diye düşünenlere Erciyes Kayak Merkezi’ni tavsiye ediyoruz.

Ulaşım: Kayseri Erkilet Havaalanından otobüsle buraya ulaşabilmektesiniz. Şehir merkezinden de otobüs seferleri bulunmaktadır.

Kayseri’de Nerede Ne yenir?

Pastırması, mantısı, yağlaması, katmeri, su böreği, sucuğu, çemeni, sucuğu ile meşhur Kayseri’de yemek kültürü hayli zengin. Taş Mekan, kuzu külbastı, pirzola ve kuzu kaburgası ile meşhur bir yer. Elmacıoğlu Et Lokantasının, mantı, sarma, yağlama ve iskenderi mutlaka tadılmalı. Kayseri’nin en güzel sac kebabını ise Kebapçı Şakir yapıyor.

Aşağıdaki Haritadan Yol Tarifi Alabilirsiniz:

uzungoltur
uzungoltur hakkında 523 makale
Seyahat için doğmuş olmasından mıdır bilinmez kırkı çıkar çıkmaz Ankara havaalanından uçağa binerek ilk seyahatini yaptı. Çocukluk yıllarında ailesinin görevi gereği spor kafileleri ile birlikte Türkiye’nin dört bir yanına seyahat etti. 15 yaşına gelmeden Denizli Pamukkale’den, Antalya Aspendos’a, Nevşehir Avanos’dan, Konya’da Mevlana Türbesi’ne, Peribacaları’ndan Erzurum’a, Erzincan’a, Kayseri’den Amasya’ya Kral Mezarları’na, Eskişehir’den Gemlik’e, İstanbul’dan Çanakkale savaş alanlarına kadar bir çok yeri görme şansını yakaladı. 11 yaşında Mevlana Müzesi’nden aldığı not defterine kurşun kalemle düştüğü ilk seyahat notları ve seyahatler sonrasında eve dönüş ile yaşadığı hüzünler o günlerden aklında kalanlardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*