kaz-dagi

Kaz Dağları – Kaz Dağları Milli Parkı (Nerede – Nasıl Gidilir) Tanıtım Rehberi

Mitolojilere konu olan Kaz Dağları, ülkemizin önde gelen doğal güzelliklerinden biridir. Marmara ve Ege bölgesinin sınırını oluşturan Kaz Dağları’nın eteklerinde birçok antik şehir kurulmuştur. Sessizliğin hakim olduğu alan mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerdendir. Her mevsim ziyaret edebileceğiniz Kaz Dağları 1993 yılında UNESCO tarafından Milli Park ilan edilmiştir. Böylece bu doğal alan koruma altına alınarak gelecek nesillere ulaştırılabilecektir.

Kaz Dağları Nerede, Kaz Dağları’na Nasıl Gidilir?

Bol oksijeniyle adeta çarpılacağınız Kaz Dağları, Balıkesir’in Edremit ilçesindedir. Efsanelere de konu olan Kaz Dağları mitolojik unsurları içerisinde barındırması bakımından daha da ilgi çekici bir hal almıştır. Ülkemizin Marmara Bölgesi’nde olan Kaz Dağları, adeta Balıkesir ile Çanakkale arasında doğal bir sınır oluşturarak Edremit Körfezi’nin kuzeyindedir.

Kaz Dağları

Kaz Dağları’na Nasıl Gidilir?

Kaz Dağları, Balıkesir’e 95 km ve Edremit ilçesine 7 km uzaklıktadır. Kaz Dağları’na özel araçla İstanbul’dan gelecek olanlar, Osmangazi Köprüsü üzerinden Yalova’yı takip edebilir ya da Yenikapı-Bandırma üzerinden ulaşım sağlayabilir. Feribot, uçak ve otobüs alternatif ulaşım yollarıdır. Edremit Havalimanı Kaz Dağları’na 48 km uzaklıkta yer alır.

Kaz Dağları Gezilecek Yerler

Kaz Dağı Milli Parkı

Kaz Dağı Milli Parkı’nda bulunan doğal güzellikler anlatılarak bitecek gibi değil.  Milli park sınırları içerisinde Hasanboğuldu, Sutüven ve Panırbaşı Şelaleri ilk sırada gelirken, kaplıca, yürüyüş parkuru, piknik alanlarında aktiviteler yapabilirsiniz.

Milli Park içerisine 800’e yakın bitki çeşidi ve 31 farklı bitki türü tespit edilmiştir. Ayrıca 120 kuş türü, boz ayı, porsuk tilki, yaban domuzu, kaya sansarı gibi onlarca farklı hayvan çeşitliliğini içerisinde barındırıyor. Bölgeye özel bitki türlerini barındırması ve sahip olduğu doğal bitki örtüsü nedeniyle 1993 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Milli Park ilan edilerek dünyanın en önemli ekosistemlerinden Kaz Dağları koruma altına alınmıştır.

21.452 hektar alana yapılan Kaz Dağları’nın dünyaya sağladığı ekosistemin zarar görmemesi adına Milli Park içerisinde bitkilerin toplanması, üretim yapılması, avcılık ve mangal yapılması yasaktır. Belirli alanlarda ise ateşsiz pikniğe izin veriliyor.

Kaz Dağları Milli Parkı Giriş Ücreti

Kaz Dağı milli parkına yürüyerek, otomobil, minibüs ile giriş yapabilirsiniz. Araçsız milli parka giriş ücreti tek kişi 5 TL’dir. Özel aracınızla giriş yapmak istediğinizde 15 TL ücret talep edilir. Küçük minibüs ücreti 45 TL ve büyük minibüs giriş ücreti 75 TL’dir. Kaz Dağları Milli Parkı’nda çadırlı konaklama yapabilirsiniz. Çadırınızla milli parkta konaklamak istediğinizde 1-4 kişi için giriş ücreti 32 TL olarak belirlenmiştir.

Kaz Dağları Milli Parkı Giriş Ücretleri
Kaz Dağları Milli Parkı Giriş Ücretleri

Kaz Dağları Milli Parkı’nda gezip görebileceğiniz Sarı Kız, Karataş Tepesi ( Gargaros ), Baba Tepe Kaz Dağlarının 3 zirvesidir. Rehber olmadan Milli Park’a giriş yapmak yasaktır. Alan kılavuzu ücreti yaya, otomobil, minibüs, midibüs seçeneklerine göre değişir. Alan Kılavuzu ücreti 55 TL, 75 TL, 94 TL ve 115 TL olmak üzere farklılık gösterir.

Sutüvan Şelalesi ve Hasan Boğuldu Göleti

Bir doğal oluşum Sutüvan Şealesi’nin yakınında Hasan Boğuldu Göleti bulunur. Kaz Dağları’nın ormanları içerisinde yer alan şelaleye su on yedi metreden dökülür. Hasan Boğuldu Göleti de tam bu noktada şelalenin döküldüğü yerin biraz yakınında oluşmuştur.  Şelale ismini sıçrayan su anlamına gelen Sutüvan kelimesinden alır.

Sutüvan Şelalesi

Pınarbaşı

Pınarbaşı, Milli Park içerisinde bulunan iki günübirlik kullanım alanından biridir. Akçay’a 6 km uzaklıktadır. Pınarbaşı mesire alanında Kaz Dağları’nda biriken kar sularının fışkırması sonucu burada dere oluşmuştur. Kaz Dağlarındaki bu mesire alanı temiz havada ateşsiz piknik yapabileceğiniz, doğa yürüyüşlerine katılabileceğiniz bir dinlenme noktasıdır.

Pınarbaşı Mesire Alanı

Sarıkız Tepesi

Sarıkız Tepesi Kaz Dağları’ndaki en yüksek üç tepeden biridir. Diğerleri ise Baba Tepesi ve Karataş Tepesi’dir. Yerden 1574 metre yükseklikteki tepe nefesinizi kesecek bir manzaraya sahip. Sarıkız Tepesi’nde Ayvalık adaları ve Midas tabiri yerindeyse ayaklarınızın altında olacak. Bu tepe Edremit Körfezi’ne de 1726 metre yükseklikten bakmaktadır.

Kaz Dağları Milli Parkı Sarıkız Tepesi

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

Türkiye’nin ilk özel etnografya müzesi özelliğiyle Tahtakuşlar Etnografya Müzesi Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden Türk Boyları’nın Müslümanlığı kabul ederek yerleştiği bölgelerden biridir. 1991 yılında Alibey Kudar’ın kurduğu müzede Türk boylarına ait ev eşyası, çeşitli aletler, çadırlar, giyim ve sanat eserleri sergileniyor.

Tahtakuşlar Müzesi

Kaz Dağları’nda Konaklama

Her mevsim ziyaret edilebileceğiniz Kaz Dağları’nda doğayla iç içe konaklama tercih ederseniz kamp kurabileceğiniz alanlar mevcuttur. Milli Park’a kamp konaklamalı giriş ücreti ödeyerek park içerisine kamp kurabilirsiniz. Hızır Kamp alanı ve Darlıdere Tabiat Park’ı kamp kurabileceğiniz gibi ağaç, taş ve ahşap evlerde konaklayabileceğiniz bölgelerdir. Kaz Dağları çevre beldelerindeki konaklama seçeneklerinden birini de tercih edebilirsiniz.

Kaz Dağları Fotoğrafları:

Kaz Dağı Yol Tarifi için aşağıdaki haritadan yol tarifi alabilirsiniz:

 

 

Check Also

alaçatı delikli koy

Alaçatı Delikli Koy Nerede? Nasıl Gidilir?

İzmir, Çeşme sınırları içerisinde yer alan Alaçatı Delikli Koy keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine olarak …

One comment

  1. Avatar
    Celal sarmısak

    İlkkez gelim dedim kazdağlarına ama hayal kılıklığı yaşadım. Sakın gelmeyin rezil bir yer. Kamp falanda yalan…yok çadır kurulabilirmiş yalan inanmayın sadece günü birlik biyer yol kepaze pişman olacağınız hiç bişi yapmayın…lanet bir yer Kazdağları milli parkı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir