Ana Sayfa » GEZİLECEK YERLER » Antalya » Kekova Adası Nerede? Nasıl Gidilir?
kekova adası

Kekova Adası Nerede? Nasıl Gidilir?

Şuraya Atla

Geçmiş dönemlerde Likya, Roma ve Bizans imparatorluklarının hakimiyetinde olan Kekova Adası haliyle bu imparatorlukların izlerini içerisinde barındırıyor. Noel Baba Kilisesi, Simena Antik Kenti, Andreake Antik Kenti, Myra Antik Kenti ve Tiyatrosu ve Kaya Mezarları bu bölgede bulunan eşi benzeri olmayan yapılardandır.

Kekova Adası‘nın kuzey tarafında Batık Şehir ismi ile anılan bir bölge vardır ve bu bölgede milattan sonra 2. yüzyılda bir deprem sonrası sular altında kalan bir şehir kalıntısı bulunmaktadır. Bu alan devlet eliyle sit alanı olarak ilan edilmiştir. Alanda şehir kalıntılarının bulunduğu yer hariç yüzmek serbesttir.

Kekova Adası doğal güzellikleri ile eşsiz niteliktedir. Tarihi, denizi ve yeşiliyle bütünleşmiş nadide beldelerden biridir. Adanın neredeyse tamamı tarih ve doğal güzellikler ile çevrilmiştir. Adayı turlarken; geçmişten günümüze bir çok ev ve dükkan kalıntıları, batık şehrin bulunduğu kısımda denize inen merdivenler, bir çok antik kaya, tersane ve kilise kalıntıları karşınıza çıkacaktır.

Bu bölgede küçük bir Likya kıyı antik kenti özelliğine sahip; Simena Antik Kenti bulunmaktadır. Antik kentin kalesi günümüze kadar varlığını sürdürebilmiştir. Simena Kalesi, Kekova adasını ve çevresini seyredebileceğiniz mükemmel bir manzaraya sahiptir.

Bölgenin aynı zamanda bitki örtüsü çam ve makiden oluşan 500 metreyi aşan yeşile bürünmüş tepeleri mevcuttur. Bölgede ayrıca keçiboynuzu yetişir ve çok lezzetlidir. Denizi duru, sakin, çok temizdir ve yüzmek için oldukça güzel koylara sahiptir. Bölge tatilciler için de elverişlidir; işletmeler, pansiyonlar ve oteller açısından yeterlidir.Eğer burayı görmeye geldiyseniz keçi sütü ile yapılan şeftalili dondurmasının tadına kesinlikle bakmalısınız. Kekova Adası Akdeniz’de tatil yapmayı veya görülmeye değer bir yeri ziyaret etmek istiyorsanız kesinlikle tavsiye edeceğimiz bir yeryüzü cennetidir.

Kekova Adası Nerededir? Nasıl Gidilir?

Antalya’nın Demre ilçesine yaklaşık olarak 23 km uzaklıkta bulunan Kekova Adası, Antalya merkezine ise 198 km uzaklıktadır. 4,5 kilometrekare yüz ölçümüne sahip olan ada küçük ve kayalık bir alandır. Kekova adası Üçağız olarak da adlandırılır, ayrıca Likya dilinde Dolichiste olarak da bilinir. Türkiye’nin Akdeniz sularında sahip olduğu en büyük ada olma özelliğindedir. Adaya ulaşım ise tekneler vasıtası ile gerçekleştirilmektedir.

Kekova Adası’nın Konumu

Check Also

Alanya Dim Çayı ve Dim Mağarası Nerede? Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Şuraya Atla Dim Çayı’na Nasıl Gidilir?Dim Çayı Restoranları, Dim Barajı ve Dim MağarasıDim Mağarası ve Giriş Ücreti 2020 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir